רוח מהפכנית בשדרות רוטשילד

בעידן שבו מחאות אזרחיות מפילות משטרים שלמים, השלטון כבר לא יכול להישאר אדיש למחאה האוהלים. לנתניהו יש סיבה לדאגה. פרשנות

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

במועצת החלב, בתנובה ובשטראוס מחככים ידיים בהנאה. הנה המחאה משנה כיוון. אתמול היו אלה הקוטג' והחלב. היום זה הדיור. אולי כך נינצל מזעמו של הציבור, אומרים לעצמם אנשי קרטל החלב, ולא ניאלץ להוריד מחירים.

ביבי נתניהו דווקא כן מודאג. בעניין החלב הוא עדיין יכול לטפל. יש לו כלים לכך. אבל עניין הדיור הוא עניין ענק. שם לא מדובר על הורדת מחיר בשקל וחצי. שם מדובר בשוק גדול ומסובך, עם אינטרסים רבים, עם מחירי דירות מאמירים ומחירי שכירות מטורפים. מדובר במיליונים רבים, אולי במיליארדים.

ביקרתי במאהל שקם לו בהפתעה בתחילת שדרות רוטשילד בתל אביב. הצעירים שמאיישים את המאהל רוצים הכל; הם רוצים לגור בתל אביב, דווקא במרכז, רוצים ששכר הדירה יירד ויהיה הגיוני, רוצים שיוכלו לקנות דירה בתל אביב ולשלם את המשכנתה ממשכורת ממוצעת - וזה בלתי ניתן לביצוע אלא אם יש לך הורה עשיר שקונה עבורך את הדירה.

האם המחאה בשדרות רוטשילד תשמע גם בירושלים? בואו לדבר על זה בפייסבוק

התל אביבים לא נשארו אדישים. יש כאלה שתרמו מזון, ורבים באו כדי להביע תמיכה. אך כמו בכל אירוע, יש גם כאן מי שחושבים אחרת, והם מטיחים בצעירים: למה אתם צריכים לגור דווקא במרכז תל אביב? לכו לגור בפריפריה, לכו לגור באשקלון, ומשם תיסעו כל בוקר לעבודה בתל אביב. שם מחירי השכירות נמוכים.

הצעירים, שזועמים על השאלה, עונים שאי אפשר לנסוע כל בוקר מאשקלון לתל אביב, כי אין תחבורה ציבורית נורמלית, לא מאשקלון לתל אביב ולא בתוך תל אביב (ובזה הם צודקים לחלוטין). וחוץ מזה הם רוצים לגור בעיר הגדולה, "כי רק כאן יש חיים. היכן באשקלון ניתן לארגן הפגנה כזו, מי היה בא? מה בכלל אפשר לעשות שם בערב?", אומרת אחת הצעירות, "אני אוהבת את תל אביב ורוצה לגור רק כאן".

הם מדברים על מהפכה חברתית, על שינוי גדול, על כך שלא יעזבו את המקום עד שיימצא פתרון, והאמת היא שהם נראים ונשמעים נחושים.

השלטון לא יכול להישאר אדיש אליהם, בעידן שבו מחאות אזרחיות מפילות משטרים שלמים. הפתרון הנכון לבעיית הדיור מצוי ב"אם כל הרפורמות" שהבטיח נתניהו כבר לפני שנה וחצי. הוא הבטיח להפוך את המינהל ל"רשות מקרקעין" שתציף את המדינה בקרקעות, ולקצר את הליכי הבנייה המסורבלים והיקרים. אך שום דבר מזה עדיין לא קרה, וזה מחדל משמעותי.

מחאת הדיור: "אנחנו ההומלסים החדשים של ביבי ושטייניץ"

אלא שהיום, למרות מאהל רוטשילד, יכנס נתניהו ישיבה מיוחדת שתעסוק בעניין החלב. בשיחה עם "הארץ" הוא אמר שהוא יודע ש"מבנה משק החלב הוא מבנה ארכאי, שגובש לפני עשרות שנים, והוא יכניס בו שינויים, השאלה היא רק באיזה קצב".

הוא מוסיף ואומר שהוא מתכוון לטפל "הן במגזר הייצור והן במגזר השיווק, לפתוח לייבוא את שוק מוצרי החלב וגם לטפל במחיר החלב הגולמי ובשיטת המכסות".

ואז אני שואל אותו: הרי כולנו מכירים את הלובי החקלאי החזק, שחוצה מפלגות. איך תוכל לעמוד מולו? וביבי עונה: "יש עכשיו הזדמנות לתקן ואני אתקן, אני יותר חזק מהלובי החקלאי, אין להם כוח אמיתי", והוא מתכוון כנראה למפלגת העבודה המרוסקת שהיתה תמיד מרכז הכוח של הלובי.

לכן לא בטוח שבמועצת החלב, בתנובה ובשטראוס יכולים היום באמת לחכך ידיים. אולי הפעם, באופן יוצא מהכלל, תבצע הממשלה מה שבאמת נחוץ: ניפוץ קרטל החלב ופתיחת מוצרי החלב לייבוא מתחרה.

אבל אפילו אם יעשו את מה שדרוש במשק החלב, זה לא יחלץ אותם ממחאת הדיור. גם שם הם ייאלצו לתת תשובה. כי לא נראה שהמאהל בשדרות רוטשילד ייתן להם מנוחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ