עיריית הרצליה נגד דיירי יחידות הנופש במרינה

העירייה דורשת מרוכשי דירות הנופש היוקרתיות להשכיר אותן כמתחייב בחוק, לטובת כלל הציבור, ושולחת פקחים שיאספו עליהם מידע כדי לברר אם הם גרים בהן בקביעות

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

עיריית הרצליה יוצאת נגד המתגוררים במלונות על חוף הים ותאסוף מידע עליהם. בשנים האחרונות מתנהל מאבק משפטי בין תושבים שגרים במרינה בהרצליה לבין העירייה, שדורשת מרוכשי היחידות שלא להתגורר במקום באופן קבוע, אלא להשכירן כפי שדרש מהם פסק דין שניתן בעניין בבית המשפט העליון ב-2006.

בתחילת חודש יוני דרשה העירייה מרוכשי הדירות במרינה לתאם ביקור של פקחי הוועדה לתכנון ובנייה בנכסים, כדי לבחון את השימוש שנעשה בדירות הנופש. עם זאת, עד כה לא הסכים שום דייר לשתף פעולה עם אנשי הפיקוח העירוני, ובעירייה מתכוונים לאסוף את המידע על פרקי הזמן שבהם שוהים הדיירים בדירות היוקרתיות בדרכים אחרות. בין היתר, מתכוונים בעיריית הרצליה לבחון אם הדיירים משתמשים במערכות המים בדירותיהם במשך 12 חודשים ברציפות, וכן אם הם שולחים את ילדיהם למערכת החינוך העירונית בהרצליה. לטובת העניין, הגדילו בעירייה את תקני הפקחים העירוניים ואף מונה פקח ייעודי לאכיפת הנושא במרינה. "זה מה שיקבע את המשך העושק של החוף. אם כל מי שרכש דירת נופש והפך אותה לדירת מגורים יבין שהוא חייב להעמידה להשכרה, הרי שסימנו דרך שאומרת: אנשים פרטיים לא יכולים להשתלט על חוף ציבורי", אמרה ל"הארץ" ראש עיריית הרצליה, יעל גרמן. "אנחנו צריכים להוכיח מי באמת גם שם - אף אחד מהם לא הסכים שינקשו על הדלת פקחים, וזכותה של העירייה לאסוף את המידע הזה. מתוקף חובתנו לאכוף את החלטת בית המשפט".

התושבים מצדם, חשים כי העירייה מתעמרת בהם וטוענים כי היא מפרשת בצורה נרחבת מדי את פסק הדין שניתן. ביקורם של הפקחים, בעיניהם, הוא "לא רלוונטי" לקביעה אם הם מתגוררים במקום בדרך קבע או לא.

אלכס, שהוריו רכשו יחידת פנטאהוז במתחם המרינה בשנת 2004, טוען כי דרישת העירייה להשכיר את יחידות הנופש לתקופות ארוכות בכל שנה תפגע בהם. "אם אנחנו חייבים להשכיר את הדירה בחגים, זו בדיוק התקופה שהמשפחה באה לבקר בארץ. ההורים שלי, שגרים בצרפת, תכננו והשקיעו לא מעט מכספי הפנסיה כדי להיות פה בחופשות שלהם, ובינתיים אנחנו משלמים ארנונה ואחזקה כל חודש ומפחדים שפקחים יבואו לדירה", הוא אומר. גרמן מפריכה את החששות מכך שהעירייה תאסוף מידע ממשי על תושביה, במה שיהפוך למעין "מדינת משטרה", הפעם בחסות עירונית: "אם רוצים לשמור על החוק, אי אפשר לעשות את זה בכפפות של משי", היא אומרת.

לפני כשנה קיבלו 500 מרוכשי דירות הנופש במרינה מכתב שחייב אותם להעמיד את דירותיהם להשכרה לשימוש הציבור. זאת, בעקבות פסיקת בית המשפט העליון מדצמבר 2006 שקבע כי הדירות במרינה בהרצליה, למעט אלו שנמכרו לפני דצמבר 1999, ישמשו דירות נופש שבעליהן יצטרכו להשכירן לטובת יחידות מלונאיות. הפרשה החלה בעקבות עתירה של החברה להגנת הטבע, שטענה כי חוף הים צריך להיות נגיש לציבור ולא לעשירון העליון בלבד. בעקבות פסק הדין גיבשו הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ומשרד התיירות מתווה ליישומו. בין היתר, נקבע כי רוכשי הדירות ימסרו את יחידות הנופש לידי חברת ניהול מלונאית; הם יחויבו להשכיר את יחידות הנופש לתקופה שלא תפחת מתשעה חודשים מדי שנה; ורוכשי היחידות יוכלו לשהות בדירותיהם לתקופה שלא תעלה על שלושה חודשים במצטבר, מדי שנה.

הוריו של אלכס, יחד עם 60 מדיירי פרויקט ה"לגונה" במרינה, עתרו לבית המשפט המחוזי בתל אביב באמצעות עורכות הדין ענת בירן ואפרת לרנר, בדרישה לבטל את המתווה שקבעו הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה ומשרד התיירות, ולהעמיד את היחידות לשימוש הציבור הרחב עבור צורכי נופש לתקופה של חצי שנה בלבד מדי שנה. "אני מרגיש שמתנהלים אתנו בדרך קומוניסטית. מצד אחד יש וילות על הים בהרצליה ב-30 מיליון שקל ואף אחד לא אומר כלום, ומצד שני במרינה, איפה שמכרו לתיירים ואנשים שילמו הרבה מאוד כסף ומס רכישה, החליטו שזה לא שלנו", אומר אלכס.

אגב, מסתמן כי תושבי הפרויקטים היוקרתיים במרינה לא יהיו היחידים שלגביהם יתחילו לאכוף את חוקי התכנון והבנייה. בהרצליה שוקלים לאכוף את החוק גם על תושבים שהפכו את מלונות קו החוף למגורי הקבע שלהם. על פי ההגדרה המשפטית, רצועה זו מוגדרת לטובת מלונאות בלבד, לא למגורים, ולכך יש משמעויות רבות, החל מתשלומי הארנונה ועד הטבות נוספות כמו קרבה ונגישות יתרה לקו החוף.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ