הרב אלישיב מתנגד לבדיקת האפליה העדתית בבית יעקב

מנהלי הסמינרים לבנות חרדיות הסכימו, באופן חסר תקדים, לשתף פעולה עם משרד החינוך, אך "פוסק הדור" הורה להם לחזור בהם

יאיר אטינגר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יאיר אטינגר

המנהיג הליטאי הרב יוסף שלום אלישיב הורה אתמול למנהלי מוסדות החינוך החרדיים שלא לשתף פעולה עם יוזמת משרד החינוך להתערבות בהליכי המיון למוסדות. זאת על רקע החשש במשרד מפני אפליה עדתית בסמינרים לבנות. עוד הורה הרב כי המנהלים יחזרו בהם מהסכמתם להנהיג כללים חדשים לקבלת התלמידות. ברקע הדברים מרחף איום בעתירה לבג"ץ של עמותת "נוער כהלכה", הנאבקת באפליה הגזענית בחינוך החרדי, כפי שעשתה גם בפרשת ההפרדה העדתית בבית הספר בית יעקב בעמנואל.

מנהלי הסמינרים (מוסדות על-יסודיים חרדיים לבנות) המובילים באו אתמול לביתו של "פוסק הדור" הרב אלישיב בירושלים, להתייעצות דחופה, בשל יוזמת משרד החינוך להקים "ועדות שיבוץ" לחינוך החרדי. על-פי היוזמה של המנכ"ל שמשון שושני, שהוצגה בימים האחרונים למנהלי הסמינרים, הוועדות ידאגו לכ-400 תלמידות שלא שובצו עדיין לשנת הלימודים הבאה, לטענת רבות מהן בגלל אפליה, ויש חשש שייאלצו לשבת בבית.

מרבית התלמידות ניסו להתקבל לסמינרים המבוקשים, האשכנזיים, ולטענת עמותת "נוער כהלכה", חלקן הגדול נדחו בשל מוצאן המזרחי. המוסדות המבוקשים, כמו "הסמינר הישן" בירושלים, עושים מדי שנה את המיונים לפי מכסות, כך ששיעור הבנות הספרדיות לא יעלה על 30%. שושני שלח שלשום מכתב לראש העיר ירושלים, ניר ברקת, ולמנהלי אגפי החינוך בבני ברק, מודיעין עילית וביתר עילית, ודרש להקים בכל יישוב ועדות שיטפלו בתלמידות שלא שובצו. לדבריו, נשמעו טענות של התלמידות והוריהן "לאפליה, במיוחד על רקע עדתי". שושני קבע, שבכל ועדת שיבוץ יישבו רבנים אשכנזי וספרדי, וקצין ביקור סדיר מטעם הרשות המקומית ומפקח משרד החינוך. על הוועדות לדווח על השלמת השיבוץ עד סוף יולי.

"צריך להילחם בכל תוקף בגזירה הזאת. משרד החינוך לא יקבע איזו בת תלך לאן", ציטט מפי הרב אלישיב עוזרו, חיים כהן, לאחר הפגישה בביתו. הרב אלישיב הורה לח"כי יהדות התורה לטרפד כליל את יוזמת שושני.

בשונה מהליכי הרישום בכלל בתי הספר בישראל, שם הרשות המוניציפלית מחויבת לדאוג לשיבוץ כל תלמיד, בחינוך העצמאי הרישום מסור בידי בתי הספר עצמם. הסמינרים האשכנזיים - שבהם מתעוררת עיקר הבעיה, בגלל הדרישה הגבוהה וההיצע המוגבל - מחליטים איזו תלמידה לקבל ואיזו לא, לפי קריטריונים שאיש אינו מפקח עליהם או מקבל עליהם דיווח, כולל התלמידות.

כמעט בכל שנה נוצר מצב שתלמידות אינן משובצות, לרוב בטענה מצדן לאפליה עדתית. חלק מההורים מחליטים לא להתפשר על מוסד אחר ולהשאיר את הבת בבית עד שתתקבל למוסד המבוקש. לפני כמה שנים הקים הרב אלישיב ועדת רבנים, בהרכב שלושה ממקורביו, שאמורה לטפל בחוסר שיבוץ, ולדאוג למילוי המכסות שלפיהן 70% מהתלמידות בכיתות יהיו ממוצא אשכנזי. אתמול אמר אלישיב למנהלי הסמינרים, כי אם מתעוררות בעיות בקבלה לסמינרים, ועדת הסמינרים צריכה לטפל בה.

הצו של הרב אלישיב ניתן למנהלי הסמינרים לאחר שהם הביעו רשמית, באופן חסר תקדים, את הסכמתם לשתף פעולה עם משרד החינוך. במכתב ששלחו לשר החינוך גדעון סער ולמנכ"ל שמשון שושני, בשבוע שעבר, הם הביעו הסכמה לאמץ עקרונות אחידים ושקופים להליכי המיון, והדגישו שהם "מתנגדים לכל אפליה מכל סוג שהיא, לרבות אפליה על רקע עדתי". במכתבם, ששלחו באמצעות עורכי דין, הם כתבו כי "כל הקריטריונים לקבלת התלמידות יהיו שקופים, ברורים, שוויוניים, וידועים מראש לכל התלמידות המועמדות לקבלה ולשיבוץ". עם זאת, הם מדגישים שהם "רואים חשיבות יתרה בשמירה על הצביון הייחודי של החינוך החרדי".

המכתב נשלח לאחר חודשי הידברות בין שושנילמנהלי הסמינרים, באמצעות סגן שר החינוך מיהדות התורה, ח"כ מנחם אליעזר מוזס. ברקע עומדים דו"ח מבקר המדינה, שקבע שמשרד החינוך לא עשה די למנוע אפליה בחינוך החרדי; ופנייה למשרד החינוך מטעם עמותת "נוער כהלכה", לדאוג ליישום קריטריונים שקופים ומפוקחים למיון תלמידות. העמותה מאיימת לעתור לבג"ץ, ולא מן הנמנע שמשרד החינוך נוקט את המהלכים האחרונים לקדם פני אפשרות זו.

ח"כ מוזס ניסה בשבועות האחרונים למנוע עימות בין משרד החינוך למנהלי הסמינרים, וביקש משושני לתת למנהלי המוסדות ארכה; במנהלי הסמינרים האיץ לשתף פעולה באופן רציני. הוא אמר להם שהמשך התעלמותם מהפניות עלולה להוביל להתמודדות נוספת בבג"ץ, ואולי לשלילת תקציבי המדינה לסמינרים, כפי שקורה בבית הספר בית יעקב בעמנואל.

קודם לפגישת מנהלי הסמינרים עם הרב אלישיב, הם נפגשו עם הרב אהרן לייב שטיינמן, המנהיג הליטאי המופקד על ענייני חינוך. לדברי עוזריו, גם הוא אמר להם לא לשתף פעולה עם ועדות השיבוץ.

אם ההתפתחויות יובילו למשבר נוסף בין החינוך העצמאי למשרד החינוך, הוא עשוי להיות קשה ובעל השלכות רחבות יותר מפרשת ההפרדה בבית הספר ביישוב עמנואל. כאן אין מדובר במוסד אחד, אלא במספר רב של סמינרים, שאלפי תלמידות לומדות בהם, ובראשם עומדים אנשים בעלי עוצמה רבה בציבור החרדי.

בשונה מפרשת עמנואל, ש"ס מבקשת הפעם לקחת חלק בטיפול באפליה. במאי האחרון, עם הגשת דו"ח המבקר בעניין האפליה, ש"ס הודיעה שתחוקק חוקים שימנעו אפליה (הדבר לא נעשה עד כה), והקימה ועדת רבנים שתרכז תלונות הורים על אפליה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ