המדינה מנסה לגרש זרה שבעלה היהודי מת

ועדה קיבלה החלטות בעניינה על סמך נתוניה של אשה אחרת

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דנה ויילר-פולק

רשות האוכלוסין וההגירה מנסה ב-11 השנים האחרונות לגרש אזרחית בולגריה שבעלה הישראלי התאבד לאחר שנת נישואים. ג'ני שמיס הכירה את בן זוגה, ולדימיר שמיס, בזמן שעבדה בסניף הבולגרי של החברה שבה עבד. בשנת 1999 נישאו בני הזוג ועברו להתגורר בישראל. שמיס קיבלה מעמד תושב ארעי לשנה. אולם לאחר כשנה התאבד בעלה, ושמיס, בת 25, שפנתה להארכת אשרתה בתום תקופת האבל - מצאה עצמה עם צו גירוש.

לאחר כמה ערעורים, דחיות ועתירות לבית המשפט באמצעות עו"ד יסמין קשת, המייצגת את שמיס פרו-בונו, נתן בית המשפט בשנת 2006 צו מניעה נגד גירושה של שמיס, וקבע כי יש להעביר את תיקה לוועדה בין-משרדית לעניינים הומניטריים.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

בינואר 2007 נעצרה שמיס באופן מפתיע על ידי משטרת ההגירה, בזמן שהמתינה להחלטת הוועדה. אז גילתה באופן לא רשמי כי החלטת הוועדה התקבלה עוד ביולי 2006, אך איש לא יידע אותה. בזמן שהותה במעצר עתרה שמיס לבית משפט לעניינים מנהליים נגד גירושה, מה שלא מנע מהרשות לקבוע מועד לגירושה ולרכוש לה כרטיס טיסה. אולם לאחר קבלת צו בתום שבוע של מעצר שוחררה שמיס.

"כל השנים האלה שבהן אני ממתינה בין צו גירוש לצו ביניים ברשות מסרבים להעניק לי מעמד זמני שיאפשר לי להתקיים בישראל. הם גם מסרבים להנפיק לי אשרת תייר, שתאפשר לי לצאת ולחזור. הם פשוט מקווים כי אנשים יותשו, יישברו ויוותרו", אמרה שמיס. "כשהגעתי לכאן ב-1999 עזבתי את חיי בבולגריה. בעלי קבור כאן, החברים שלי כאן, אני לומדת ואין לי דבר בבולגריה".

בינואר האחרון קיבלה לידיה קשת את החלטת הוועדה לפיה לשמיס יש בן בחו"ל אותו ניסתה להכניס לישראל. אלא שלשמיס מעולם לא היו ילדים. בהמשך התברר כי בוועדה הוצגו נתוניה של אשה אחרת, לפיהם הוחלט לדחות את בקשתה של שמיס ולגרשה. נוסף על כך, בחודש מארס קיבלה שמיס הודעה מהמוסד לביטוח לאומי, שמסתמך על נתוני משרד הפנים, לפיה הייתה תושבת ישראל משנת 1999 ועד 2006, ועל כן מחויבת בתשלום ביטוח לאומי עבור שנים אלו. חובה של שמיס הוא בסך 7,400 שקל. "לא ברור איך אני נאבקת עם משרד הפנים על אזרחותי כל השנים, לא עובדת, לא זכאית לדבר, אבל חוב בביטוח לאומי עומד וקיים".

"קשה להאמין איך משרד הפנים נלחם בג'ני באכזריות, ומנסה לשבור אותה ולגרום לה להסתלק מישראל", אמרה עו"ד קשת. "הם מונעים ממנה לעבוד ולהתפרנס כבר שנים, מונעים ממנה לצאת מישראל ולשוב ומונעים ממנה ביטוח רפואי. וכל זאת, שעה שיש לה זכות לקבל מעמד בארץ, שהרי היא אלמנתו של ישראלי, יהודי, והגיעה לישראל בעקבות הנישואים. אם זה לא מספיק, האבסורד גדל כשהביטוח הלאומי נלחם בג'ני וטוען שעל סמך נתונים שבידיו יש לה חובות על שנים של תושבות".

מהמוסד לביטוח לאומי נמסר כי "על פי רישומים, שמיס הייתה במעמד תושבת ארעית משנת 1999 ועד לשנת 2006. היא צברה חוב מספטמבר 2000, וכן בשנים 2001 ו-2002. אם משרד הפנים יקבע מחדש את מעמדה, אנו נבחן בהתאם את מעמדה כתושבת ישראל".

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר כי "על אף שרק חודשים ספורים לאחר תחילת ההליך לקבלת מעמד נפטר בן הזוג, ועל אף העובדה שלבני הזוג אין ילדים - הוחלט לדון בבקשתה למעמד. זאת, נוסף לעובדה שכל משפחתה של שמיס מתגוררת בחו"ל. הבקשה סורבה כמה פעמים, הן על ידי גורמי המקצוע ברשות האוכלוסין וההגירה והן על ידי הוועדה הבין משרדית, לאחר שלא נמצאו טעמים הומניטריים בבקשה. באחרונה החזיר בית המשפט את התיק לוועדה הבין-משרדית ובימים אלה היא נידונה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ