סקר "הארץ" מגלה: מחאת הדיור מכה בנתניהו - רק שליש מהציבור שבע רצון מתפקודו

הציבור מתייצב ברוב עצום מאחורי מחאות הדיור והרופאים. הליכוד וקדימה מאבדות מנדטים - העבודה מרוויחה; היום ב-11:00 יציג נתניהו את הפתרון שלו למשבר הדיור

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

"לא מחאה פוליטית", "לא התארגנות שמאלנית", "לא מזימה להפלת הממשלה". הציבור דוחה את הסיסמאות שפיזרו דוברי הממשלה נגד מחאת האוהלים ומתייצב ברוב עצום וחסר תקדים מאחורי המאבק נגד מחירי הדיור המופקעים. רוב גורף מבין מצביעי כל המפלגות, כולל הליכוד, מביע תמיכה חד-משמעית בסטודנטים, בזוגות הצעירים ובמחוסרי הדיור, המתגוררים באוהלים בכל רחבי הארץ. הציבור מזהה את מחאתם כאמיתית ולא "פוליטית" במובן המפלגתי. כך עולה מסקר "הארץ-דיאלוג" בפיקוחו של הפרופ' קמיל פוקס מאוניברסיטת תל אביב, שנערך אמש בקרב כלל הציבור.

היום ב-11 צפוי נתניהו להציג את תוכניתו לפתרון מצוקת הדיור, זאת לאחר שגיבש את התוכנית בדיון חירום לילי עם שרים ופקידים בכירים.

במקביל להתייצבות הדרמטית של הציבור לצד המפגינים, נרשמת מפולת אדירה בנתוני שביעות הרצון מתפקודם של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, יובל שטייניץ. בהנחה שהנתונים האלה ידועים מזה זמן לנתניהו, שמרבה לערוך סקרים, אפשר להבין את הלחץ האדיר שפוקד אותו מאז ימיה הראשונים של המחאה.

האם ממשלת נתניהו תשרוד את המשבר? דברו על זה בפייסבוק

לשם השוואה: בדיוק לפני חודשיים, לאחר שנתניהו שב עטור תהילה ושיכור ניצחון, מביקורו בבית הנבחרים האמריקאי, שיעור שביעות הרצון מתפקודו נסק ל-51% תמיכה מול 31% אחוזי התנגדות. בסקר שנערך אמש הגלגל התהפך: רק 32% מהציבור תומך בו, בעוד 54% אינם שבעי רצון מתפקודו. זו אינה נורת אזהרה - זהו זרקור אימתני שמהבהב מעל ראשו או מתחת לכסאו של ראש הממשלה. אם המחאה תימשך ותתעצם, ונתניהו לא יצליח להפיס את דעתם של המוחים, המשך שלטונו עלול להיות בסכנה.

שר האוצר שטייניץ חווה אף הוא צלילה מרסקת: 22% מהנשאלים שבעי רצון ממנו, 54% אינם שבעי רצון. רק לפני כשלושה חודשים רשם שטייניץ בממד שביעות הרצון של "הארץ" נתונים סבירים: 40% מול 45% בהתאמה. כל עבודתו, השקעתו - כל התמיכה הציבורית שצבר בשנתיים ורבע האחרונות, עקב בצד אגודל, ירדו לטמיון בשל מחאת האוהלים.

יחד עם זאת, כשהציבור נשאל אם לדעתו ראש הממשלה צריך לפטר את שטייניץ ולהחליפו בשר החברתי והפופולרי, שר התקשורת והרווחה משה כחלון, התשובה הכללית היא לא. מסתבר שהציבור מגלה תבונה קולקטיבית. הוא אינו רואה בשטייניץ את הפתרון למשבר, אבל גם לא את מקור הבעיה. הוא גם אינו מזהה בכחלון את נוסחת הפלא שתרגיע את המשבר החברתי העמוק שמתפשט בישראל. כחלון אינו נתפס היום כמשה דיין המושיע, ערב מלחמת ששת הימים. הפופולריות שלו כשר תקשורת רומס טייקונים אינה מיתרגמת לתמיכה כמחליף אפשרי לשר האוצר. הציבור רואה למולו כתובת אחת ויחידה: נתניהו.

הלך הרוח החברתי והאנטי-שלטוני משתלט על השיח הציבורי. כל מחאה - זוכה לברכה. כשהציבור נשאל מה עמדתו ביחס למחאת הרופאים, הוא תומך גם בה באחוזים פנטסטיים. זאת, חרף העובדה שהרופאים כבר הגיעו להסכם עם המדינה, הסכם נדיב ביותר, אך הרופאים המתמחים שברו את הכלים ופתחו במחאה משלהם. הציבור, שטוף חדוות הפגנה וזעקה, אינו מבדיל בין עניינם של המתמחים למחאת הדיור. כל מפגין זוכה לגיבוי ואהדה.

עם ישראל לא רק מזדהה עם מפגיניו, הוא גם לוקה באופטימיות יתר באשר לסיכויי הצלחתה של המחאה. 55% מהנשאלים סבורים שמחאת האוהלים תצליח בסופו של דבר להוריד את מחירי הדיור. מצד אחד, יש לנשאלים על מה לסמוך, כיוון שכבר רואים את הממשלה נלחצת ופועלת לספק פתרונות (היום אמורה להיערך מסיבת עיתונאים שבה יודיעו ראש הממשלה, שר האוצר ושר השיכון והבינוי על צעדים למלחמה ביוקר הדיור). מצד שני, זוהי גם משאלת לב. קשה מאוד לספק פתרונות מהירים למשבר כה עמוק.

נתון מעניין נוסף העולה מהסקר קשור למצבן של המפלגות: שתי מפלגות השלטון בחמש וחצי השנים האחרונות - קדימה והליכוד - נענשות על ידי הציבור בשל אחריותן למשבר הדיור. כל אחת מהן מאבדת ארבעה מנדטים מאז הסקר האחרון, שנערך לפני כארבעה חודשים. שתיהן יורדות מ-31 מנדטים ל-27 מנדטים. ומי המפלגה שיוצאת נשכרת? מפלגת העבודה, שכבר הוספדה והוטמנה בעפר. היא מגיחה מן הקבר וזוכה בסקר זה ל-12 מנדטים, ולמעשה מכפילה את כוחה ביחס לסקר הקודם, בו קיבלה רק שישה מנדטים. המסקנה ברורה: העבודה ללא אהוד ברק, וטרם שנבחר לה מנהיג, מצטיירת כיום כמפלגה חברתית והיא כבר זוכה בגשם נדבות של מנדטים מן ההפקר או לא מן ההפקר.

המסקנה הסופית מסקר "הארץ-דיאלוג": המחאה החברתית במדינת ישראל היא תופעה אמיתית שלא תחלוף במהרה. היא חוצת מפלגות וזוכה לתמיכה בימין ובשמאל, כמעט ללא הבדל בין אופוזיציה לקואליציה. דווקא היותה מחאה ספונטנית ונטולת פוליטיקאים הופכת אותה לתופעה שאינה נתונה במחלוקת. עניין נדיר ביותר במדינת ישראל השסועה. ומסקנה נוספת: בנימין נתניהו ודאי שאינו אשם בכל תחלואי החברה הישראלית. אבל איתרע מזלו והמורסה הזו התפוצצה במשמרת שלו. עליו, ואך ורק עליו, האחריות להביא מזור לסבלו של העם.

תגובות