בכירי משרד החינוך, המנכ"ל שושני ויו"ר המזכירות הפדגוגית, פורשים

המנכ"ל שהיה שותף ליוזמות הלאומיות-דתיות של השר, ויו"ר המזכירות הפדגוגית שקיצץ בלימודי האזרחות יעזבו בקרוב את המשרד

אסף שטול-טראורינג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אסף שטול-טראורינג

בקרוב יעזבו את תפקידם שני נושאי המשרות הבכירים ביותר במשרד החינוך אחרי השר גדעון סער - המנכ"ל שמשון שושני ויו"ר המזכירות הפדגוגית, צבי צמרת. פרישתם במקביל נחשבת ליוצאת דופן, למעט בעת חילופי שלטון.

שושני צפוי לפרוש מתפקידו בנובמבר השנה. זוהי בעבורו הכהונה השלישית כמנכ"ל משרד החינוך. שושני חזר לתפקיד באפריל 2009 לחצי קדנציה שאמורה היתה להסתיים באפריל 2011, אולם במשרד החינוך אומרים כי הוא נשאר כדי להשלים את יישום רפורמת "עוז לתמורה" ואת ההכנות לשנת הלימודים הבאה.

בכהונתו התמקד שושני בעיקר בקידום המדידה וההערכה של הישגי תלמידים, עמדה לה היה שותף גם השר גדעון סער. הוא הציב יעדים מדידים גם בשאר התחומים במערכת החינוך, בהם הפעילות הפדגוגית. נושא נוסף שקידם היה מתן זכות להורים לבחור את בתי הספר היסודיים של ילדיהם. שושני היה גם שותף ליוזמות של שר החינוך שהדגישו תפיסות לאומיות ודתיות, אך הותיר את ההובלה התקשורתית בנושא לשר החינוך.

שושני כיהן כמנכ"ל משרד החינוך בין השנים 1989-1986 בעת כהונת השר יצחק נבון, ובין השנים 1996-1993 תחת שולמית אלוני ואמנון רובינשטיין. בשנים שלפני כהונתו האחרונה שימש שושני מנכ"ל פרויקט "תגלית".

חתן פרס ישראל בחינוך: לימוד ההמנון בגן - דחיפה לזרועות הפשיזם

יו"ר המזכירות הפדגוגית צבי צמרת יפרוש מתפקידו במשרד החינוך אחרי החגים, בתחילת שנת הלימודים הבאה. צמרת הודיע על עזיבתו במפגש עם עובדי המשרד שנערך בתחילת השבוע שבמסגרתו, לדברי מקורות במשרד, מתח ביקורת על ראשי המשרד. בין היתר דיבר נגד הדגש הניתן למדידה ולהערכה של הישגי התלמידים. בראיון ל"קול ישראל" אמר אתמול צמרת, ברוח דומה, כי יש לצמצם את מספר בחינות הבגרות ולהתמקד במקצועות מרכזיים.

תפקיד יו"ר המזכירות הפדגוגית נחשב לשלישי בחשיבותו במשרד החינוך, לאחר השר והמנכ"ל. במסגרת תפקידו היה צמרת אחראי על תוכניות לימודים ותכנים פדגוגיים נוספים הנלמדים בבתי הספר. צמרת מונה לתפקיד על ידי שר החינוך גדעון סער בינואר 2010. בעבר ניהל במשך שש שנים את תיכון דנציגר בקרית שמונה ומאז 1983 ועד למינויו האחרון היה מנכ"ל מוסד "יד בן צבי".

לדברי מקורות במשרד החינוך, בחודשים האחרונים החריפה המתיחות בין צמרת לראשי המשרד, שלא ראו בחיוב את נטייתו להתבטא בחריפות ובאופן פומבי בשורה של נושאים, בהם לימודי התנ"ך, הבורות המיוחסת לתלמידים ועוד. עם זאת, לפחות בכל הקשור למאבק סביב אופי לימודי האזרחות, זכה צמרת לתמיכת ראשי המשרד.

האם הם מותירים מאחוריהם מערכת חינוך טובה יותר? - דברו על זה בפייסבוק

בעת כהונתו קיצץ צמרת באופן משמעותי את מספר השעות המיועדות ללימודי אזרחות בהיקף מוגבר של חמש יחידות. לאחר הפרסום ב"הארץ", ביטל המנכ"ל שושני באופן חלקי את ההחלטה. באותו החודש הורה משרד החינוך לבית הספר התיכון שער הנגב שליד שדרות לחדול מלהשתמש בספר לימוד בהיסטוריה המשלב את הנרטיבים ההיסטוריים המרכזיים של הישראלים והפלסטינים זה לצד זה. במקביל זומן מנהל בית הספר לבירור אצל צבי צמרת.

בנוסף, הפסיק צמרת את כהונת יו"ר ועדת המקצוע באזרחות, הפרופ' ידידיה שטרן מאוניברסיטת בר אילן, ושל חברה נוספת בוועדה, הפרופ' סוזי נבות מהמכללה למינהל. זמן לא רב לאחר הדחת שטרן מתפקידו, מינה צמרת מחליף ליו"ר ועדת המקצוע באזרחות - הפרופ' אשר כהן, פרופסור למדע המדינה מאוניברסיטת בר אילן וחבר בוועדת המקצוע שהינו עמית במכון לאסטרטגיה ציונית, גוף שמתח בעבר ביקורת קשה על לימודי האזרחות. פרופ' כהן אמר ל"הארץ" כי החלטת צמרת להחליף את יו"ר הוועדה אכן היתה "חלק ממהלך אידיאולוגי".

ממשרד החינוך נמסר כי "צמרת החליט לפרוש עם הגיעו לגיל פרישה. בהתאם לכך, מועד סיום עבודתו נקבע לאחר חגי תשרי. הפרישה ועיתויה נקבעו בהסכמה על ידי המנכ"ל וצמרת. שר החינוך ומנכ"ל המשרד הודו לצמרת על תרומתו לעבודת המשרד בעת כהונתו. השר והמנכ"ל ביקשו להדגיש את הגיבוי שהעניקו להחלטתו להחליף את יו"ר ועדת המקצוע באזרחות אל מול ההתקפות הבלתי ענייניות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ