נייר מחקר: 66% תומכים בנישואים אזרחיים, 40% בנישואים חד-מיניים

ממחקר שיוצג היום בכנסת עולה כי 80% ממצביעי קדימה, העבודה וישראל ביתנו תומכים בנישואים אזרחיים, לעומת פחות מ-50% ממצביעי הליכוד

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

נייר מחקר של שני מרצים מאוניברסיטת בן גוריון מעלה כי שני שליש מהציבור תומכים במתן אפשרות לנישואים אזרחיים, אך רק שליש יתחתנו כך. נתון נוסף שמעלה המחקר הוא כי 40% מהציבור תומך במתן אפשרות לנישואים חד-מיניים, לעומת קרוב ל-50% המתנגדים לכך.

החוקרים, ד"ר גיא בן-פורת, מרצה בכיר במחלקה למנהל ומדיניות ציבורית וד"ר יריב פניגר, מרצה במחלקה לחינוך מאוניברסיטת בן-גוריון, בדקו גם את פילוח התשובות הנוגעות לנושא הנישואים האזרחיים בקרב מצביעי ארבע המפלגות הגדולות בכנסת - קדימה, הליכוד, ישראל ביתנו והעבודה.

ממצאיהם העלו כי בקרב מצביעי קדימה, ישראל ביתנו והעבודה, ישנו רוב גדול מאוד של למעלה מ-80% התומך בנישואים אזרחיים. זאת, בעוד עבור מצביעי הליכוד תמכו קצת פחות ממחצית מהנשאלים. יש לציין כי לא נמצא שינוי משמעותי בין מצביעי "ישראל ביתנו", שמייצגת רבים מעולי ברית המועצות לשעבר שעבורם סוגיית הנישואים האזרחיים משמעותית במיוחד, לבין מצביעי מפלגות חילוניות אחרות, דוגמת קדימה והעבודה.

הנייר מתפרסם במסגרת מחלקת המחקר של עמותת חדו"ש - לחופש דת שוויון. את הנייר ביססו החוקרים על סקר שערכו מכון ב.י. ולוסיל כהן בפקולטה למדעי החברה של אוניברסיטת תל אביב וכלל 605 מרואיינים המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל.

הפגנה בעד נישואים אזרחיים, מוקדם יותר השנה. תצלום: אלון רון

בתשובה לשאלה, אם היו נישואים אזרחיים בישראל האם היית מתחתן באמצעותם, ענו כ-31% מהמשיבים שהם בטוחים או חושבים שיעשו זאת. כ-63% ענו שהם בטוחים שלא או חושבים שלא. "גם בקרב חילונים ותומכי הנישואים האזרחיים כמעט מחצית ציינו כי לא היו בוחרים באלטרנטיבה האזרחית גם אם זו הייתה קיימת", ציינו החוקרים.

פרסום נייר המחקר בא על רקע כנס שנערך היום בכנסת בנושא "בחירה חופשית בנישואים", בה יוצגו הצעת חוק בנושא שתעלה להצבעה וכן נתונים לגבי מנועי החיתון בישראל.

בחינת התמיכה בנישואים החד מיניים על פי רמת דתיות הנשאלים העלתה כי 10% מהדתיים תומכים באפשרות זו, לעומת 60% מהחילונים.

"נכון לעכשיו, נושא הנישואים איננו נמצא בראש סדר העדיפויות של הישראלים, כולל אלו המגדירים עצמם חילוניים", כתבו ד"ר בן-פורת וד"ר פניגר. "חשוב לא פחות, אלה שהנושא קרוב לליבם מעדיפים פתרונות העוקפים את המגבלות הקיימות - נישואים בקפריסין, לדוגמה - על פני התגייסות למאבקים פוליטיים. גם העולים מברית המועצות, שחלק מהקמפיינים הציבוריים התמקדו בהם, מבקשים פתרונות זמינים ולא שינויים גורפים".

"כשתהיה לציבור אופציה אמיתית של נישואים אזרחיים יגדל מספר המשתמשים בהם", ציין מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב. "הבוחר הישראלי עייף מהבטחות בחירות לכיבוד חופש הדת והשוויון, לקראת הבחירות הבאות חייבים לדרוש מהמפלגות להתחייב: ממשלה אזרחית שתבצע מהפכה אזרחית, כולל נישואים אזרחיים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ