ארכיאולוגים: מצאנו את קברה של בת הכהן הגדול קיפא

פענוח כתובת על גלוסקמה מימי בית שני גילה כי קבורה בה בתו של יהוסף בר קיפא, שנחשב למי שהסגיר את ישו למושל הרומי פונטיוס פילטוס

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

פענוח כתובת על גלוסקמה מימי בית שני שופך אור על אחת מדמויות הברית החדשה. לפני כשלוש שנים תפסה היחידה למניעת שוד עתיקות ברשות העתיקות גלוסקמה בידי שודדי עתיקות. הגלוסקמה הועברה לד"ר בועז זיסו מאוניברסיטת בר אילן ולפרופ' יובל גורן מאוניברסיטת תל אביב כדי שיחקרו את הכתובת שנמצאה עליה. במאמר שהתפרסם השבוע בכתב העת Israel Exploration Journal חושפים זיסו וגורן את הכתובת שחרוטה על הגלוסקמה: "מרים ברת ישוע בר קיפא כהנים מעזיה מבית אמרי". ניתוח הכתובת מלמד על כך שמי שנקברה בגלוסקמה היא בת למשפחת הכוהנים המפורסמת קיפא.

בן אחר לאותה משפחה הוא יהוסף בר קיפא, שנחשב לאחד הגיבורים השליליים של הברית החדשה. קיפא הוא זה שהסגיר את ישו למושל הרומי פונטיוס פילטוס. קיפא גם מוזכר אצל ההיסטוריון יוספוס פבליוס ובכתבים נוספים ממקור יהודי. לפני 11 שנים נמצאה בירושלים מערת קבורה עם גלוסקמאות שעליהן היה חרוט השם קיפא. החוקרים הניחו אז שמדובר במערת קבורה של הכהן הגדול. המערה עמדה לאחרונה במרכז ויכוח ארכיאולוגי בין העיתונאי שמחה יעקובוביץ', שטען בסרטו "מסמרי הצלב" כי מסמרים שנמצאו במערה הם למעשה מסמרי הצליבה המקוריים של ישו, לבין אנשי רשות העתיקות שביטלו את האפשרות הזו.

מניתוח הכתובת למדים החוקרים כי קיפא השתייך למשמר מעוזיה, אחד ממשמרות הכוהנים בבית המקדש, עליו נכתב בספרות התלמודית והמקראית. לגבי המינוח "בית אמרי", מעלה הד"ר זיסו שתי אפשרויות. הראשונה, שמקור המשפחה הוא מיישוב שנקרא בית אמרי. במקרה כזה הוא מציע לזהות אותו עם הכפר הפלסטיני בית אומר שבהר חברון שבו נמצאו ממצאים מימי בית שני. האפשרות השנייה היא שבית אמרי מתייחס למשפחת כוהנים קדומה, המוכרת מירושלים שלאחר גלות בבל.

ברשות העתיקות מעריכים כי מקור הגולסקמה הוא במערת קבורה בעמק האלה, משם נגנבה על ידי שודדי העתיקות. בדיקות מעבדה שביצע הפרופ' גורן מסירות חשש שמדובר בגלוסקמה מזויפת. אך בשל שוד העתיקות לא ניתן לדעת מהיכן נגנבה. "לצערנו, השודדים מחקו למען בצע כסף דפים שלמים מההיסטוריה התרבותית של הארץ", נכתב בהודעת רשות העתיקות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ