מה לחש תיאופילוס לשר רפי איתן כדי להתמנות לפטריארך?

מסמכים שהוגשו לביהמ"ש מגלים: איתן, שעמד בראש ועדת שרים לאישור מינוי תיאופילוס לפטריארך, קידם הסכם בין הפטריארכיה היוונית לקק"ל ביום שבו אישרה הממשלה את המינוי

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

תפנית דרמטית עשויה להתחולל בפרשה הסבוכה של מינוי הפטריארך היווני אורתודוקסי תיאופילוס השלישי, שהיתה ספיח לפרשת "עוקץ המיליונים" שעניינה הארכת תקופת החכירה של אדמות הפטריארכיה ברחביה וטלביה (עליהן שוכנים בין השאר הכנסת ומשכן הנשיא). זאת, עקב מסמכים שהוגשו באחרונה לבית המשפט המחוזי בירושלים. המסמכים חושפים את המתרחש מאחורי הקלעים של בחירת תיאופילוס לפטריארך, בחירה שממשלת ישראל עיכבה במשך כשנתיים וחצי.

בין השאר נחשפים במסמכים מגעים שניהל השר לשעבר, רפי איתן, שהיה יו"ר ועדת שרים שהמליצה על מינוי תיאופילוס. לפי המסמכים, איתן פעל, לבקשת חברו הוותיק, איל הנדל"ן שמואל חייק, המוכר כאיש סוד של הימין הישראלי, לקידום הסכם שנרקם בין חברה-בת של קק"ל לבין הפטריארכיה בעניין חכירת האדמות, ערב אישור הממשלה את מינוי הפטריארך תיאופילוס.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

תכלית ההסכם בין קק"ל לפטריארכיה היתה לסלק תביעה של הפטריארכיה, שהוגשה לבית המשפט, בעקבות "עוקץ המיליונים" בעניין חכירת האדמות, נגד החברה-הבת של קק"ל. בדיעבד התברר שביום שבו אישרה הממשלה את מינוי תיאופילוס, שלח איתן פקס ללונדון, לחייק, ולפיו הוא שמע מהפטריארך המיועד הבטחה להאריך את ההסכם עם קק"ל.

איתן לא גילה לוועדת השרים, שבראשה עמד, ושנדרשה להמליץ לממשלה אם לאשר את מינוי הפטריארך, את דבר המגעים שניהל מאחורי הקלעים לקידום ההסכם שגובש, ואין להסכם כל אזכור בהחלטת הממשלה.

איתן מסר אתמול, בתגובה, שהוא אינו זוכר את הפרטים ושיגיב רק אחרי שילמד את המסמכים.

בעקבות חשיפת המידע הזה מתכוון הפטריארך המודח, אירינאוס הראשון, לפעול בערוצים משפטיים להחזירו לכהונתו.

אירינאוס מודח

במארס 2005 נודע שהפטריארכיה היוונית, גוף עתיר נכסי נדל"ן, מכרה לעמותת הימין "עטרת כהנים" מבנים בשער יפו בעיר העתיקה בירושלים. הידיעה על שיתוף הפעולה בין הכנסייה לעמותה, המבקשת להרחיב את השליטה היהודית בעיר העתיקה, עוררה סערה. חשיפתה גרמה מבוכה רבה לכנסייה, שרוב מאמיניה ערבים, ותחום אחריותה כולל את ירדן והרשות הפלסטינית. הכנסייה הגיבה בנחרצות: ביוני היא שללה את ההכרה הפטריארך אירינאוס הראשון, והחליטה על מינוי פטריארך חדש. ביוני 2005 התאספו ראשי הכנסייה באיסטנבול והדיחו את אירינאוס. באוגוסט הם בחרו ביריבו תיאופילוס לפטריארך.

אירינאוס הורד לדרגת נזיר פשוט, ונדחק לדיר קטנה פטריארכיה, בעיר העתיקה. שם כלא עצמו, מחשש שיגורש. הוא עדיין מקבל שם את מזונו דרך החלון.

כניסתו לכהונה של פטריארך חדש מותנית במתן הכרה של ממשלת ישראל, והממשלה, בראשות אריאל שרון, השתהתה כשנתיים וחצי עד אישור המינוי. היא חשדה שתיאופילוס פרו-פלסטיני וחששה מהשלכות המינוי, בעיקר משום שהפטריארכיה שולטת בנכסים שהם מהרגישים בישראל, ובהם כחמישית משטח העיר העתיקה בירושלים, לפי הערכות.

תחילה הוקמה ועדת שרים, שתפקידה להמליץ לממשלה בעניין אישור הפטריארך. בעבר פרסם "הארץ" ששרים בממשלה התנו ההכרה בתיאופילוס במכירת נכסים ליהודים. השר לשעבר צחי הנגבי, שעמד תחילה בראש ועדת השרים, הודה שביקש מתיאופילוס להבטיח שלא ישבש את העסקה עם עטרת כהנים בשער יפו, כתנאי לכך שישראל תכיר בו. הרכב הוועדה השתנה וביולי 2007 מונה השר לענייני גמלאים אז, רפי איתן, ליו"ר שלה. הממשלה והכנסייה ניהלו מו"מ לפשרה, בניסיון להסיר את תביעת הפטריארכיה נגד החברה הבת של קק"ל, הימנותא.

חייק בתמונה

עוד לפני שתיאופילוס קיבל את אישור הממשלה, התנהלו בין קק"ל לפטריארכיה - במעורבות עו"ד יעקב וינרוט - מגעים נמרצים לפשרה בעניין התביעה של הפטריארכיה. בפגישה שהתקיימה במארס 2007, במשרד וינרוט בתל אביב, הגיעו הצדדים להסכמות בעניין, טוענת קק"ל. הפטריארכיה מכחישה קיום הסכם תקף.

לטענת קק"ל, שתי חלופות נקבעו בהסכמות: לפי הראשונה, הפטריארכיה תשיב לקק"ל 13 מיליון דולר, תמורת ויתור של קק"ל על תביעותיה ביחס לעסקה שבה היתה פרשת העוקץ. לפטריארכיה ניתנה גם אפשרות לבחור בחלופה אחרת, בהנחה שמינוי תיאופילוס יאושר עד אמצע אוגוסט 2007. לפיה, הפטריארכיה תכיר בתוקף העסקה להארכת החכירה ברחביה וטלביה בכ-150 שנה, תמורת סכום מגוחך של ארבעה מיליון שקלים וחצי, ושינויים מסוימים בדמי החכירה השנתיים שמשלמת הימנותא.

כאן נכנס לתמונה איש העסקים שמואל חייק, שנחשב למקורב לצמרת השלטון בישראל. חייק, איל נדל"ן שחי בין לונדון לתל אביב, מקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו, לשר החוץ אביגדור ליברמן ולראש האופוזיציה ציפי לבני. בראיון לעיתונאי "הארץ" אורי בלאו ב-2009 סיפר חייק, המכהן גם כיו"ר קק"ל אנגליה, על היכרותו ארוכת השנים עם רפי איתן.

חייק התגייס למען קק"ל וביקש מרפי איתן שיפנה לתיאופילוס, ויבקש ממנו הבטחה ביחס לתקפות ההסכם עם קק"ל בעניין הימנותא. איתן פגש את הפטריארך המיועד וזה אישר שתוקף ההסכמות עם קק"ל מוארך עד ליוני 2008. איתן עדכן על כך את חייק במכתב מ-16 דצמבר 2007.

באותו יום התכנסה הממשלה וקיבלה את המלצת ועדת השרים לאשר את מינוי תיאופילוס לפטריארך. היא הוציאה הודעה מפורטת על ההחלטה, שחתום עליה מזכיר הממשלה אז עובד יחזקאל. בהודעת הממשלה אין זכר לעניין ההסכם עם קק"ל או למעורבותו של איתן.

חייק אמר אתמול ל"הארץ", בשיחה מלונדון: "כן, הוא (איתן, ת"ז) היה מצוי בפרטים, הוא גם קיבל התחייבות מתיאופילוס...הוא ידע על ההסכם, בהחלט". לשאלה, איך הוא מסביר את העובדה שהוועדה שהמליצה על המינוי לא ידעה על ההסכם הזה, על מו"מ שהתנהל ועל מעורבותו של איתן, אמר חייק: "מה הקשר? לא בטוח שיש קשר בין אישור הפטריארך לסכסוך בין קק"ל לפטריארך. אני חושב שאין קשר, אני לא יודע".

איתן סירב אתמול להגיב לשאלות "הארץ", ולפני שניתק את הטלפון אמר: "אני לא מכיר הפרטים האלה, ולכן לא רוצה להגיב. אם מישהו יפנה ואלמד את הפרטים, אוכל להגיב. זה לא זכור לי".

כמה חודשים אחרי שקיבל תיאופילוס אישור למינויו, התברר לפרקליטי קק"ל כי הוא מתנער מההסדר החכירה, שלטענתם הוא הסכם מחייב. במכתב שכתב פרקליט הימנותא עו"ד ירון אלחנני, לפרקליט הפטריארכיה, עו"ד ראמי מוגרבי, בספטמבר 2008, הוא מתאר שורת שיחות על ההסכם, התכתבויות ופגישות בהשתתפות הפטריארך, במלון מצודת דוד בירושלים באפריל באותה שנה. לטענתו הנוסח להסכם שגובש באפריל 2008 הוא נוסח סופי המיועד לחתימה, המקובל על הצדדים ללא סייג.

"בנוסף", כתב אלחנני, "הצהרת אתה והצהיר מרשיך הפטריארך הנכבד כי הוא מכבד את ההסכם שהושג, כי הוא ינהג על פיו וכי הוא יקיימו. הצהרות אלו הושמעו פעמים רבות ובפני עדים רבים". למרות זאת, טוען אלחנני, "כל ניסיונותינו במשך הזמן שחלף מאז לקבוע עמכם מועד לחתימה ולביצוע ההסכם, נדחו בתירוצים שונים". מוגרבי טען שלא נחתם כל הסדר מחייב ושבהיעדר חתימת הפטריארך על המסמכים אין להם תוקף. מוגרבי לא נענה לפניות "הארץ" להגיב.

בתחילת החודש פנה משרד היועץ המשפטי לממשלה לבית המשפט המחוזי, שם מתנהלת תביעת הפטריארכיה נגד הימנותא, והודיע על התייצבות היועץ המשפטי בהליך. וינשטיין, שייצג בחלק מההליך הפלילי מורשע בפרשת "עוקץ המיליונים", מנוע מלטפל בתיק. מי שהודיע על הצטרפות היא המשנה ליועץ, שרית דנה.

עו"ד דניאל רובינס, פרקליטו של אירינאוס, מסר אתמול בתגובה כי אם ממשלת אולמרט, שהכריעה בעניין הפטריארכיה, היתה מכירה את הנתונים שנחשפים כעת, היתה מתקבלת החלטה אחרת, ואירינאוס היה מכהן כפטריארך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ