החברה להשבת נכסי נספים שילמה עשרות אלפי שקלים לבנו של המנכ"ל

לפי דו"ח שהוגש ע"י המבקר הפנימי, החברה שנבחרה לבצע עבודות אדריכלות במשרדי החברה שייכת לבנו של המנכ"ל, תא"ל (מיל') צבי קנור, אשר אמר בתגובה כי "פעל בתום לב"

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גידי וייץ
גידי וייץ

דו"ח שהכין המבקר הפנימי של החברה לאיתור והשבת נכסים של נספי השואה, רו"ח גלי גנה, חשף כי החברה שנבחרה לבצע עבודות אדריכלות במשרדי החברה שייכת לבנו של המנכ"ל, תא"ל (מיל') צבי קנור, אשר אמר בתגובה כי "פעל בתום לב".

קנור מונה לתפקיד באוגוסט 2009 והחליט להעתיק את משרדי החברה מרמת גן לפתח תקווה. הסיבה, לדבריו, היא דרישה של בעל הנכס לפינוי המתחם. במעבר החברה הושקעו מאות אלפי שקלים.

כאחראי על המעבר מינה קנור את דוד שהם, בכיר בחברה. שהם פנה לחמש חברות אדריכלים על מנת שישתתפו במכרז, ובהן חברת "טולבוקס דיזיין", השייכת לאדריכל איתי גדרון ולירון קנור, בנו של המנכ"ל. שלוש חברות הגישו הצעות מחיר וטולבוקס דיזיין זכתה בחוזה, שזיכה אותה בתשלום של עשרות אלפי שקלים. בתשובתו למבקר לא זכר שהם מי המליץ על העסקת טולבוקס דיזיין.

קנור עצמו בחר שלא להשיב על הטענות נגדו. "בעת כתיבת הדו"ח שוחחנו עם המנכ"ל וביקשנו התייחסותו", נכתב בדו"ח. "בשיחה זו, ואף בדואר אלקטרוני שהועבר אלינו, לא היה מוכן המנכ"ל להתייחס וטען שהוא לא היה מעורב בו". אולם המבקר מגלה כי קנור חתם על ההמחאות ששולמו לחברה של בנו ואף הורה להקדים לחברה תשלומים, כמו גם לספקים אחרים, אם יעמדו בלוח הזמנים.

בישיבת דירקטוריון שנערכה בתחילת פברואר ועסקה בדו"ח, אמר קנור כי "ידעתי שהחברה מחפשת אדריכלים, אמרתי את זה לשותף של בני, איתי גדרון. מנקודה זו ניתקתי מגע".

מסקנות דו"ח הביקורת קשות: "החברה לא פועלת בהתאם לנדרש בהקשר להתקשרויות עם ספקים. אופן ביצוע הפנייה לספקים וקביעת הזוכה לוקה בחסר ואינו בהתאם להגדרות חברה ממשלתית ובניגוד להנחיות הקשורות עם ספקים... (אופן) ההתקשרות עם טולבוקס כמפורט בדו"ח הינו לקוי, החל מביצוע תהליך ההתקשרות, זכויות החתימה, תשלומים וכמובן נושא ניגוד העניינים".

בכיר בחברה אמר ל"הארץ" כי כעת על הדירקטוריון להכריע באשר להמשך העסקתו של קנור. האחרון אמר השבוע כי "פעלתי בתום לב, ההחלטה לבחור את חברת הארכיטקטים היתה של שהם". מהחברה לאיתור והשבת נכסי נספי השואה נמסר כי "בוועדת הביקורת של החברה עלה כי נתגלו ליקויים בהליך העתקת משרדי החברה לפתח תקווה. עם קבלת הדו"ח הפיקה הנהלת החברה את הלקחים, והיא פועלת לתיקון הליקויים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ