10.07.1997 / מכתב התנצלות של שרה נתניהו לקולט אביטל

היום לפני 14 שנה:

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

קולט אביטל, הקונסול הכללי היוצא של ישראל בניו יורק, קיבלה מכתב על נייר רשמי של רעיית ראש הממשלה. מתחת לתאריך, תחילת יולי 1997, כתבה שרה נתניהו: "מאחר ששמך השתרבב לדברים שיוחסו לי, אני מתנצלת בפניך במיוחד". אביטל "העדיפה שלא למסור על כך לאיש", כתב ב"הארץ" שלמה שמיר, אבל כמה ימים אחר כך, ב-10 ביולי 1997, אישרה את קבלתו באוזני שמיר ואמרה: "קיבלתי את המכתב, וקיבלתי את התנצלותה. אני רואה את הפרשה כמחוסלת".

ה"פרשה" המדוברת היתה פרשת הראיון שהעניקה ליעל דן בתוכנית "סיפור אישי". עובדי אולפני הערוץ הראשון גילו שבראיון, שהוקלט מראש, שאלה דן את נתניהו על "הקלטת הלוהטת" של בעלה וראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו; על הרומן שלכאורה היה בינו ובין השרה לימור לבנת; והאם בעקבות בגידתו בה ערכו בני הזוג נתניהו הסכם ששרה התוותה את תנאיו. נתניהו, דיווחה ב"הארץ" אורלי בר-קימה, התפרצה וביקשה להפסיק את ההקלטה, אך "המצלמות המשיכו לצלם והנציחו את הדקות הראשונות של ההתפרצות, שבה הביעה את דעתה, בין היתר, על אנשי ציבור שבוגדים בנשותיהם, על שמעון וסוניה פרס, על לבנת ועל קולט אביטל. לאחר כחצי שעה של ויכוחים ושיחות שכנוע בינה לבין דן והמפיקה רוני סרנת, הסכימה לחזור ולסיים את הראיון. בראיון אמרה בין היתר שרה נתניהו: 'שכל מטרתה של לימור לבנת היא להפיל את אשת ראש הממשלה. אתם לא יודעים מה ביבי באמת חושב עליה'. על סוגיית הבגידות היא אמרה: 'מי שבוגד הוא חלאה, אבל מה אתם רוצים מבעלי? יש גבר שלא עושה דברים כאלה? מה עם פרס, שכשהוא בניו יורק הוא הולך לקולט אביטל?'. בהתייחסה לסוניה פרס, אמרה: 'היא שוטפת כלים ומשחקת קלפים. אני משכילה לעומתה, ולא מעריכים את זה'".

משנודע שבידי הערוץ הראשון הקלטה של כל אלה, קיבלה דן פניות מרשתות זרות שביקשו לשדרה; אבל דן השיבה בשלילה וגם סירבה להגיב על שאלות. רשות השידור החליטה לגנוז את תיעוד ההתפרצות ולשדר את הראיון בלעדיה. התוצאה, לפחות בעיני צבי בראל שכתב על השידור ב"הארץ", הציגה את "האזרחית נתניהו כאשה בינונית, שיכולת הביטוי שלה דלה, אוצר המלים שלה מוגבל, נטולת השקפת עולם". את הצנזור הסביר מנכ"ל רשות השידור, מרדכי קירשנבאום, בכך שנתניהו ביקשה להפסיק את ההקלטה. "ברגע שמרואיין מבקש להפסיק ראיון עיתונאי, זה כמו שיחה 'לא לציטוט', ואנחנו צריכים לכבד זאת", אמר. אבל עובדים שנכחו באולפן טענו שחלפו 20 דקות מרגע ההתפרצות ועד שנתניהו ביקשה להפסיק את ההקלטה. "זה חומר עיתונאי לגיטימי לשידור, שנעשה במסגרת ראיון לגיטימי ואני לא מבין מדוע הנהלת הרשות אינה משדרת אותו", אמר אחד מהם.

רשות השידור נותרה בשלה, אבל תוכנו של הראיון גם כך יצא לאור; ופרשנות המכתב לקולט אביטל היתה גם היא לממתק, ודורון רוזנבלום חטף אותו בהנאה: "'מאחר ששמך השתרבב לדברים שיוחסו לי, אני מתנצלת בפניך במיוחד'. זהו נוסח התנצלות הדליקטסי ששלחה שרה נתניהו לקולט אביטל... ולא היה טעם להיטפל להתנסחות מזהרת זו, אילמלא הזכירה להפליא את סגנונו החלקלק והנפתל של נתניהו עצמו. דומה כאילו נוסחו הדברים על ידי אותו אדבוקט - כזה שלעולם לא יודה באשמת מרשו; כזה שנוח לו להתייצב תמיד דווקא בעמדת ההתקפה של הקטיגור: 'מאחר ששמך השתרבב' - ככה פתאום השם הטוב של הזולת 'השתרבב' לו, כאילו מאליו, ועוד בהטיית 'התפעל'; הציץ לו השובב הזה, השם-שמם הזה שלך, כמו שממית מאחורי כוננית, או כמו קצה שמלה שמציץ מתחת לדלת של מכונית היוצאת מחניון... 'לדברים שיוחסו לי' - לא לדברים ש'אמרתי', שעליהם יש אפילו תיעוד, אלא ש'יוחסו לי'... האשמה היא באלה 'שייחסו' וגם השם-שמם שלך לא לגמרי פטור מאשמה: מי אמר לו 'להשתרבב'?"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ