היום לפני 41 שנה: זעם בעולם לאחר תליית נאשמים בריגול לישראל

טל לוי
לין
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
טל לוי
לין

ההכנות לטקס הפומבי נערכו בשעות הלילה, קצת אחרי שרדיו בגדאד שידר את הקראת פסקי הדין של הנאשמים. רמקולים הוצבו בחוצות בגדאד במרחק של כמאה מטרים זה מזה, ומערי השדה החלו משלחות זורמות אל הבירה. האנשים תפסו את מקומם ליד כיכר אל-תחריר כדי לצפות בהוצאה להורג. 13 גופות יתנודדו בכיכר בסוף המעשה, שמונה מהן של יהודים. יהודי נוסף הוצא להורג בעיר מגוריו בצרה.

"לפני שבועיים ימים יצא מישראל קול אזהרה אל העולם", נכתב במאמר המערכת של "הארץ" ב-28 בינואר 1969, למחרת התלייה. "ידוע היה אז כי פסקי דין מוות הוצאו נגד שלושה יהודים שנאשמו בבגידה וריגול; כי מתוך שבעה-עשר נאשמים באותו משפט היו אחד-עשר יהודים; כי סכנת עונש מוות ריחפה על ראשיהם של יותר משלושה; וכי המשטר העיראקי מתכנן ?משפטים' נוספים מסוג זה. היום יש לקבוע כי החששות הקודרים ביותר שלנו נתאמתו".

המשפט, הסבירו פרשני העיתון, "לא היה אלא חלק ממסע נקם נגד מדינת ישראל אשר הולבש בלבוש משפטי": נקמה על כך שחיל האוויר הישראלי תקף את צבא עיראק בגבול הירדן לאחר שזה הפגיז יישובים חקלאיים בעמק הירדן.

גופותיהם של חמשת הלא יהודים שנתלו הורדו מהגרדום ונישאו מהכיכר; גופות היהודים הוצגו לראווה. "סביב תשעה עמודי התלייה של יהודי עיראק, בבגדאד ובבצרה, ערכו אתמול שלטונות הבעת' בעיראק פסטיבל פרוע של נאומים וריקודים, שנועד לחזק את משטרו הרעוע של הנשיא אחמד חסן אל-באכר", כתב סופר "הארץ" לעניינים ערביים. לפי דיווחים מבגדאד, הובאו להפגנות השמחה המתוכננות כחצי מיליון איש מבגדאד וסביבותיה. "הרדיו והטלוויזיה בעיראק העבירו משעות הבוקר המוקדמות בשידור חי את הפגנות השמחה ואת פסטיבל הנאומים. הקריינים נסחפו בהתלהבות הכללית וחטפו איש מרעהו את המיקרופון כדי להוסיף מילות שילהוב".

ביום שלמחרת שככו החגיגות והאבל - בישראל הורדו דגלים לחצי התורן - וברחבי העולם פרצו מחאות וגינויים. עיראק הודיעה רשמית כי יימשכו משפטי הריגול וכי צפויות עוד הוצאות להורג בתלייה. שר ההסברה העיראקי הביע במסיבת עיתונאים את חששו מפעולת גמול נרחבת של ישראל. "במשך שעה ארוכה ניסה השר העיראקי להסביר לעיתונאים, כי למעשה אין רדיפות נגד יהודי עיראק ושהיהודים שהוצאו להורג נתלו לא בשל יהדותם אלא מפני שנמצאו אשמים בריגול לטובת ישראל".

ממשלת ארה"ב פנתה לישראל בבקשה להימנע מפעולות תגמול. לאחר שארה"ב גינתה בחריפות את הפשיטה הישראלית על נמל התעופה בביירות בעקבות פגיעה במטוס אל על באתונה - וספגה ביקורת על שלא ניתן גינוי דומה לפגיעה במטוס אל על - מיהר משרד החוץ האמריקאי לפרסם הודעת גינוי נרחבת. ממשלת בריטניה "הביעה צער על שממשלת עיראק לא ראתה אפשרות לגלות מידת רחמים" כלפי המוצאים להורג. ה"טיימס" הבריטי כינה את האירוע "מעשה ברבריות גס, שיש בו כדי לזעזע את העולם, וגם את יתר חלקי העולם הערבי". עיתון הוואתיקן "אובסרבטורה רומאנו" כתב כי ההוצאות להורג "אינן יכולות להתיישב עם העקרונות ההומניטריים היסודיים", והדגיש כי נציג הוואתיקן בבגדאד פנה בשם האפיפיור אל שלטונות עיראק בבקשה שינהגו במידת הרחמים.

ישראל דרשה התערבות בינלאומית שתעצור את עונשי המוות - שר החינוך העיראקי הצהיר בפני ההמון ההולל ש"זאת רק ההתחלה" - והעיראקים מנגד אמרו שמדובר "בעניין פנימי טהור". שר החוץ הבריטי אמר כי לא היה מקום להתערבות בריטית פורמלית, מאחר שהמוצאים להורג היו אזרחים עיראקים. ברדיו בגדאד נשמע קולו של ששון כדורי, הרב הראשי של הקהילה היהודית הקטנה בעיראק שמנתה כ-3,000 איש, אומר כי "אינו מטיל ספק בצדק של בית הדין המהפכני בעיראק" - בית הדין שדן לתלייה את הנאשמים בריגול למען ישראל.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ