אלפים באו לפתיחת פסטיבל הקולנוע בי-ם

בטקס הוענקו אותות הוקרה למבקר הקולנוע נחמן אינגבר, לבמאי ערן ריקליס ולבמאי ההונגרי בלה טאר. את הפסטיבל פתח הסרט ההוליוודי "סופר 8" של ג'יי ג'יי אברהמס

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

נחילי אדם זרמו אמש לקראת השעה שמונה לבריכת הסולטן בירושלים. עד מהרה, 6,000 המושבים במתחם התמלאו כמעט לגמרי. במאים, יוצרי קולנוע, אנשי תעשייה, אורחים ויוצרים מחו"ל והרבה מאוד אנשים שפשוט אוהבים קולנוע - כולם הצטיידו בדליי פופקורן שהמתינו להם ליד הכניסה, שעוטרו אמנם בצבעי כחול-לבן אך הזכירו כי את פסטיבל הקולנוע ירושלים נבחר השנה לפתוח דווקא סרט הוליוודי במיוחד: סרט המדע בדיוני "סופר 8", שביים ג'יי ג'יי אברהמס והפיק סטיבן ספילברג. הפסטיבל יינעל ב-16 בחודש.

הטקס הרשמי של פתיחת הפסטיבל הקדים את הקרנת הסרט. הנואם הראשון שהוזמן אל הבמה היה ראש העיר ירושלים, ניר ברקת. הוא דיבר על התנופה התרבותית בעיר ועל הכפלת תקציבי התרבות שלה, אבל צעקה רמה שהגיעה מהקהל קטעה את שטף הטפיחות על השכם והאופטימיות: "מה עם מזרח העיר?", צעק מישהו מהקהל וזכה למחיאות כפיים.

ליה ון ליר, מייסדת הסינמטק ופסטיבל הקולנוע בירושלים, עלתה אל הבמה כדי להעניק את אותות ההוקרה מטעם הפסטיבל. אות ההוקרה הראשון על תרומה לקידום תרבות הקולנוע בישראל ניתן למרצה ומבקר הקולנוע נחמן אינגבר, המשמש גם המנהל האמנותי של "פרויקט קולנוע" בקרן יהושע רבינוביץ. במסגרת תפקידו זה מעורב אינגבר בבחירת הסרטים שבהם משקיעה הקרן ומלווה רבים מהיוצרים המקומיים בתהליך העבודה על סרטיהם. "אחד הסרטים הטובים שראיתי היה סרטו של אינגמר ברגמן 'תותי בר', שבו מקבל רופא אות הוקרה על 50 שנה של שירות לחברה, וזה מובילו לאחד הימים הקשים בחייו, ליום של חשבון נפש. אינני מסוגל לחשבון כזה, אבל אני נרגש מאוד לקבל את האות הזה", אמר אינגבר.

אות הוקרה על קידום תרבות הקולנוע בישראל הוענק גם לבמאי ערן ריקליס, שבין סרטיו "הכלה הסורית" (2004), "עץ לימון" (2008) שזכה בפרס הקהל בפסטיבל ברלין, ו"שליחותו של הממונה על משאבי אנוש" (2010) שזיכה את ריקליס בשנה שעברה בפרס אופיר לבמאי הטוב ביותר.

ריקליס סקר מעל הבמה את נקודות הציון המרכזיות בחייו ובחיי המדינה שהובילו לקריירה הקולנועית שלו והודה בין היתר לאנשים שמרכיבים את תעשיית הקולנוע הישראלית, "תעשייה שפורצת גבולות וחודרת לעולמות חדשים. לי כיף להיות חלק מזה, ואני בטוח שלאלה שיושבים פה כיף לצפות בזה", אמר ריקליס. "בנוסף, אני לא יכול לעמוד פה, במרחק כל כך קצר ממשפחת שליט, ולא לומר כלום על גלעד שליט: אני חושב שצריך להביא אותו הביתה".

אות הוקרה על קידום אמנות הקולנוע ופיתוח השפה הקולנועית הוענק לאורח המרכזי של הפסטיבל השנה, בלה טאר, אחד היוצרים הבולטים הפועלים כיום בקולנוע האירופי. טאר ההונגרי, יליד 1955, ביים את סרטו הראשון באורך מלא "קן משפחתי" ב-1977 ומאז ביים בין היתר את "האאוטסיידר" (1981), "אלמנך של סתיו" (1984), "קללה" (1987), "שטן טנגו" (1994) ו"הרמוניות ורקמייסטר" (2000). במסגרת הפסטיבל יוקרן סרטו החדש, "הסוס מטורינו". טאר הודה בדבריו לליה ון ליר ו"לכל מי שאוהבים קולנוע". עוד אמר "אני בעצם לא עשיתי דבר, רק ניסיתי להגן על כבודם של בני האדם. רק רציתי להראות תמונות מחיים של מישהו. החיים הם הדבר החשוב ביותר בשבילי, אז אנא, נסו להגן על החיים של כולם, של כל אחד ואחד".

לפני הקרנת הסרט "סופר 8" הוקרנה על גבי המסך ברכת וידיאו קצרה ששלח ג'יי ג'יי אברהמס לבאי הפסטיבל. היוצר ההוליוודי תיבל את ברכתו בכמה מלים בעברית: הוא פתח במלים "ערב טוב ירושלים", מלמל ברכה קצרה, קינח ב"תודה רבה, שלום" ופינה את המסך לטובת הקרנת סרטו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ