"אבתיסאם מראענה, שביתת מין תציל חיי נשים ערביות?"

ג'קי חורי, שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי, שיחת היום

אבתסאם מראענה עברה אתמול (ראשון) מבמה לבמה והתראיינה בהרחבה על הרצח של מאיה פארס -נג'ם, שגופתה נמצאה ביום שישי האחרון בשטח פתוח בהר חלוץ שבגליל המערבי. מראענה מכרה אישית של מאיה, מלווה את המשפחה זה כמה שנים והיא בקשרים מצוינים עם אחותה, הדוגמנית אנג'לינה פארס. היא ליוותה אותה בסרט שביימה על מאבקה נגד החברה המסורתית כשהחליטה להתמודד על תפקיד מלכת היופי בישראל. מראענה הייתה הדוברת היחידה מצד המשפחה, ונאבקה במשך שעות יחד עם אנג'לינה בבירוקרטיה כדי לשחרר את הגופה של מאיה. הלווייתה של מאיה התקיימה בכפר ראמה בשקט יחסי. את השיחה עם מראענה קיימנו בגן ציבורי במושב שזור, באותה נקודה שבה העניקה ראיונות לעוד כלי תקשורת. השיחה לא הייתה פשוטה והיא יצאה נגדם כולם, החל ממערכת אכיפת החוק ועד ההנהגה בחברה הערבית. היא בזה למסורת הערבית, לדבריה. ומה הפתרון? שאלנו, והיא אומרת בנחרצות: "הנשים בחברה הערבית צריכות להתאחד ולהכריז על שביתת מין. כן, ברצינות. שביתת מין".

אבתסאם מראענה, את חוששת ובגלל זה חיפשת מקום אחר לשוחח עם התקשורת?

"זה לא עניין של חשש. אני לא חוששת לחיי, אבל אין ספק שזה מושך אש להביא צלמים וכתבים ולעמוד מולם לדבר על הסוגיה הזו. אני ואנג'לינה מכירות כבר כמה שנים והיום במהלך ההלוויה שתינו עמדנו והסתכלנו באנשים. אני לא יודעת אם בין האנשים יש גם רוצח פוטנציאלי, ויכול להיות שיש מישהו שבעבר הוא רצח אבל לא ישב יום אחד בכלא".

את יודעת על מישהו כזה, שהיה נוכח?

"אני לא רוצה להתייחס לזה".

מה מונע ממך לעשות כך?

"יש דברים שאי אפשר לדבר עליהם ועדיף לעצור בנקודה מסוימת".

את מכירה את המשפחה מקרוב , ברצח של מאיה הכתובת הייתה על הקיר?

"אני לא חושבת, מדובר באשה נשואה. הפוקוס תמיד היה על אנג'לינה ותמיד חששתי לגביה. לא תיארתי לעצמי שזה יגיע למאיה. אגב, צריך להדגיש שאין שום קשר בין הרצח של מאיה לאנג'לינה, ולעובדה שהיא קראה תיגר על המסורת והמנהגים בחברה הערבית והדרוזית".

על איזו אשה אנחנו מדברים? "מאיה הייתה אשה חזקה. אגב, היא כל הזמן תמכה באנג'לינה ודרבנה אותה להמשיך במה שהיא אוהבת גם אם זה יעלה לה בחייה. גם אם היא תמות, לפחות תמות אחרי שהגשימה חלום".

מה ידוע למשפחה על הרצח?

"אימא של מאיה חיכתה לטלפון ממנה ביום שישי, כי זה היה יום ההולדת של האימא, והיא לא התקשרה. רק בערב התקשר שוטר ושאל אם מאיה נעדרת. האם נסעה לכרמיאל ומצאה את בעלה שם, והוא טען שהיא לא בבית כבר כמה ימים מאז שלישי שעבר. לבסוף מצאו את הגופה והיא זוהתה כגופתה של מאיה".

את יודעת שיכול להיות שהרצח יתויק כרצח על הרקע המכונה כבוד המשפחה?

"אני חושבת שצריך למחוק את המונח הזה מהלקסיקון של כולם, כולל מערכת המשפט ואכיפת החוק. מה שקורה בחברה הערבית בעניין רצח נשים הוא טרור של ממש. התחושה היא כי מערכת המשפטמקילה עם מי שחשוד ברצח על הרקע הזה המכונה כבוד המשפחה. החשוד אומר בבית המשפט: 'הגנתי על כבודי וכבוד המשפחה', ויש מי שמבין את זה. לא נתקלתי במצב שבו בעל רצח את אשתו, או אח את אחותו על הרקע הזה, וקיבל מאסר עולם. יש סוג של הבנה סמויה ולכן אני חושבת שכל הגורמים צריכים לצאת נגד המונח הזה, ולהגיד: רצח הוא רצח".

אבל גינויים אנחנו שומעים מכול הגורמים, כולל ההנהגה הערבית ואפילו המסורתית? "אני בזה להנהגה הזו ולמסורת, ולכן יש מקום לצעדים יותר חריפים. אני בעד חקיקה: מי שרוצח את אשתו או אחותו שכל המשפחה תישא בתוצאות. שיהרסו לו את הבית. שישתחרר מהכלא ולא יהיה לו לאן ללכת. כיום רוצחים כאלה משתחררים ועושים להם חפלות בבית. זה פשוט מביש".

חקיקה תפתור בעיה של תרבות ומסורת?

"לא. לכן אני בעד שכל הנשים יתלכדו, פשוט כולן, ובימים האחרונים אני מעלה רעיון כמו שביתת מין".

את רצינית? בישראל, בחברה הערבית, שביתת מין?

"כן, כן. אני חושבת שאם כל הנשים יתלכדו זה יהיה אפקטיבי".

את בטוחה שזה לא יוביל לעוד רצח?

"אתה מדבר אתי כקול הגברי מול הקול הנשי. זה לא צריך להיות כך. אנחנו צריכות את הגברים שיהיו אתנו. שיגלו הבנה ואמפתיה. מדובר במאבק של הנשים בכלל והנשים הערביות בפרט. כמה אשה ערבית יכולה להחזיק מעמד?".

גם לפי ההגיון שלך, את יודעת שזכויות נשים הן לא בראש האג'נדה. קודם יש את המאבק הפוליטי והזכויות של הערבים. האם סוגיה כזו יכולה להיות בראש סדר העדיפויות?

"זה מוכיח כמה מצבה של האשה הערבייה קשה. ראשית, היא חלק מהחברה הערבית שצריכה להתמודד עם הגזענות והפשיזם שגואה לאחרונה במדינה, והחוקים הגזעניים של ליברמן וביבי. היא גם אשה שמתמודדת עם אפליה בהיותה אשה בכלל ואשה ערבייה בפרט, ולכן אי אפשר להגיד שזו בעיה אך ורק של נשים. זו בעיה של כלל החברה ומישהו צריך לקחת את הדברים לידיים".

את מיואשת?

"אני לא מיואשת, אבל אני אומרת שהגענו למצב מסוכן מאוד. האשה מרגישה שאין לה גב, אין מי שיגן עליה: לא המשטרה ולא מערכת אכיפת החוק ולא החברה ולא ההנהגה. יש נשים שלא יוצאות מהבית כי אחותן או מישהי מהמשפחה נרצחה על ידי מישהו מהמשפחה. דווקא הן מרגישות בושה וחוששות להסתובב וזה מצב חולני. כולם צריכים לקחת את המושכות לידיים. צריך לזכור כי יש נשים שנרצחות ואף אחד לא שמע עליהן ועולם כמנהגו נוהג".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ