בינת שוורץ, המעורבת באישור פרוייקט הולילנד בירושלים, תתמנה לראש מינהל תכנון

וינשטיין דחה פניית שני ארגונים לשקול מחדש את מינוי שוורץ לתפקיד הרגיש

צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת

הממשלה אמורה לאשר בשבועות הקרובים את מינויה של בינת שוורץ לאחד התפקידים הרגישים ביותר במערכת הציבורית - ראש מינהל התכנון במשרד הפנים. לקראת ההחלטה פנו עמותת "אדם טבע ודין" והתנועה לאיכות השלטון ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, וביקשו לשקול שוב את המינוי, בשל מעורבות שוורץ באישור תוכניות הבנייה בפרויקט הולילנד.

היועץ המשפטי דחה בקשה זו וקבע, לפני שבועיים, שאין מניעה להביא את המינוי לאישור הממשלה. בשבוע שעבר נעשתה פנייה בעניין גם למבקר המדינה, בבקשה לחקור את הליך המינוי של שוורץ בשל פרשת הולילנד.

שוורץ מילאה בשנים האחרונות תפקידים בכירים במוסדות התכנון ונבחרה בוועדת איתור למועמדת לתפקיד ראש מינהל התכנון. לפני שמונה שנים היא היתה מתכננת של מחוז ירושלים והשתתפה בדיונים שבהם אושרו חלק מתוכניות הבנייה של פרויקט הולילנד.

לפני שבע שנים השתתפה שוורץ בדיון שבו הופקדה לאישור תוכנית, שהגדילה את שטח המגורים בפרויקט וגרעה לטובת בנייה זו שטחים שנועדו לתיירות. לטענת העמותה הסביבתית והתנועה לאיכות השלטון, הדבר נתן ליזמי הפרויקט הטבה כלכלית משמעותית בלי שהצעת החלטה שגיבשה שוורץ ציינה מה הסיבה לכך שמשנים שטח תיירות למגורים. "גברת שוורץ אף היתה שותפה לדיון בעשרות התנגדויות שהגיש הציבור כנגד התוכנית, לדחיית מרביתן", נכתב בפנייה לווינשטיין.

בשנה האחרונה התנהלה חקירה משטרתית נגד המעורבים בפרויקט הולילנד, ולפני שלושה חודשים הודיעה פרקליטות המדינה על כוונתה להגיש כתבי אישום על קבלת או מתן שוחד. הודעה זו נמסרה בין השאר לאהוד אולמרט, שכיהן אז כראש עיריית ירושלים, אורי לופוליאנסקי, שהיה יו"ר ועדה מקומית לתכנון ובנייה, בכירים בעירייה וכמה אנשי עסקים.

שני הארגונים שפנו ליועץ המשפטי מדגישים שהם אינם מייחסים לשוורץ מעורבות במישור הפלילי. הנימוק העיקרי, טענו, הוא הכישלון המקצועי החרוץ שהם מייחסים לה בהחלטות באישור הפרויקט. לטענתם, יש בעיה ציבורית עם העובדה שניתנה הטבה כלכלית ליזמים על חשבון האינטרס הציבורי.

בתגובה נמסר מלשכת היועץ המשפטי: "הטענות נוגעות לאופן הפעלת שיקול דעתה המקצועי-תכנוני של שוורץ. מעיון בדברים ומהתייחסות שוורץ עולה שפעלה בהתאם לחוות דעת היועצים המשפטיים של מוסדות התכנון ולנוהגים המקובלים באותה עת. הטענות היו ידועות בעיקרם לחברי ועדת האיתור". בינת שוורץ העדיפה שלא להתייחס לטענות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ