05.07.1997 / רכב החלל סוג'ורנר שולח תמונות ממאדים

היום לפני 14 שנה:

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

אתר האינטרנט של נאס"א כמעט קרס ב-5 ביולי 1997, כאשר סוג'ורנר, רכב שטח שגודלו כגודל מיקרוגל, החל לשלוח תמונות ממאדים - 12 שעות לאחר שנחת שם בבטן החללית פאת'פינדר. אלה היו 12 שעות של ציפייה מתוחה: למשימות חלל במאדים יש היסטוריה של כישלונות, ובעוד פאת'פינדר נחתה בשלום, סוג'ורנר התמהמה ועד שהתקבלה התמונה הראשונה מנהלי הפרויקט בנאס"א לא ידעו מה מצבו. "יש לנו כמה תמונות נפלאות וכל המדענים נמצאים בשמיים האדומים", אמר מנהל המשימה, ריצ'רד קוק, זמן קצר אחרי שסוג'ורנר ירד מכבש החללית.

כתב המדע של "הארץ", אבי בליזובסקי, דיווח ש"רכב השטח נע על ששת גלגליו במהירות של ס"מ לשנייה, ומצויד במכשירים לאיסוף דגימות מסלעים ועפר, במעבדה זעירה ובמערכות לייזר לניווט - ובמצלמה קטנה עם שתי עדשות לצילום ברזולוציה גבוהה. המשימה הנוכחית, שעלותה 266 מיליון דולר, מציינת את תחילתה של תוכנית אמריקאית שאפתנית לחקר פני המאדים, העשויה לקבוע בעשור הבא אם התקיימו בכוכב הלכת תנאים להתפתחות חיים מכל סוג שהוא".

מנהלת פרויקט פאת'פיינדר במרכז הבקרה של נאס"א בפסדינה שבקליפורניה, ד"ר דונה שירלי, הסתובבה "ככלה בחופתה, כשהיא מדביקה בהתלהבותה את מאות נציגי אמצעי התקשורת שבאו לכסות את האירוע, שהוגדר כאחד האירועים המדעיים-טכנולוגיים החשובים בסוף המאה", דיווחו בליזובסקי וירח טל. "התחלנו מהלך שבסיומו עשויים חיינו להשתנות לחלוטין", אמרה שירלי, אחת הראשונות שחלמו להנחית רכב חלל על מאדים. "תחילתה של התוכנית באיסוף נתונים, וסופה, אולי, בהיפוך החזון של הסופר ה"ג וולס: לא אנשי המאדים יפלשו לכדור הארץ, אלא להיפך".

בינתיים בחנויות הצעצועים בארה"ב, "המריאו מכירות ערכת רובר מאדים מסדרת גלגלים לוהטים של יצרנית הצעצועים מאטל, הכוללת העתק מדויק לפרטים של רכב השטח והספינה האם שלו", דיווח "הארץ". גם יצרנית החטיף מארס דיווחה על נסיקה במכירות. "רבים - החל ביצרני חולצות טי וכלה במשווקי מוצרים הקשורים בחלל - מדווחים כי הלקוחות נמשכים למוצרים כמו אור לחור שחור".

פיטר סמית, האחראי בנאס"א לפענוח התמונות שנשלחו ממאדים, אמר שמניתוח ראשוני של הצילומים "נראים סימנים המעידים אולי על כך שבאזור שבו נחתה פאת'פיינדר נקוו מים - תנאי לקיום חיים".

מאמר אחד בניו יורק טיימס התעניין במהפכנות של השיגור הזה למאדים מזווית אחרת: רכב החלל נקרא על שם סוג'ורנר טרות', שפחה אמריקנית-אפריקנית שלאחר שחרורה בסוף המאה ה-19 הסתובבה ברחבי ארה"ב ודיברה בזכות שחרור עבדים וזכויות נשים. "אני חרשתי ושתלתי ואספתי יבול לאסמים... ואנ'לא אשה אני? אני יכולתי לעבוד לא פחות מכל גבר, כשיכולתי להשיג עבודה, ויכולתי לסבול את השוט לא פחות, ואנ'לא אשה?", ציטט המאמר מדבריה. "משימות חלל אחרות כונו בשמות שגרתיים יותר - על שם קבוצות כוכבים (ג'מיני), אלים יווניים (אפולו), או לוחמים סקנדינוויים (ויקינג). הפעם שברה הבחירה של נאס"א לחלוטין את המתכונת המקובלת", ובכך היתה "נועזת כמעט כמו שיגור הרובוט למאדים".

כמה חודשים אחר כך התפרסמו ממצאי הפת'פיינדר: "הממצאים מלמדים שהכוכב האדום היה בעבר דומה לכדור הארץ, יותר מכפי ששיערו", דיווח בליזובסקי. "על פני מאדים זרמו מים בשפע, שיצרו גושי אבנים, אבני חצץ וחול".

מאז סוג'ורנר שוגרו למאדים כמה משימות כושלות, אך רובוטים נחתו בהצלחה על הכוכב האדום בתחילת שנות האלפיים. לנאס"א יש תוכנית לטווח ארוך לחקר המאדים, והיא מקווה לשלוח ביום מן הימים משימה מאוישת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ