אחרי 44 שנות יובש: הנוצרים השיקו את אתר הטבילה הקדוש

נפתח למבקרים בשבוע שעבר האתר הנוצרי קאסר אל-יהוד

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

מאות הנוכחים בשבוע שעבר בטקס החגיגי לפתיחת אתר הטבילה הרחב דמיינו את עצמם כממשיכי דרכו של ישו. בעוד הנואמים מודים לכולם, המבטים סטו מעט שמאלה: רק פסע קטן הפריד בין חום של ארבעים מעלות בצל לבין טבילה במים הקרים של הירדן, כמסורת הנוצרית מימים ימימה.

לחובבי המזגנים פתיחת אתר הטבילה הנוצרי קאסר אל-יהוד בבקעת הירדן השבוע היא חסרת משמעות. אבל עבור העולם הנוצרי, מדובר ביום חג. זהו אחד המקומות המקודשים ביותר לנצרות, היכן שיוחנן המטביל הטביל את ישו, מקום המסמל בנצרות את משיחתו להנהגה של ישו והיטהרותו הרוחנית. בכנסיות המזרחיות, השמות דגש יותר חזק יותר על תחייתו של ישו ופחות על נס עיבורה של מריה בידי האל, אתר הטבילה הוא קרחנה של ממש. בחג ההתגלות בינואר, מגיעים עשרות אלפים לבושים לבן וטובלים בסרט נע.

אתר הטבילה ננטש לאחר מלחמת ששת הימים. בעקבות המרדפים בבקעה, צה"ל מיקש את כל האזור והציב את גדר המערכת ממערב למקום. הנזירים שאכלסו את הכנסיות הרבות נטשו. רק בשנות השמונים חודשה הטבילה. בשנים האחרונות איפשר צה"ל כניסות למקום בתיאום מראש, מה שאיפשר ל-65,000 צליינים להגיע. אך למעט במועדים המקודשים לנוצרים, היה המקום סגור 44 שנה. כעת, בעקבות העבודות לפיתוח המקום, הוא יהיה פתוח לכל מי שרוצה. אחת מאלו שלא יכלו לחכות היא האחות ניקאולידה, נזירה מאמינה מכפר רומני קטן, שמתגוררת כעת "ליד מאה שערים" במנזר של הכנסייה הרומנית אורתודוקסית, שחיכתה כבר כמה ימים ליום המרגש. לאחר שנישקה את הצלבים של הפטריארכים המבוגרים ניגשה למים והחלה להתיז על עצמה בתנועות הצטלבות. אחד מתפקידיה של האחות הוא להדריך את המאמינים באתר הטבילה. כעת היא מחכה לזרם של צליינים שיבואו מרומניה לאתר הטבילה. "זה חשוב לנו מאוד. אנחנו בדרך כלל הולכים לירדנית (אתר טבילה קטן ליד הכנרת, ח"ל). עכשיו נוכל לבוא לכאן כל השנה", ציינה.

וכמו כל דבר בגדה המערבית (כפשוטו) מאחורי הקלעים תככים פוליטיים רבים. מי שיזם, דחף והוביל את הפתיחה המחודשת של האתר הוא סילבן שלום, בכובעו כשר לענייני שיתוף פעולה אזורי. יחד עם זאת, מי שמוביל את נושא קידום התיירות הצליינית לישראל הוא שר התיירות סטס מיסז'ניקוב. משרד התיירות אמנם שם כסף, אבל השבוע בטקס לא נכח איש ממנו וכל הבמה היתה של שלום. שני הצדדים נשבעו שאין כאן תככים, רק סדרי עדיפויות. אבל מקורות באזור ציינו כי קדם לטקס חיכוך בין שני המשרדים.

המערכה השנייה והחשובה יותר היא המאבק על תשומת הלב של ראשי הממסד הנוצרי-כנסייתי בישראל. הפלסטינים, הישראלים והירדנים מנהלים קרב שקט אך משמעותי מאחורי הקלעים על תמיכת ראשי הכנסיות, שזוכים לכבוד עצום במדינותיהם. אספקטים מסוימים, כמו מינוי פטריארכים, מחייבים הסכמה של שלושת הצדדים. אספקטים אחרים הם בתחרות מתמדת בין המדינות.

פתיחת אתר הטבילה נותנת לישראל נקודות רבות של אנשי הכנסייה, שהגיעו לאוהל המכובדים כשצלביהם על כרסם והודו נרגשות לסילבן שלום. הפלסטינים בינתיים יושבים על הגדר. כאמצעי זהירות, המנהל האזרחי יתפעל בעצמו את המקום ולא יגבה דמי כניסה. מתנחלי הבקעה השכנים, שביקשו להפעיל את המקום בעצמם, החרימו במחאה את הטקס. לא נורא. גם ככה לא היה בופה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ