רבנים: להפריד את אורזי הקניות הערבים מהקופאיות היהודיות

האורזים הפלסטינים הורחקו מהקופות בסניף בגוש עציון של רמי לוי בשל תלונת הרב של אלון שבות על רומן בין אורז פלסטיני לקופאית יהודייה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

רבנים בגוש עציון פועלים כדי לסכל קשרים רומנטיים בין קופאיות יהודיות לאורזי קניות ערבים בסניף "רמי לוי שיווק השקמה" בצומת גוש עציון. באחרונה התלונן הרב של אלון שבות, גדעון פרל, בפני בעל הרשת רמי לוי, על רומן שהתנהל לכאורה בין אורז פלסטיני לקופאית יהודייה. בעקבות הפגישה הוחלט להרחיק את האורזים הפלסטינים מהקופות, כדי לצמצם את הקשר עם הקופאיות. כמו כן, מונה עובד מהנהלת הסניף לפקח על העובדים. לדברי עובדים בסניף, האורז שנחשד שניהל יחסים רומנטיים עם קופאית אף פוטר מעבודתו. לוי מכחיש כי העובד פוטר, ואמר כי "הוא נסע לירדן, וכשיחזור, נראה". לוי הוסיף כי "אעשה הכל למנוע התבוללות".

מאז נפתח סניף רמי לוי במרכז גוש עציון בשנה שעברה, הוא עומד במרכז סערות פוליטיות בין המתנחלים לפלסטינים. הסניף ממוקם בתחנת דלק ולא בתוך התנחלות, ולמקום באים מתנחלים וגם פלסטינים.

רוב העובדים הם פלסטינים תושבי הסביבה שעובדים בתפקידי סבלות, קצבות, סידור ואריזה. לצדם עובדות בעיקר קופאיות יהודיות.

בעבר ערכו גורמי ימין קמפיין להחרמת רמי לוי, וטענו שהאינטראקציה בין יהודים וערבים בסניף מובילה לקשרים בין פלסטינים ליהודיות. ארגון להבה, הפועל "למניעת התבוללות" קרא כמה פעמים להחרים את הסניף. הקמפיין לא הצליח, והמקום היה עמוס עד שהמכולות בגוש עציון טענו שרמי לוי גוזל את פרנסתן. קמפיין דומה נערך גם נגד סניף "יש" בשכונת פסגת זאב בירושלים, שם נטען גם כן כי קיימת תופעה של רומנים חוצי לאום. בירושלים חולקו פשקווילים הקוראים להחרים את החנות: "לנכד שלך יקראו אחמד בן שרה", נכתב בכרזות.

בשבועיים האחרונים נפוצו שמועות על רומן בין אורז פלסטיני לקופאית יהודיה בסניף בגוש עציון. לפי השמועות, במשך שמונה חודשים ניהלו פלסטיני תושב חברון שעבד כאורז מוצרים בשקיות, וקופאית תושבת אחת ההתנחלויות הדתיות הסמוכות רומן, שהחל כשעבדו סמוך זה לזו באותה קופה.

הרב של אלון שבות יזם פגישה עם בעל הרשת, בה מחה על הרומן לכאורה. אחד הצעדים שננקטו הוא הרחקת האורזים מהקופות. בסניף החליטו כי האורזים יעבדו רק במשמרות רביעי וחמישי בערב העמוסות במיוחד, אז לא יישאר מרחב לשיחה לא מפוקחת. אחת הקופאיות במקום אמרה ל"הארץ" כי "בשבוע שעבר אמרו לנו שלא יהיו יותר אורזים שיעמדו ליד הקופות". כמו כן, חודד המסר להנהלה שיש למנוע רומנים בין העובדים, ואחד העובדים מונה לפקח על הנושא. לעובדים נאמר כי הפלסטיני שחשוד שניהל את הרומן פוטר. אחד העובדים בתפקידי ניהול בסניף, אישר ל"הארץ" את הפרטים. עם זאת, לוי מכחיש כי העובד פוטר. הקופאית עזבה את מקום העבודה מרצונה.

הרב פרל אמר ל"הארץ" כי "התנהל רומן בין קופאית לאורז עד שכמעט עזבה את בית הוריה. היתה תוכנית לקחת אותה לכפר פלסטיני. פנו אליי ולכן ניגשתי לדבר עם רמי לוי ועם הצוות שלו. שוחחנו על הבעיה, ואמרנו לו שאחד הדברים שצפינו לפני שנה כשפתחו את הסניף זו הסכנה הזו. ביקשנו שיעשו מאמצים וישימו מישהו שיפקח על סכנה זו. אני מרוצה מהצעדים שרמי לוי נקט. גם הערבים לא רואים את זה בעין יפה ונראה לי שרמי לוי מודע לבעיה. העובד פוטר ולא יחזור לעבוד בסניף. צריך שוט ללמד לקח אחרי דבר כזה".

לוי מסר בתגובה כי "אני באופן אישי נגד התבוללות ואני אעשה הכל כדי למנוע התבוללות. לכל עם יש את הייחודיות שלו". בנוגע לרומן אמר לוי כי "היה חשש לרומן. לא היה רומן. כל פעם ארגונים של קיצוניים מבלבלים את המוח ומתערבים. זה סופר השלום, הפלסטינים והיהודים הקיצוניים לא רוצים אותו".

בנצי גופשטיין מארגון להבה, המוביל את הקמפיין נגד רמי לוי, אמר בתגובה כי "לצערנו זה לא המקרה הראשון אצל רמי לוי. כל עוד רמי לוי דוגל בדו קיום, יהיה חשש להתבוללות. בעבר קראנו לא לשלוח את הבנות לעבוד שם, ובעקבות המקרה הדברים מקבלים משנה תוקף".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ