קברי הסנהדרין בירושלים | הרשויות מתנערות מאחריות, המתנדבים משפצים במקומן

ניר חסון
ניר חסון
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ניר חסון
ניר חסון

בשנות ה-50, הרבה לפני ששאלו איזו דמות תזכה להופיע על השטרות ועוררו ויכוחים על כך, נהג בנק ישראל להדפיס על השטרות תמונות של אתרים או פריטים ארכיאולוגיים מפורסמים בישראל. בצד חותם ממגידו ומנורת קנים מהנגב, הנציח שטר חצי הלירה את אתר קברי הסנהדרין בירושלים. זהו אתר קבורה גדול ומרשים מתקופת בית שני, ששוכן בלב שכונת סנהדריה החרדית בצפון ירושלים. אולם, כיום יתקשו רוב הישראלים להכיר את האתר - המקום מוזנח, מלוכלך וחסר שילוט. גם יוזמה לשיקום האתר של קבוצת לימוד יהדות דוברת רוסית לא הצליחה להציל אותו מהזנחת הרשויות.

הייחוס של מערות הקבורה לקברים של אנשי הסנהדרין נקבע כיוון שבמערה המפוארת ביותר נמצאו כ-71 כוכי קבורה, כמספר יושבי הסנהדרין, וכן בשל שמו הערבי של המקום: "קבור אל-קוצ'א", כלומר, קברי השופטים.

מאז שנות ה-50 המערות מוקפות בחורשה שנטעה עיריית ירושלים. אולם, בעוד החורשה מטופחת ונקייה יחסית, הפכו המערות ליעד של ונדליסטים. קירות מערות הקבורה מכוסים בגרפיטי וחלקם כוסו בפיח בשל מדורות שהודלקו בסמוך. מי שיבקר במקום יתקשה להתרשם מהגילופים המעטרים את שער המערה הראשית בשל שכבות הלכלוך והצמחייה שעליו.

הרב ד"ר רפי קסימוב נוהג להביא למקום קבוצות של תלמידים מבוגרים בקורסים ללימוד יהדות שהוא מקיים מטעם מכון שכטר. באחד הביקורים לפני כמה חודשים החליטה החבורה לפעול לשיקום האתר. "זה פרדוקס שאנשים דוברי רוסית, כולם מרוחקים מאוד מהמסורת, באו בזמנם החופשי כדי לנקות את הקבר שנמצא בתוך שכונה חרדית", מדגיש קסימוב. הקבוצה, שמנתה תלמידים מאשדוד ומתל אביב, התארגנה בחסות מכון שכטר וארגון קית"ר (קהילה יהודית כתרבות). חברי הקבוצה פנו לעיריית ירושלים כדי לקבל סיוע, אך העירייה הסתפקה במתן שקיות אשפה וכפפות. הקבוצה ניקתה את מערת הקבורה המרכזית, והציבה שם שלטים בשלוש שפות - אנגלית, רוסית ועברית.

שבוע לאחר מכן הוסרו השלטים. בעירייה הסבירו שעל פי החוק אסור לאדם פרטי להציב שלטים. שלטים חדשים לא הוצבו וזמן קצר אחר כך חזר הזבל למקום.

"חייבים לשים פה שלטים כדי שתושבי הסביבה יבינו שיש פה נכס. אני קורא לכל החרדים שמפגינים מול אינטל וזורקים אבנים לבוא לפה. מה יכול להיות טוב יותר מלנקות קבר יהודי", אומר קסימוב.

מעיריית ירושלים נמסר: "מתחם קברי הסנהדרין אינו באחריות עיריית ירושלים אלא באחריות רשות העתיקות ומשרד הדתות. עקב פניות רבות בנוגע ללכלוך וזוהמה בתוך מתחם הקברים בוצע ניקיון באזור, וכעת המתחם סגור על מנת למנוע לכלוך וונדליזם".

מרשות העתיקות נמסר: "רשות העתיקות איננה מחזיקה או מתפעלת אתרי עתיקות. קברי הסנהדרין הם חלק מגינה שהכשירה עיריית ירושלים. האחריות על תחזוקת הגן היא של עיריית ירושלים. לצערנו, העירייה לא עושה די כדי לשמור ולתחזק את האתר החשוב הזה. פניותיה של רשות העתיקות לעירייה בעניין זה טרם נענו. ראוי יהיה שיימצא התקציב לשיקום המקום, שהוא מאתרי העתיקות החשובים בירושלים ובארץ בכלל".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ