אסף שטול-טראורינג
אסף שטול-טראורינג

הנחיות חדשות של משרד החינוך קובעות כי החל משנת הלימודים הבאה על כל הגננות בחינוך הקדם-יסודי במגזר היהודי לפתוח את השבוע בהנפת דגל המדינה ובשירת ההמנון. בנוסף על כך, הגננות יידרשו ללמד את הילדים את סמלי המדינה פעם אחת בשבוע. ההנחיות גם קובעות כי עד יום העצמאות "כל הילדים יכירו את המילים של המנון המדינה". ההנחיות החדשות מעוררות זעם באקדמיה ובקרב אנשי חינוך רבים.

ממשרד החינוך נמסר ל"הארץ" כי ההנחיות לא יישמו במגזר הערבי, וכי "בימים אלה מתקיימים דיונים באגף לחינוך קדם-יסודי כדי לראות איך להתאימן למגזר זה". ההוראות החדשות, שנחשפו הבוקר במעריב, כוללות גם "מדד תפוקה", באחריות המינהל הפדגוגי, שייתייחס למספר הגננות העוסקות בסמלי המדינה בכל מחוז.

מתוך התוכנית

ההנחיות החדשות הנוגעות לגנים, באות ככל הנראה במסגרת תוכנית העבודה של משרד החינוך לשנת הלימודים הבאה, שנשלחה לכל מנהלי בתי הספר בישראל באפריל 2011. שתי מטרות-העל הראשונות של התוכנית הן חיזוק הערכים הציוניים והיהודיים של התלמידים, ושיפור הישגיהם. התוכנית אינה מתייחסת לחינוך לדמוקרטיה או אזרחות, או לחיים משותפים בין יהודים וערבים.

פרופ' גבי סלומון מאוניברסיטת חיפה, חתן פרס ישראל בחינוך, אמר בתגובה כי "זה נראה כמו תחרות בין אנשי הליכוד מי יכול לדחוף אותנו מהר יותר אל זרועות הפשיזם. יש בהחלט מקום לחינוך ציוני ליהודים. אבל הוא צריך להיות מאוזן באותם ערכים שמרכיבים את נושא הדמוקרטיה. אנחנו מדינה יהודית-דמוקרטית ובהעדר איזון כזה גם הכוונות הטובות נשמעות כלאומניות".

"הדגש הוא יותר ויותר לאומני: ביקורים במערכת המכפלה, הרעיון של אימוץ קברים - כל אלה מצטברים למקשה אחת שסך הכל שלה הוא לאומנות - הדגשת ההיבט היהודי הציוני על חשבון דברים אחרים. בשבוע הבא יעלו להצבעה בכנסת את הוועדות לחקירת ארגוני זכויות האדם, וזה בא בעקבות כל החקיקות הקודמות. האיום הוא עכשיו גם על בית המשפט העליון ומהצד השני מתחילים את החינוך הלאומני מלמטה, מהגיל הרך ביותר. זו תנועת מלקחיים מכל הכיוונים. שום חינוך לדמוקרטיה או פעולה שיש בה חוכמה דמוקרטית אינם מאזנים את זה".

שר החינוך גדעון סער. תצלום: ניר קידר

אימוץ קברים וביקורים בחברון

ההנחיות החדשה מצטרפת לשורה ארוכה של יוזמות שמוביל שר החינוך סער, ובהן יוזמת "אמץ קבר" לוחם שנפל, ביקורים בחברון ובמערת המכפלה, "מסע ישראלי" עם עמותת בראשית של הרב מוטי אלון, שמטרתה חיזוק הזהות היהודית של התלמידים, והרחבת ביקורים בירושלים, בדגש על עיר דוד. כמו כן הורה סער להגביר את שיתוף הפעולה עם צה"ל, וקצינים מוזמנים להחדיר מוטיבציה במורים ובתלמידים.

בשנה שעברה הכריז משרד החינוך על לימוד מקצוע חדש במערכת החינוך הממלכתית: מורשת ותרבות ישראל. בשלב הראשון החל להילמד המקצוע בכיתות ו'-ח' בהיקף של שעתיים בשבוע, ובהמשך יורחב לכיתות נוספות. בין השאר כולל המקצוע החדש התייחסות לתרבות היהודית, ללוח השנה היהודי וכן ל"זיקת עם ישראל לארץ ישראל". כמו כן נקבעו כמה יצירות מרכזיות שהתלמידים יחויבו ללמוד באופן מלא: פרשת השבוע בכיתות ו', סידור התפילה בכיתות ז' ו"מסכת אבות" שבמשנה בכיתות ח', ו"אלטנוילנד" של הרצל בכיתות ט'.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ