20.7.1948/רדיו רמאללה מסביר את הכישלון במלחמת 48'

היום לפני 63 שנה:

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

"ערביי ארץ ישראל נדהמו והצטערו", דיווח "הארץ" על התגובה להסכם שביתת נשק לחודש ימים, שנחתם ב-11 ביוני 1948 בעיצומה של מלחמת העצמאות. קריין רדיו רמאללה התמרמר על ההסכם: "הצדדים המעוניינים לא שמו לב למצבם העגום של ערביי ארץ ישראל, שקרוב ל-300 אלף מהם נשארו ללא קורת גג. המצב הקשה בארץ ישראל הכריח אותם לנטוש את שדותיהם, את חנויותיהם ומשרדיהם ולחכות בארצות השכנות לניצחון, כדי שישובו למולדתם. הניצחון נדחה עכשיו", ציטט "הארץ" מדבריו. "צבאות ערב לא השיגו הישגים צבאיים, שיאפשרו להם לחזק את מעמדם במשא ומתן הפוליטי".

דברי הרדיו, שנתון היה לפיקוחו של המלך עבדאללה, פורשו ב"הארץ" כהודאת המלך שלא הוא ולא שליטי ארצות ערב אחרות שהשתתפו במלחמה יוכלו לבוא לעזרת הפליטים. "אלה משליטי ערב שהסיתו את ערביי ארץ ישראל לתקוף את היהודים, אלה שסיפקו כסף ונשק לתוקפים האלה, הבטיחו להם כשנחלו תבוסה וברחו, שהצבא ינצח את הציונים והם יחזרו למולדתם בחסותם של צבאות ערב", נכתב ב"הארץ". "המדינות הערביות לא קיימו את הבטחתן, מפני שגם הן נחלו תבוסה (...) אף על פי שעבדאללה עומד בראש 'מצילי' הערבים, מבקש הוא עכשיו לאחר אכזבתו, שהאו"ם, ולא החבר הערבי שהסית את הערבים להתקומם, יבוא לעזרתם".

עבר חודש הפסקת האש ופרץ קרב נוסף, שבמשך עשרה ימים העמיק עוד את התבוסה הערבית. "עשרה ימים אלה גדושים הצלחות של צבאותינו", נכתב במאמר המערכת של "הארץ". "לוד, רמלה, ראש העין, טירה, נצרת, עין כרם - המפה הצבאית של ארצנו נשתנתה בימים מועטים אלה תכלית שינוי. חילותינו לחמו בגבורה וביעילות, שאין לה דוגמה. ואילו הערבים גילו סימנים ברורים של הנהלה לקויה ופה ושם אף חוסר רצון להילחם (...) עשרת ימי הקרב הוכיחו, קבל עולם כולו, שאנו ידענו לנצל את ההפוגה ניצול מלא ויעיל ביותר", כתב בעל המאמר, והזכיר: "הם הם, מנהיגי הערבים, שרצו בעשרת הימים הללו ולא אנחנו. אנו היינו מוכנים להאריך את ההפוגה הקודמת. עכשיו יצטערו על הטעות שבחשבונם".

רדיו רמאללה מיהר להגיב על תבוסת עשרת ימי הקרבות, ובשידור ב-20 ביולי 1948 סקר את התנאים "שלא אפשרו לצבאות ערב לחנות בכיכר דיזנגוף בתל אביב". המדינות הערביות, נאמר במשדר, "לא שיתפו מספר גדול של חיילים במלחמה. 50 מיליון הערבים יכולים לגייס שני מיליון חיילים". על ירושלים הגנו 10-15 אלף יהודים, אמר הקריין, בעוד "מספר החיילים הערבים בירושלים הוא פחות מ-5,000 איש". הקריין הסביר ש"זהו אמנם סוד צבאי, אולם אנו מוכרחים לגלותו, כדי להוכיח, מה גרם לאי התקדמות צבאותינו. אנו מספרים את הדבר גם כדי להוכיח את גבורת אנשי הלגיון הערבי, שהדפו את האויב בירושלים, בשער הגיא ובלטרון, וגרמו לו אבידות גדולות".

אבל רדיו רמאללה לא איבד תקווה. "כשלוננו הצבאי בחדשים שעברו אינו צריך להביאנו לידי ייאוש. חרפה ובושה לנו שניסוג מפני קומץ ציונים", קרא המשדר, ופירט עצות לתיקון המצב: גיוס 150 אלף מערביי ארץ ישראל "שרבים מהם מנוסים, כי הם שירתו בלגיון הערבי, בחיל הספר ובמשטרה". אבל לצורך זה דרוש הון, ואותו יש להשיג בהנהגת מס פרוגרסיבי ובמלוות. "נתבונן איך אוספים היהודים כספים בעולם היהודי", נאמר במשדר. "עלינו לאסוף כספים בעולם הערבי ובעולם המוסלמי. מחובת החבר הערבי לארגן את איסוף הכספים. עלינו לגייס את כל מקורותינו, בתקופה שהרוזן ברנאדוט מכין את מפתו החדשה של חלוקת ארצנו. על מדינות ערב להכפיל ולהשליש את הצבא הערבי, ואז יוכל לכבוש את כל מדינת ישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ