שבעה חודשים אחרי השריפה בכרמל: אין מספיק כבאים

מאז השריפה לא גויסו כבאים חדשים למערך הכיבוי. רק 350 מתוך 500 כבאיות פעילות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הפעולות לשיקום ושדרוג מערך הכיבוי בישראל רחוקות מאוד מסיום - כך עולה מדיון שנערך אתמול בוועדת הפנים של הכנסת. מאז השריפה בכרמל בדצמבר ועד היום לא גויסו כבאים חדשים למערך הכיבוי, הקורס הראשון ובו 100 כבאים חדשים יחל רק באוגוסט הקרוב.

הדיון עסק בקצב השלמת תקני הכבאים וניידות הכיבוי ובמהלכו התברר כי רק 1,600 מתוך 1,900 תקני הכבאים מאוישים. בנוסף עלו חילוקי דעות על יעילותה של טייסת הכיבוי שהוקמה לאחרונה בחיל האוויר כאחד מלקחי הדליקה בכרמל. בדיון הוצג מסמך שחיברה מחלקת המחקר של הכנסת על בסיס פרסומים בכלי התקשורת, בין היתר ב"הארץ".

מנכ"ל המשרד לביטחון הפנים, יעקב גנות, התקשה לומר בדיון אם הטייסת תוכל להתמודד עם דליקות ענק בסדר גודל של השריפה בכרמל. "זו הנחה שאני לא מכיר אותה. לא יודע על מה היא מתבססת. לא יכול להתווכח עם משהו שאני לא מכיר", אמר. "התרחיש שבגינו למעשה קיבלנו את הדחיפה לקדם את הקמת הרשות זה התרחיש הבסיסי", הוסיף כשנשאל מדוע המערך החדש לא נדרש לדעת להתמודד עם שריפות מן הסוג הזה.

ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) מתחה ביקורת על הלחץ שמפעילה הממשלה על הכבאים לקבל את הרפורמה. "כשיורדים לעומק הדברים מבינים כי בבסיס הרפורמה עמדה תשוקה יוקדת אחת: להפוך את הכבאים פחות או יותר לעובדי קבלן", אמרה ודרשה "להפסיק לייבש את הכבאים". גנות הבהיר כי איש מהכבאים החדשים לא יפוטר במסגרת הרפורמה ואין ניסיון להרע את תנאי הכבאים שצפויים להתגייס לשירות.

ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) שיגר אתמול מכתב מפורט לראש הממשלה, בנימין נתניהו, שבו קרא לו "להתערב באופן מיידי בקידום, שיקום ושדרוג מערך כיבוי האש הלאומי בעקבות הדיון בוועדת הפנים". לדבריו, מספר הכבאיות שאמורות לפעול עומד על 516 כלי רכב, בעוד בפועל מספר כלי הרכב הוא 347 בלבד. 90 מתוך כלי הרכב הוגדרו מיושנים לאחר שנמצאו יותר מ-20 שנה בשירות.

"קיים פער אדיר בין עוצמת ההכרזות שלך בדבר שינוי סדר העדיפויות ביחס למערך כיבוי האש ובין העשייה בפועל שמסתמנת כבלתי מספקת", כתב פלסנר, "אתה טבעת את המושג ?סופרטאנקר' כסמל לפתרון יעיל של בעיות ביורוקרטיות בכל התחומים. בפועל, הסופרטאנקר שלך מתגלה יותר ויותר כסופר-בלוף".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ