נאצר איים, ובון הפסיקה לשלוח נשק לישראל

14.2.1965 היום לפני 45 שנה:

טל לוי
לין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טל לוי
לין

איש לא ידע לומר על מה בדיוק שוחחו ביניהם קאנצלר הרפובליקה הפדרלית של גרמניה, קונרד אדנאואר, וראש ממשלת ישראל, דוד בן גוריון, בעת פגישתם במלון "וולדורף אסטוריה" בניו יורק, במארס 1960.

ידוע היה כי הפגישה ארכה כשעה וחצי. בסופה אמר אדנאואר לעיתונאים: "אני בטוח שהעם הגרמני וממשלתי משוכנעים, כי שיתוף הפעולה שלנו ותמיכתנו בישראל יוסיפו לשאת פרי בעתיד". כאשר בן גוריון שב לישראל, נודע כי גרמניה התחייבה לסייע לישראל ב-500 מיליון דולר ל"פיתוח הנגב". מקורבים לאדנאואר וגם דובר ממשלת בון הכחישו.

העיתונים לא דיווחו יותר בעניין. השתיקה סביב הפגישה נמשכה עד שבפברואר 1965 הכריז שליט מצרים, גמאל עבד אל-נאצר, כי "אם תמשיך ממשלת גרמניה המערבית לספק נשק לישראל, תנתק מצרים את יחסיה הדיפלומטיים עם בון", דיווח "הארץ" ב-8 בפברואר.

בעוד בישראל תהו מהיכן קיבל נאצר את המידע הסודי על עסקת הנשק, שליח "הארץ" לארה"ב, אליהו סלפטר, דיווח כי "האשמות הדדיות על מקור ההדלפות על הסיוע הגרמני לישראל הושמעו, לפי השמועות כאן, במגעים הדיפלומטיים בין בון לוואשינגטון". מאמר מערכת ב"הארץ" שיער כי נאצר ידע על ההסכם לפרטיו "כבר מזמן". נאצר עצמו גילה בקיאות כאשר אמר לשגריר גרמניה המערבית בקהיר: "העיסקה כולה נעשתה בדרך שאיני יכול לצערי לתארה במלים אחרות מאשר מעוררת שאט נפש. דבר כה רציני אין מחליטים בפגישה על כוס תה במלון ?וולדורף אסטוריה' בין אדנאואר לבן גוריון". בן גוריון אישר שקיים הסכם כזה, אך כשנשאל מה בהסכם ענה, "מהו, לא אוכל להגיד".

כך או כך, כשבאה שעת כושר, נאצר גמר אומר להשתמש במידע שבידיו. גרמניה המערבית, שנאלצה כעת לאשר בפומבי את הידיעה על הסיוע הצבאי שהיא מעניקה לישראל, נחרדה נוכח האפשרות שנאצר יכיר בגרמניה המזרחית ויכונן עמה יחסים דיפלומטיים. כדי להימנע מכך היא היתה מוכנה להודיע ברבים שקיום הסכם הנשק עם ישראל יופסק. "זהו יום חג לעבדול נאצר, ואין טעם שננסה למעט בשיעור הצלחתו", נכתב במאמר דעה ב"הארץ" אחרי שבון הודיעה שלא תוסיף לקיים את ההסכם עם ישראל. לישראל הציעה בון "פיצוי כלכלי על הפרת התחייבויותיה", דיווח "הארץ".

ישראל נזעקה. ראש משלחת ישראל בקלן, פנחס שנער, הוזמן לשיחה עם ראש ממשלת בון, לודוויג ארהרד, ולאחריה נקרא לשוב מיד לארצו. הוא סיפר ש"הקנצלר לא התנצל אלא נימק את נקודת הראות הגרמנית". "דעתנו היא, כי על ממשלת בון להבהיר לעבדול נאצר שמדיניותה כלפי ישראל מתנהלת על פי רצונה ולא על פי רצונו", נכתב במאמר מערכת ב"הארץ" שכותרתו "פחדנות מעודדת סחיטה". "לא זו בלבד שתחושה היסטורית חייבת להניע את הממשלה ואת דעת הקהל ברפובליקה הפדרלית לכך, שירצו לשמור על יחס מיוחד זה אל מדינת ישראל; גם מבחינה פוליטית נראה לנו, שגרמניה המערבית תוכל להבטיח שמירה זו ללא קושי יתיר, אם רק תרצה". במאמר מערכת אחר דרש "הארץ" מבון "לחזור בה ולהבטיח קיום ההסכם", גם כאשר נראה היה שהפרתו היא עובדה מוגמרת. עיתוני גרמניה המערבית מחו גם הם על החלטת הממשלה. העיתון "האנדלסבלאט", במאמר שכותרתו "כניעה גרמנית על גדות הנילוס, כתב כי "החלטת בון לחסל את ההסכם בלי לטרוח אפילו להודיע על כך לראש ממשלת ישראל, היא פגיעה חסרת תקדים במדינת ישראל וביהדות".

אך בן גוריון לא היה שותף לביקורת העזה: "גרמניה הנוכחית איננה נאצית, אפילו כשהיא עושה דברים שאינם לרצון לנו". באוגוסט פורסם כי "ממשלת מערב גרמניה העבירה 140 מיליון מארק (35 מיליון דולר) כתחליף לעסקת הנשק בין המדינות". מהנתונים עלה שגרמניה הספיקה להעביר לישראל 80% מהסיוע, וישראל הסכימה להחליפו בפיצוי כלכלי בסכום כפול מהיתרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ