סוף המאבק: גן חב"ד ברמת אביב יסגר

פרסום ראשון: ועדת הערר המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב קבעה כי הגן, הפולש לשטחים ציבוריים, יסגר בתוך שנתיים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

ניצחון לתושבי רמת אביב החילונים: ועדת הערר המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב הגבילה את ההיתר לפעילותו של גן חב"ד בשכונה לשנתיים בלבד, בלי אפשרות להארכה.

הוועדה מתחה ביקורת על החלטת הוועדה המקומית להעניק לגן היתר לשימוש חורג לתקופה של עשר שנים. עוד קבעה הוועדה כי יש להרוס בתוך 90 יום את הגדר התוחמת את חצר המשחקים של הגן, הפולשת לשטחים ציבוריים. אם לא תבוצע הוראה זו, הודיעה הוועדה כי יבוטל לאלתר ההיתר לפעילות הגן.

המתנגדים טוענים: רק מיעוט מילדי הגן הם תושבי השכונה

הגן פועל ברחוב רדינג בלב רמת אביב משנת 2008, בחלקה שייעודה "הקמת מועדון תרבות של ההסתדרות", על פי תכנית שאושרה בשנות השישים. המתנגדים להפעלת הגן טוענים כי מאחר ורק מיעוט מילדי הגן הם תושבי רמת אביב, הוא אינו ממלא צורך ציבורי וכל מטרתו למשוך אוכלוסייה חרדית לשכונה. לדבריהם, יש לקבוע לחלקה שימוש ציבורי אחר אשר ישרת את צורכי התושבים המתגוררים בשכונה.

לפני שמונה חודשים הגיע הנושא לפתחה של ועדת הערר המחוזית, בראשות עו"ד מיכה גדרון. היא הנחתה את הוועדה המקומית להוציא היתר חורג לתקופה מוגבלת, במהלכה תתקבל החלטה על הייעוד הראוי לחלקה. הוועדה המקומית התעלמה מהנחיה זו ובמקום זאת החליטה לפני ארבעה חודשים דווקא להאריך את ההיתר לשימוש חורג שניתן לגן הילדים לעשר שנים, במקום חמש שנים במקור. ועדת הערר המחוזית ביטלה החלטה זו וקבעה כי ההיתר יהיה בתוקף עד סוף אוגוסט 2013 ולא ניתן יהיה להאריכו אלא בנסיבות חריגות.

בעניין פלישת חצר הגן ל-180 מ"ר המוגדרים שטח ציבורי פתוח, כתבה ועדת הערר בהחלטתה: "להפתעתנו התברר לנו במהלך הדיון שהתקיים בפנינו ביום 13.6.11 כי דבר לא נעשה להזזת הגדר בהתאם להחלטתנו, ואף לא הוגשה בקשה להיתר בנייה להקמת הגדר הנדרשת על גבול החלקה". הוועדה הבהירה כי "אם גדר זו לא תיהרס, ותיבנה גדר חלופית תחתה תוך 90 ימים ממועד מתן החלטה זו, תתבטל החלטנו למתן ההיתר לשימוש חורג".

"ראש העיר מתייחס לחוק כאל המלצה בלבד"

חברת מועצת העיר תל אביב, תמי זנדברג (מרצ), ממגישות הערר הביעה סיפוק על ההחלטה. "זהו ניצחון לציבור תושבי רמת אביב נגד חדירה של חב"ד באופן מלאכותי ומגמתי לשכונה", אמרה זנדברג. "אני גאה להשתתף בהתארגנות תושבים מרשימה זו שהוכיחה שעם אורך רוח, נחישות ומטרה צודקת אפשר לנצח".

"זה הישג גדול שסוף סוף אחת הרשויות השלטוניות מתעוררת לנסות ולעשות צדק באיפה ואיפה של העירייה", אומר רם פרומן, פעיל מרכזי בעמותת תושבי רמת אביב. "כשכל אחד מהתושבים של רמת אביב בטעות לוקח מטר משטח ציבורי פתוח העירייה הלכאורה חילונית, בראשות ראש העירייה הלכאורה חילוני - מזנקת עליו. אני שמח שלמישהו חשוב שלטון חוק ולא רק שחב"ד יהיו מרוצים, אפילו אם זה כנגד החוק".

גם יו"ר עמותת תושבי רמת אביב, דיוויד שולמן, מצטרף לביקורת על העירייה. "העירייה, בראשות ראש העיר הזה, החוק מבחינתם הוא בגדר המלצה. כשזה נוח מיישמים, כשזה מפריע לא מיישמים", הוא אומר. "אחת השאלות שעולות זה למה התנגדתם? 'אם זה היה גן של מישהו אחר לא הייתם מתנגדים', אומרים לנו", הוא מסביר את הסיבה למאבק. "הגן של חב"ד היה אקט, שמטרתו להגיד תשמעו חבר'ה אני מקים פה גן שהוא חלק ממארג של מוסדות קהילתיים, שכל עניינו לנצל תשתית שתאפשר לאוכלוסיה חרדית בכמות מסיבית להגיע לשכונה. מבחינתם החוק זה המלצה ועם זה ראש העיר שיתף פעולה". שולמן ספקן באשר למימוש ההוראה להרוס את הגדר: "אנחנו לא מוכנים לוותר להם על שום פולישטיקים שהם עושים. עכשיו בוא נראה אם הם יקיימו את ההחלטה".

מחב"ד נמסר בתגובה כי "הצגת הדברים בידיעה רחוקה מהאמת. שקרית היא הטענה כאילו רק מיעוט מילדי הגן הם תושבי רמת אביב. זה גן שבו לומדים כמאה ילדים, שתשעים אחוז מהם תושבי שכונות רמת אביב. יש בהם ילדים דתיים וילדים שאינם דתיים, שהוריהם מעוניינים כי יכירו את ערכי המסורת היהודית. למרבה הצער קם קומץ מיליטנטי, התובע פטרונות על תושבי השכונה ומתיימר לקבוע מה טוב בשבילם. הקומץ הזה ומנסה למנוע מהורים לתת לילדיהם את החינוך המועדף עליהם, ניסיון שכמובן לא יצלח".

אותם אנשים מהלכים אימים על הציבור כאילו מטרת חב"ד להביא אוכלוסייה חרדית לרמת אביב, דבר שאין לו שחר. חב"ד פועלת ברחבי הארץ והעולם כדי לאפשר לכל יהודי לקבל שירותים יהודיים וחיבור למסורת. הדרישה לשירותים האלה קיימת גם ברמת אביב, כשם שהיא קיימת בקריית שמונה ובאילת. אין כאן שום כוונה להתגרות באיש, אלא לתת מענה לצורך אמיתי של תושבים, וראוי לקבל זאת בסובלנות ובכבוד".

עיריית תל אביב מסרה בתגובה: "בניגוד לטענות התושבים, העירייה לא משתפת פעולה עם פלישות ופועלת כנגדן בנחרצות בהתאם לחוק. הוועדה המקומית אף קבעה בתנאי ההיתר לשימוש חורג לגן תנאי של הריסת הגדר ופינוי רצועת השטח הציבורי, וועדת הערר קצבה בהחלטתה פרק זמן של 90 יום לביצוע הריסת הגדר בפועל. נוסיף כי ועדת הערר המחוזית אישררה בהחלטתה את החלטת הועדה המקומית לתת היתר לשימוש חורג לגן הילדים. שתי הוועדות סברו כי מן הראוי שבמגרש בו מבוקש השימוש החורג תקודם תב"ע (תכנית בניין עיר) נקודתית, כאשר המחלוקת ביניהן נסובה סביב השאלה מהו הזמן הסביר לקידום התכנית, תוך מתן אפשרות לתת היתר לשימוש חורג בתקופת הביניים עד לאישורה. וועדת הערר קיצרה את הזמן שקבעה העירייה לשלוש שנים מיום הגשת הבקשה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ