רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

במסגרת תוכניתו של ראש העירייה הפעלתן רוביק דנילוביץ' להפוך את באר שבע ל"עיר המים", בירת הנגב מתמלאת אט אט בשאון מזרקות. בחצי השנה האחרונה נחנכה מדי חודש מזרקה מרשימה חדשה. עד סוף השנה אמורות לפעול בעיר, שמזוהה דווקא עם יובש, עשר מזרקות.

השיגעון המימי של ראש העיר זוכה לאהדה מתושבי העיר. הבאר שבעים הפכו למכורים למזרקות ולמופעי האור המתחוללים בהן לעת ערב. הוויכוחים המרכזיים בהם נתקלתי היו לגבי זהות המזרקה האהובה. ביום העצמאות האחרון, כאשר הוציאה העירייה סרטון שמתאר את הישגיה על רקע שירה של משינה "אין מקום אחר", הוא כמובן נפתח במופעי המים הפופולריים מרחבי העיר.

אחת המזרקות הפופולריות בעיר מתיזה את מימיה מול מכללת סמי שמעון. הקופאית במינימרקט הסמוך מוכרת בירה להומלס מזוקן ואז מציעה בהתרגשות: "אתה צריך לבוא בערבי יום שישי, יש לכאן נהירה אדירה. אנשים באים עם ילדים ומצטלמים ליד האורות. זה אחד הדברים היחידים שנעשו ברמה בבאר שבע. חבל רק שלא בנו כסאות ממול".

ממול, אלכס פוכרצקי, המאבטח החסון של המכללה, יושב בתא השמירה ומביט בנכנסים בחיוך דק, מגזין פיתוח גוף ברוסית מוטל ליד האשנב במקום שכולם יוכלו לראות. גם הוא נמנה עם מעריצי המזרקות. "זה שיפר את השכונה, יותר נעים ויפה להיות כאן", הוא אומר, "הרבה מצטלמים ליד המזרקה, אבל אני עוד לא הצטלמתי. בערב הילדים קופצים שם, מתרחצים". סטודנטית שממהרת לשיעור מתערבת בשיחה: "המזרקה פצצה, במיוחד בערב".

מרכז העולם הוא כידוע באר שבע. אחת המזרקות הפופולריות בעיר ניצבת מול בית החולים סורוקה, ובמרכזה כדור הארץ הסב על צירו ובלילה זורח באור נגוהות. מול המזרקה, בשמש איומה, עומל פועל חובש כיפה על התקנת שלט דרכים. לצדו, מנהל עבודה רוסי שנותן הוראות. שניהם משבחים את המזרקה המסתחררת מולם. ואז הדתי שב לדפוק בפטישו כדי לחזק את עמידת השלט הסורר.

מחיר מזרקה ממוצעת בעיר הוא כ-700,000 שקלים, אבל מעטים מבקרים את ההשקעה בשפריצי מים בעיר עם בעיות רווחה קשות. אחד מהם הוא נביא הזעם המקומי, המשורר שמואל ירושלמי, דווקא חובב מזרקות באופן אישי, שנזכר שבשנות השמונים העיר היתה נטולת מזרקות ושעד שהגיע דנילוביץ' היו בעיר מזרקות בודדות בלבד, שרובן ממילא לא עבדו. "בכל מקום בונים עכשיו מזרקה. חבל שהעירייה מעדיפה לבזבז על מזרקות וקישוטים חיצוניים במקום להתעסק בבעיות החברתיות. יש בעיות קצת יותר חשובות, כמו דיור ועבודה. הכול בגלל יוקרה אישית", טוען ירושלמי.

אני שואל את אדל, חייל חובב מזרקות שממתין לאוטובוס ליד מזרקת הספרייה, אם זה השימוש הנכון לתקציב העירייה, בזמן שבו רבים מתושבי העיר מתקשים לשלם את חשבון המים. לדבריו, "אפשר למצוא משהו יותר מוצלח לעשות עם הכסף, אבל בחום הזה המזרקות טובות מאוד".

הביקורת של ירושלמי הסוציאליסט לא פופולרית. ייתכן שבצדק. באר שבע רחוקה מהים והדבר היחידי שקצת מזכיר ים למקומיים הן המזרקות, המשמיעות פכפוך מים נעים. באופן משונה, המזרקות הללו מחזירות גאווה לתושבים שמזדהים עם חזון תעלת בלאומילך של דנילוביץ'.

יש גם קיצוניים מדנילוביץ'. למשל, בחור בשם יניב חיו פנה לראש העיר בדף הפייסבוק שלו והציע להקים בעיר אגם ענק בהשקעה של מיליארדים: "חייבים להביא את המים לדרום. צריך לטפח שיט, דייג, שחייה, מגלשות מים ואבובים בבאר שבע".

איש לא יעצור את תאוות ההתזה של דנילוביץ'. שלט מנותץ בכיכר במרכז העיר מבשר על "מזרקה תעשייתית" שתיבנה בשיתוף של עיריית באר שבע וחברת הברום וכימיקלים לישראל, מהתאגידים המזהמים של משפחת עופר. "באר שבע הופכת לנווה מדבר ותהיה עיר המים של ישראל", מבשר דנילוביץ', "בשלוש השנים הקרובות יוקמו עוד עשרות אלמנטים של מים ומתוכננים שלושה אגמים ברחבי העיר".

הבצורת לא ממש מעניינת את התושבים המאוהבים במזרקות. דובר רשות המים, אורי שור, לא חד משמעי לגבי עצם בזבוז המים. לדבריו, "בזמן משבר מים, היה רצוי לא לבנות מזרקות, אבל איבוד המים על ידי האידוי במזרקה הוא לא בכמות גדולה. אם היו שותלים גינה ומשקים זה יהיה גרוע יותר. אמנם לא מדובר בכמות זניחה, אבל אנחנו לא יכולים לבקר את הכול".

בין המזרקות, הפחות מוצלחת ואהובה נמצאת ברחבת הרכבת. אנשי המרכז המסחרי מתקנאים במזרקת רמות או סורוקה. בפלאפל אסולין מול המזרקה המוזנחת, שני המוכרים מתווכחים. מיטל אומרת: "המזרקה פה זו בדיחה. נראית כמו פיצוץ בצינור". דניאל זועם ומבקש שלא ארשום את דבריה של מיטל. "כל מה שקשור למים, הוא מעולה בעיניי. תהיה אובייקטיבי, תכתוב בעד המזרקות", הוא אומר.

גם בפרלמנט בפיצוציית "מרכז המזל" הסמוכה יש אי הסכמה. רוב היושבים מרוצים מהמזרקות, אבל נני, הבעלים, מוחה. "זה בזבוז. השקיעו פה הרבה כסף, ולא יצא מוצלח. עדיף שישקיעו ברווחה, אין שאלה בכלל. ראש העיר הקודם שם מלא כסף ומילא את העיר בפסלים. בא ראש העיר הזה, הוריד את הפסלים, והביא את המזרקות האלה", הוא מספר. נני מתכוון לפסלי הירקות השנויים במחלוקת שראש העירייה הקודם, יעקב טרנר, רכש בעלות של כמיליון שקלים. לסיכום, נני ממשיך לבעיה הגדולה של העיר, זו שנראה כי אפילו דנילוביץ' לא יצליח לפתור: "אתה יודע מה היינו רוצים? שיהיה לנו חוף ים".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ