מעצר גואל רצון | אשה אחת ששברה שתיקה

ביולי 2009, הגיעה אחת מנשותיו של רצון לשרותי הרווחה, פרקה את אשר על ליבה וגוללה את הדברים שכביכול מתרחשים בבית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משפחתו המורחבת של גואל רצון הייתה מוכרת היטב לשרותי הרווחה קרוב לעשור. בשנים האחרונות התעורר חשד כי במתחמים בהם מתגוררים מתנהל אורח חיים שייתכן ופוגע בנשים ובילדים, אך בהעדר תשתית ראייתית מוצקה להתעללות, הזנחה או אונס, אין לשרותי רווחה אפשרות להיכנס לבית המשפחה ולבצע בדיקותיהם ולהשיג את הראיות הנדרשות.

בין השנים 2008-2006 טופלו מספר משפחות, אם וילדיה, על ידי שירותי הרווחה של עיריית תל אביב. במקרה אחד, טופלה נערה במצוקה שסירבה ללכת לבית הספר, אך הנושא טופל בדרכים שגרתיות.

במשפחה נוספת התעורר חשד מבוסס להזנחה של קטין. האם סירבה לשתף פעולה עם שרותי הרווחה שנאלצו להוציא צו בית משפט על מנת להוציאו מהבית למסגרת של שירותי הרווחה, אך עם קבלת הצו, הסכימה האם לשתף פעולה והנושא טופל. בנוסף, לפני מספר שנים התקבלה תלונה על מעורבות מינית של אחת הנערות. התלונה נבדקה, אך לא נמצאו ראיות.

"ניסו להגיע לבית, אך לא נתנו להם להיכנס"

לאור החשדות שניקרו בקרב שרותי הרווחה, הם לא ויתרו ועשו מה שהתיר החוק. "פקידות הסעד ועובדות סוציאליות פגשו את הילדים בחוץ - בבתי הספר ובגנים - שוחחו עימם ועם המורים והגננות, אך ניכר כי הילדים לבושים, אוכלים היטב, מתנהגים כילדים בגילם, מגיעים ללימודים בזמן ומבצעים מטלותיהם", מסביר מנחם וגשל, משנה למנכ"ל משרד הרווחה ומוסיף כי "לעיתים אף ניסו להגיע לביתו של רצון, אך לא התירו להם להיכנס".

ביולי 2009, הגיעה אחת מנשותיו של רצון לשרותי הרווחה, פרקה את אשר על ליבה וגוללה את הדברים שכביכול מתרחשים בבית. אז ניתן האות לפתיחה בחקירה ויציאה למבצע המעצר של רצון, שנערך ביום שלישי. ביום המעצר, פעלו כ-150 אנשי שרותי רווחה סביב הנושא. הם ליוו את צוותי המשטרה ל-19 זירות שונות, שם עוכבו 17 נשים ו-39 ילדים, 9 מהם פעוטות. אל הקבוצה כולה הוצמדו פסיכיאטרים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, וכ-30 חוקרי ילדים שהחלו בעבודתם עם הגעתם לילדים. "לא ניתן לחזות את התנהגותן של נשים. גם כשהמשטרה תצא מהתמונה, מצפה לנו טיפול ארוך. חומות מגן שסבבו את הנשים האלו הולכות להתפוגג".

"היערכות קרב" ליום המעצר

ליום המעצר נערכו במשרד הרווחה בקפידה, כשהחשש הגדול היה מפני התאבדויות או ניסיונות לפגיעה עצמית או בילדים. המשרד גייס פסיכיאטרים, פסיכולוגים ויועצים בתחומים שונים רלוונטיים על מנת להיערך ליום המעצר. אנשי שרותי הרווחה התייצבו בשעות הבוקר המוקדמות ב-19 זירות בהן אמורות להימצא הנשים וכן במסגרות חינוכיות של הילדים ואף המתינו שאחד הילדים יחזור מטיול בית ספר. לאחר כניסת המשטרה למקומות, נכנסו חוקרי הילדים שביצעו תפקידם. הנשים וילדיהן הקטנים מ-3 הועברו לימ"ר תל אביב, שם נחקרו ואילו הילדים מגיל 3 ומעלה הועברו למתקן של המשרד בדרום העיר.

המקום הוסב למעון כארבעה ימים לפני יום המעצר וצויד באוכל צמחוני (לאור צמחונות הילדים), ביגוד, חיתולים ומשחקים. עובדות סוציאליות ששהו עם הילדים במהלך היום, הופתעו לגלות ילדים מאופקים, שמקבלים את נוכחות האנשים במקום, ורק מנסים להנעים את הזמן. העובדות הופתעו לגלות כי לא יצטרכו לעשות שימוש בתשובות שהכינו מראש, היות והילדים לא שאלות באשר להוריהם.

במהלך היום, השלימו פסיכיאטרים ופסיכולוגים את הערכת מסוכנות הנשים בעיקר לעצמן וחוקרי ילדים השלימו עבודתם. למחרת, שוכנו כל הנשים במעונות לנשים מוכות עם ילדיהם, כשכל אישה שוכנה במעון אחר על מנת למנוע הסתה ופגיעה בעצמן ובילדים. בהמשך, הדגישו גורמי הרווחה כי חוקית אינם יכולים להחזיק אישה מעל גיל 18 בניגוד לרצונה, אך שמחים כי מרבית הנשים משתפות פעולה, והגיעו להסכמה עם משרד הרווחה והחליטו להישאר במקום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ