מיצג ונדליסטי של תלמידי תיכון מסעיר את עין חרוד

תרנגולות כפותות ומודעות אבל פיקטיביות

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

"חציית קווים" - כך הגדירה הנהלת בית הספר "עמק חרוד" שבקיבוץ עין חרוד את המחזה שנגלה לעיני הבאים בשער בית הספר לפני 11 ימים. אל תורן הדגל נקשר חמור ולידו תרנגולות כפותות. בחצר בית הספר פוזרו אבטיחים מנופצים ודגים מתים. על מבני בית הספר נתלו "מודעות אבל" ועליהן נכתב: "בצער רב וביגון קודר, אנו מודיעים על מותו של בית הספר הקיבוצי".

בעוד התלמידים, בוגרי מחזור ע"ד של בית הספר, כינו זאת "תעלול", בהנהלת בית הספר הגדירו זאת "מיצג ונדליסטי". יוצרי ה"מיצג" עשו זאת כשפניהם מכוסות מחשש שייחשפו מול מצלמות האבטחה, אולם זהותם נודעה להנהלה שהכריזה כי החשודים במעשה לא ישתתפו בחג המחזור. אבל שאר 90 בני ובנות המחזור גיבו את חבריהם, בתמיכת ההורים, והחליטו לקיים את חג המחזור כמתוכנן, באופן פרטי. בעקבות כך החרימה הנהלת בית הספר את האירוע שנערך במוצאי שבת.

לדברי תלמידים שהיו שותפים בסוד הכנת ה"מיצג" מדובר היה ב"תעלול" שנועד להעביר מסר מסוים שלפיו "אנחנו למעשה תלמידי המחזור החקלאי האחרון, מאז הוקם בית הספר לפני יותר מ-80 שנים". בית הספר עמק חרוד הוקם ב-1927 והיה בית ספר קיבוצי במשך עשרות שנים. כעת הוא משתייך לרשת "הרב תחומי" של "קבוצת עמל". בשנים האחרונות הצטרפו לבית הספר גם בני מושבים ויישובים קהילתיים מתחומי המועצה האזורית גלבוע. בשנה הבאה יעבור בית הספר למבנים חדשים, ומבנים היסטוריים רבים יפסיקו לשמש אותו. במקביל, בני הקיבוצים כבר לא יהיו רוב בקרב התלמידים.

לפי מכתב שהעבירו מנהלת בית הספר אילנה לוסטיג ושתי סגניותיה להורי התלמידים, מדובר ב"מעשה בלתי ראוי, משום שיש כאן אמירה שכל מי שאינו משתייך לקבוצה מסוימת שווה פחות. האבל כביכול על מות בית הספר הקיבוצי הוא ביטוי לחוסר היכולת של אותם תלמידים לקבל את האחר והשונה בין כותלי בית הספר, וחוסר רצון למצוא דרך לשפה משותפת עמו".

תלמידים שהיו שותפים בהכנת ה"מיצג" טוענים כי "כל מה שרצינו לומר הוא שמשהו השתנה, אנחנו לא אומרים אם לטוב או לרע. זה פשוט סוף של תקופה בחיי בית הספר שבו למדו הורינו ולמדנו גם אנחנו. לא צריך לקחת את זה למקומות אחרים. אנחנו גם הקפדנו שלא להשחית את רכוש בית הספר. פירוש הדברים כמעשה גזענות מוטעה לחלוטין, זו ממש לא היתה הכוונה שלנו".

תלמיד ציין כי "גם אם מעשינו פורשו לא נכון, ייתכן וטעינו ולכן התנצלנו אין-ספור פעמים בפני בית הספר, צוות המורים ובפני התלמידים, הצענו פתרונות, כולל עבודות לתועלת בית הספר, מה לא. אבל נדחינו שוב ושוב. אנחנו מאוד מעריכים את המורים ואת בית הספר, הם חינכו אותנו שצריך גם לדעת לסלוח וזה לא קרה. רצינו לכפר והם לא רצו לשמוע. כ-50 מתוך 100 תלמידי השכבה יילכו בקרוב לשנת שירות ברחבי המדינה, למען החברה הישראלית, עלינו אפשר לומר שאנחנו גזענים, או מתנשאים? זה לא אנחנו".

מהמועצה האזורית גלבוע נמסר כי היא תומכת בהחלטת הנהלת בית הספר ובימים אלה מתקיים בירור מעמיק בעניין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ