צפריר רינת
צפריר רינת

האיש שגרם לישראלים רבים לצאת לטייל ולגלות את נופי ארצם, אורי דביר, מת הלילה בביתו בתל אביב והוא בן 80. "הוא מת מות צדיקים, במיטתו ובסמוך לאשתו האהובה" אמרה הבוקר בתו, שילה דביר. אורי דביר שהשאיר אחריו אישה וארבעה ילדים יובא למנוחות ככל הנראה מחר.

דביר נולד וחי כל חייו בתל אביב, אך יצא ממנה שוב ושוב לגלות את נופי ישראל. הוא היה חניך של תנועת השומר הצעיר בקן המפורסם של צפון תל אביב, שם הכיר את אשתו בגיל 15.

דביר עבד כנהג באגד, ולדברי בתו שם הבין את הפוטנציאל שיש בשילוב של נהג ומדריך והחל בהדרכת טיולים. בהמשך, הוא ייסד וניהל סניף של בית ספר לתיירות בתל אביב והקים את החוג לידיעת הארץ במדרשת בית ברל. לדביר היה תפקיד מרכזי במערך ההדרכה ומפות סימון השבילים של החברה להגנת הטבע.

אורי דביר; תצלום: ניר כפרי

עם השנים הלך והרחיב דביר את תחומי פעילותו בתחום ידיעת הארץ ופרסם עשרות ספרים, וערך והגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה, ובהן התוכנית "נקודת חן" שהיוותה מקור השראה למסלולי טיולים עבור ישראלים רבים. בקולו המחוספס ובנמרצות רבה הוא הציג בפני הצופים אזורים ואתרים שלא היו מוכרים לקהל הרחב.

"עד תחילת שנות השישים של המאה שעברה, התחום של ידיעת הארץ היה לא פעם מיועד למעין חבורה של יודעי ח"ן", סיפרה בתו שילה. "אבא חשב שצריך להכיר את הארץ לכל האנשים וזו היתה המטרה שלו. הוא המשיך לטייל גם בשנים האחרונות וכל פעם שהיינו פוגשים מטיילים, הוא היה חוקר אותם ומדבר איתם. גם היום תיכננו לטייל, אני אפילו לא יודעת לאן. היינו יוצאים לפעמים צפונה אבל אז פתאום משנים כיוון ומגיעים לאזור אחר".

גולת הכותרת במפעל חייו של דביר הוא פרויקט שביל ישראל, שהוא היה מיוזמיו ומתכנניו העיקריים. מדובר בפיתוח רעיון סימון השבילים שבו התחיל דביר לפני עשרות שנים, באמצעות יצירת שביל מרכזי שיעבור לכל אורכה של ישראל וישקף את מגוון הנופים ואתרי המורשת. השביל הזה הפך בשנים האחרונות לציר טיולים מרכזי שמושך אליו גם תיירים רבים.

הלוויתו של דביר תתקיים מחר בשעה חמש אחר הצהריים בבבית העלמין בקיבוץ חורשים ליד כפר סבא.

מאגודת מורי הדרך שבה היה דביר דמות מרכזית נמסר: "לאורך השנים, דביר חינך ולימד חניכים את מקצוע מורה הדרך. השנה הוא קיבל את תואר יקיר האגודה בכנס השנתי שהיא ערכה. הוא היה מוביל הדרך שספריו הנחילו לישראלים רבים את אהבת הטיולים".

מנכ"ל החברה להגנת הטבע קושה פקמן, אמר בעקבות מותו של דביר כי "בית החברה להגנת הטבע מתאבל על לכתו של אורי דביר, מעמודי התווך של החברה להגנת הטבע. אורי סימן לכולנו את הדרך לידיעת הארץ והכרתה ואהבתה דרך הרגליים. מורשתו תשאר לעולמים בדמות סימוני השבילים בכל רחבי הארץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ