אוניברסיטת בן גוריון סגרה את המכינות הקדם אקדמיות

לקראת שנת הלימודים הבאה, הודיעה הנהלת האוניברסיטה על סגירת המכינות בגלל סכסוך עבודה עם הסגל הזוטר

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

אוניברסיטת בן גוריון בנגב הודיעה אתמול אחר הצהריים על סגירת המכינות הקדם האקדמיות שלה, בשל "הנסיבות שנוצרו" ו"משקולים כלכליים", כך דיווחה הנהלת האוניברסיטה במכתב רשמי למורי המכינות. ה"נסיבות" שאליהן מתייחס המכתב הן סכסוך עבודה בין האוניברסיטה לסגל האקדמי הזוטר, הנסוב על תנאי העסקתם של מורי המכינה.

הסכסוך החל בינואר השנה, אז ביקשו המרצים, רובם בעלי תואר שני ומקצתם בעלי תואר דוקטור, להיטיב את תנאיהם. הם מחו בין השאר על כך שהם מפוטרים מדי שמונה חודשים מבלי אפשרות לצבור ותק ולקבל תנאים סוציאליים, ועל שכר שגובהו שני שלישים משכרם של מורים מן החוץ. במאי השנה, כחודש לפני סיום התוכנית הקדם אקדמית ל-2010-2011, פתחו המרצים בשביתה.

בשבוע החולף נפגשו הצדדים בתיווך מגשר, והנהלת האוניברסיטה הציעה לצוות המו"מ של הסגל הזוטר הצעת פשרה, שנדחתה. לפי הסגל הזוטר, האוניברסיטה הציעה כי "בתמורה למתן פנסיה מלאה לחברי הסגל הנוכחיים, הזוכים כיום לפנסיה לפי חוק בלבד, המרצים שיבואו אחריהם יועסקו על בסיס שעתי, בשכר שהוא חצי משכר הבסיס של היום". צוות המו"מ נימק את הדחייה בכך שאינה מיטיבה את תנאי המרצים בהווה וגם לא את אלה של מרצים עתידיים. "בפגישות הראשונות הציעו הצעות סבירות וכשהתכנסנו לדון הודיעו לנו שההצעה ניתנה בחוסר סמכות", סיפר ירון דישון, יו"ר ארגון הסגל הזוטר באוניברסיטה. "בכל פגישה הוצעה הצעה גרועה יותר". לדברי דישון, בתחילת השבוע נאמר לו כי אם לא יסכימו לקבל את תנאי האוניברסיטה, היא תבטל את המכינות, ונשיאת האוניברסיטה, פרופ' רבקה כרמי, שלחה מכתב על כך לשר החינוך. "הסיפור פה הוא האיום", אמר דישון. "כל המו"מ הזה שנמשך מספר ימים בודדים נעשה תחת החרב שאם לא נקבל את הדרישה יסגרו את המכינה".

ואכן, אתמול שלחה האוניברסיטה למרצים הודעה על סגירת המכינות. במקביל מסרה האוניברסיטה שעמדות השובתים "קיצוניות ובלתי מתפשרות", וכי עשתה מאמצים רבים להביא לסיום הסכסוך ב"הבנה ובהסכמה". דברי הסגל הזוטר, כך לפי האוניברסיטה, רצופים "בשקרים ובחצאי אמיתות": "אוניברסיטת בן גוריון ה'פריפרית' משלמת למורי המכינות שכר שהוא גבוה בעשרות אחוזים ולעתים אף כפול מאשר ברוב המכינות במדינת ישראל. (...). שכר מורי המכינות עומד על 200-260 לשעה ויותר, כאשר אצל חלק מהמורים, ביניהם כמה ממובילי המאבק, הוא מגיע ל-22,000 לחודש". האוניברסיטה הצהירה שהמכינות הן גירעוניות: "ההחלטה התקבלה בצער רב, אך לא נהיה מוכנים לקיים את הפרויקט בכל מחיר, בוודאי שלא במחיר התנהלות גירעונית משמעותית ביותר".

מנכ"ל האוניברסיטה דוד ברקת אמר ל"הארץ" ש"מורי המכינות עשו שביתה לשם שביתה, לא בגלל שמצבם לא טוב. בתחילת הדרך היתה לנו נכונות להיענות למשהו מהדרישות, אבל לא בגלל שזה מגיע להם, רק בגלל התוקפנות. אבל מהרגע שהם עשו שביתה קיצונית איבדנו את האמון בהם. אם מורים כאלה מוכנים לשבות בצורה כזו, לא מגיע להם".

לדברי ברקת, בעוד מורי המכינות שייכים לאותו מסלול העסקה של הסגל הזוטר, לא כך המצב באוניברסיטאות אחרות. "לא דיברנו על הרעת תנאים של מרצים עתידיים, אנחנו מדברים על צורת העסקה אחרת, לפי תעריפים של ות"ת לבעלי תואר ראשון, שני שלישי, שעומדים על כ-170 שקל לשעה. לכל היותר הכוונה שלנו לשים אותם על תעריפים כאלה. אנחנו לא צריכים להיות שונים, אנחנו באותו שוק". ברקת הוסיף לבסוף ש"ייתכן ונוכל לבטל את רוע הגזרה, אבל זה תלוי במרצים. ביקשנו מהם ארבע שנים של שקט תעשייתי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ