13.07.1997/הדרכונים המוחרמים התגלו במרתף הסוכנות

היום לפני 14 שנה:

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

בני מימון ממבשרת ציון נולד בתוניסיה ב-20 במאי 1939; כך נכתב בתעודת הזהות התוניסאית שלו, שהונפקה לו בהיותו בן 17 - שנה לפני שעלה לישראל עם משפחתו ב-1957. אבל בתעודת הזהות הישראלית שלו ובמרשם האוכלוסין צוין תאריך הולדתו במספר המצמרר 00.00.1939.

כשניסה מימון, ב-1997, לשנות את מספר הביש הזה, נתבשר במשרד הפנים שאינם מקבלים תעודות זהות, וישנו את התאריך רק אם יציג תעודת לידה או דרכון. תעודת לידה מקורית לא היתה ברשותו, וגם דרכון לא: הוא היה אחד מכ-22 אלף עולים, 90% מהם מארצות צפון אפריקה ו-10% מאירופה, שעם הגיעם לישראל בסוף שנות ה-50 הסוכנות היהודית החרימה את דרכוניהם.

כתבת "הארץ" ראלי סער, שחשפה את פרשת הדרכונים המוחרמים, גילתה שהם מוחזקים באי-סדר בתיבות בארכיון המרכזי של הסוכנות היהודית. הדרכונים נלקחו, כתבה, "כדי למנוע מהעולים לעזוב את הארץ". חוקרת העליות ד"ר דבורה הכהן הסבירה שלאחר גל העלייה הגדול מצפון אפריקה בראשית שנות ה-50, "החלה ירידה המונית מהארץ, בגלל קשיי המחיה כאן". כדי למנוע מעולי סוף שנות ה-50 לרדת לצרפת,שם היו "תנאי מחיה טובים מאוד למהגרים מצפון אפריקה, כולל השכלה גבוהה חינם", לקחה מהם הסוכנות היהודית את דרכוניהם. "הבעיה לא קיימת למשל אצל העולים מעיראק", הוסיפה הכהן, "כיוון שלא היה חשש שהם יחזרו לשם".

בידי "הארץ" היו פרטיהן של כ-15 משפחות שדרכוניהן נלקחו. "אנחנו קרובים לגיל הפנסיה, ומעוניינים כבר לפרוש", הסביר זוג אחד. "וגם בגלל הבושה מהנכדים, ששואלים איך זה שלסבא או לסבתא רשום מין תאריך מוזר כזה. הרי לא הגענו מארצות פרימיטיוויות, אצלנו היה נהוג רישום מסודר". אדם אחר סיפר שמי שהיה לו כסף יכול היה לפדות את דרכונו מידי הסוכנות "במחיר שעלו לסוכנות כרטיסי האונייה של המשפחה. אבל לרובנו לא היה כסף".

משרד הפנים הגיב בדבקות ביורוקרטית, תוך התעלמות מהקשיים הכרוכים בהשגת תעודת הלידה ממדינות שיחסיהן עם ישראל רעועים: "הדרכון המקורי, לא רק תעודת הלידה, הוא בסיס לרישום בתעודת הזהות. אם עולי צפון אפריקה יצליחו להביא את דרכוניהם המקוריים, לא תהיה כל מניעה לרשום את פרטי לידתם המלאים בתעודת הזהות".

אבל יו"ר הסוכנות היהודית, אברהם בורג, הבטיח לבדוק את הפרשה ובכנסת התעורר דיון. ח"כ רן כהן ממרצ אמר שהוא סבור שעל משרד הפנים לדאוג לאיתור בעלי הדרכונים ולהשיבם אליהם: "פעולה זו תהווה פיצוי הולם לעוול שנגרם לעולים, ותאפשר למשרד לפתור את בעיית רישום תאריכי הלידה של אזרחים אלה". בראיון ל"קול ישראל" הבטיח ראש מינהל האוכלוסין, רפי כהן, שהמצב "ניתן לתיקון". רבים פנו לאולפן השידור וסיפרו על תעודות ללא תאריך לידה; "אני מייחלת ליום שסוף סוף יחגגו גם לי יום הולדת", אמרה עולה ממרוקו. יוצאי פולין ורומניה דיווחו גם הם על דרכון מוחרם.

ב-13 ביולי 1997 הודיעה הסוכנות שפתחה ב"מבצע להשבת הדרכונים": "צוות של קלדנים יעביר למערך ממוחשב את פרטי כל הדרכונים שמצויים בארכיב הסוכנות", מסרה הסוכנות, ודוברה, אלדד אדר, העריך כי הקמת המערך תימשך שבועות אחדים. שבועיים אחר כך התפרסם בעיתון מכתבו של שמעון סקירה מתל אביב, שעלה ממרוקו עם עליית הנוער ב-1967. "זכיתי לרישום תאריך הלידה שלי, אבל הדרכון הוחרם", סיפר. "לא הבנתי את פשר הדבר (...) לאחר כחודשיים בארץ, בפנימייה שבה למדתי, שאלתי על דרכוני, והתשובה היתה שהוא נמצא בידיים בטוחות (...) כל השנים חשבתי, שאלפי הדרכונים שנלקחו בכניסה לישראל משמשים להצלת עוד נפשות הרוצות לעזוב את מרוקו ולעלות לארץ. ראלי סער הוציאה את האמת לאור: אלפי דרכונים של עולי מרוקו שכבו בפינה אפילה במרתפי הסוכנות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ