28.7.1969 - מאבקן של נשות חב"ד בחצאית המיני

היום לפני 42 שנה:

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

"התכונני למסע ארצי נגד החצאית שלך", כתבה סופרת "הארץ" צפורה רומן. "המיני הזה אינו נושא חן בעיניי כמה אנשים. יש הרוטנים, יש המזדעזעים, ויש שהחליטו לפעול", הקדימה בטרם דיווחה על מכתבן של נשות חב"ד לראש הממשלה גולדה מאיר, ועל התשובה שזו ענתה להן ב-28 ביולי 1969. המכתב, שנשלח למאיר בחודש מאי, הכריז על פתיחתו של מאבק של נשות חב"ד נגד חצאית המיני האופנתית וביקש ממאיר לבלום את "ההידרדרות הגדולה של חוסר הצניעות לתהום האבדון". "לצערנו הגדול", כתבו הנשים, "הננו עדים כאן בישראל למחזות מבישים מאד, כתוצאה מרוח ההפקרות והתלבושת הבלתי-צנועה אצל בנות ישראל. הלבוש המיני והקצר בין בנות ישראל - אוכל בנו בכל פה ועושה שמות בעם. המצב המוסרי הירוד הולך ומידרדר מיום ליום", התריעו הנשים, "ולמרבית הצער חודרת הפקרות זו גם בבתים הטובים ביותר בישראל, ואין מי שיאמר למשחית - הרף!".

נשות חב"ד הזכירו לגולדה מאיר ש"עם ישראל הצטיין מאז ומתמיד באצילותו ובנועם הליכותיו הצניעותיות, אשר היה לסמל ודוגמא לכל העמים ואור לגויים". והנה עכשיו, בימים האלה, "עדים הננו אשר כל מיני מחזות ואופנות היוצאות בחוץ לארץ - אנו הראשונים להכניס אופנות אלו בארצנו, בבחינת 'ויתערבו בגויים וילמדו מעשיהם'". הנשים הפצירו בגולדה מאיר: "עשי ופעלי נא כמיטב יכולתך, ובאיזו צורה שתמצאי לנכון, לתיקון פני הדברים! חז"ל לימדונו, כי 'מצווה הבאה לידך אל תחמיצנה'". חודשיים חלפו עד שיו"ר ארגון נשי ובנות חב"ד, הרבנית איטה זווין, קיבלה מכתב תשובה, חתום בידי סגן מנהל לשכתה של ראש הממשלה, שמואל שילה. "הגב' מאיר קראה בתשומת לב את מכתבך וביקשה להביע הערכה לך ולארגון נשי ובנות חב"ד על הדאגה שהנכן מגלות לשלומו ולטובתו של העם", כתב. "לראש הממשלה נראה כי בנושא שהועלה במכתבכם עדיפים דרכי שכנוע ומקל נועם מאשר מקל החובלים של החוק שתועלתו מועטה. היא מברכת על כן על יזמתכן ומקווה כי במאמץ הסברתי משותף ניתן יהיה להגבר על הנגע".

הרבנית וסגניתה גסיה חן אמרו: "נשמע בקולה", ושלחו העתקי המכתבים לעיתונים. הן לא יצאו להפגין, אמרו לסופרת "הארץ" רומן, אבל "אנחנו רוצות דרך העיתונים לשכנע את כל החוגים להתערב בזה". הרבנית חן הודתה: "לפעמים, כשאני רואה בחורה במיני יושבת באוטובוס, אני חושבת, שלוא היה לי מקל ביד, הייתי נותנת לה ברגליים. זה פשוט גועל נפש". רבנית אחרת אמרה ש"הבחורות ההן, ההולכות לפי המודה וחושפות את רגליהן, הן כאילו נגועות במחלה".

אבל אפילו הן הכירו בכך שמחאתן אבודה. "בתחילה חשבנו שרק עמי-ארצות הולכים בלבוש הבלתי צנוע. אולם גם אלינו הביתה באות ידידות, הלובשות קצר. כשאני מעירה על כך, אני מקבלת תשובה, שזו המודה ושבהיותינו צעירות הלכנו גם אנו לפי המודה". הרבניות גם העלו הצעה "לפנות למשרד החינוך להכניס הסברה בבתי הספר", כתבה רומן. "אולם, אומרת אחת הרבניות, לצערנו יש גם מורות רבות ההולכות במיני". הקוראת אסתר אלבוגן מחיפה התקוממה. "שלוש בנות לי וכולן שרתו בצה"ל. הן לא השתמטו משרותן הלאומי האזרחי והדתי ומלאו את תפקידן (...) אנו שומרי מסורת ולנו כיום נראה השרות בצה"ל כמעשה הדתי הקדוש ביותר. בנותיי הולכות "במיני" ואני גאה ביופיין, בצניעותן ובשרות שעשו בצה"ל. אם נשי חב"ד מחפשות להן תעסוקה ציבורית יש לי בשבילן כמה עצות: אל תשאנה בנות חב"ד הצעירות את שם 'השם' לשווא, כי זאת הן עושות בהשתמטן, בשם התורה, מהשירות הקדוש ביותר כיום של העם היהודי - השרות למען ארץ הקודש".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ