למי צלצלו הפעמונים? לפרופ' לפסיכולוגיה ושני אצבעונים

פרופ' גבי שפלר, נגן הפעמונים היחיד בארץ, ידנדן הערב בקונצרט בי-ם על מערכת הפעמונים היחידה בארץ

יאיר אטינגר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יאיר אטינגר

גבי שפלר לא עושה עסק מהכלי הנדיר שהוא מנגן בו, ולא תחלצו ממנו התרפקות רומנטית על המקורות האירופיים של האינסטרומנט. "זה בא מבלגיה, הולנד, מארצות השפלה, אתה מבין? זה מישורי, שטחי כזה", הוא אומר, "זה משמש בעיקר למוזיקת רחוב, ולרוב מנגנים בזה מנגינות ילדים קצת אוויליות בסולם מז'ורי". אחר כך יתקן ויגיד שיש פעמים, כלומר נגני פעמונים, שהם "וירטואוזים דגולים".

הערב יטפס שפלר רגלית לקומה השישית של המגדל בבניין ימק"א בירושלים - המעלית התקלקלה בעיתוי לא מוצלח - ושם יחבוש את זוג האצבעונים המשונים שלו וינגן במערכת הפעמונים היחידה במזרח התיכון. הקונצרט שלו יקדים את מופע הפתיחה הרשמי של פסטיבל ירושלים לאמנויות, שיחשוף זו השנה התשיעית אמנים וקבוצות אמנים הפועלים בתחומי אמנויות הבמה. זו הפעם הראשונה שבה כולל הפסטיבל קונצרט בכלי הנדיר, ובכלל, רק לעתים נדירות מתקיים קונצרט במערכת הפעמונים, שמותקנת בבניין ההיסטורי מאז הובאה לכאן מאנגליה והוקדשה למלך ג'ורג' החמישי, לפני כ-75 שנה.

הפעמונים נמצאים מאז ועד היום מעל חדרו של ה"פעם", בקומה השביעית של מגדל ימק"א, שממנה גם נשקפת ירושלים מזווית עוצרת נשימה. המערכת מורכבת מ-35 פעמונים שמשקלם נע בין שמונה ק"ג לשתי טונות של ברונזה. מערכת ענבלים וצירים וקפיצים מחוברת, בהתאמה, ל-35 כבלים הנמתחים מטה, אל הקומה השישית, דרך חריץ בתקרה. הכבלים מתחברים למערכת של פינים ודוושות שעליהם הולם שפלר, במתקן שהוא, לדבריו, "תערובת של נול אריגה ועוגב".

שפלר הוא בכלל פרופסור לפסיכולוגיה, המלמד באוניברסיטה העברית ועובד כפסיכולוג הראשי של בית החולים הרצוג. לפעמונים הוא נקשר לפני שנים: לקראת חגיגות 25 שנים למדינה, כסטודנט, נתקל שפלר במודעה בעיתון מטעם ראש העיר דאז, טדי קולק, על פתיחתו של קורס לנגני פעמונים. הוא נרשם. "שמונה אנשים השתתפו בקורס, שנערך כאן, בימק"א", סיפר. "אני ניגנתי שנים, הפסקתי, וחזרתי לזה לפני ארבע שנים". נראה שרוב בוגרי הקורס נטשו - אולי כי יש בסביבה רק מקום אחד להתאמן בו? - וכיום ידוע לשפלר על עוד פעם אחד המתגורר בישראל.

שפלר לא ממש יודע איך נשמעת הנגינה שלו, שכן רק מלמטה, מהרחבה של ימק"א, שומעים את הצליל במיטבו, והוא מתפזר ברדיוס של ארבעה ק"מ סביב.

מזכרונו, כמי ששמע פעמים אחרים, הוא מספר ש"הפעמונים זה ממש חגיגת רחוב, ממש לפסטיבלים. אפשר לעמוד ברחוב, באווירה לא מחויטת, והצלילים נוחתים עליך מהשמיים. זה קסום לגמרי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ