דיווח: פסק הלכה מהפכני של הרב עובדיה מכיר בגיור קונסרבטיבי

עד כה סירבו בתוקף הרבנים האורתודוקסים להכיר בכל צורה של גיור רפורמי או קונסרבטיבי המושמצים תדיר ברחוב החרדי

הארץ
שירות ""
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הארץ
שירות ""

בעוד הממסד החרדי גועש סביב חוק הגיור, הוציא לאחרונה הרב עובדיה יוסף פסק הלכה מהפכני המכיר לראשונה בגיור קונסרבטיבי - כך דווח אתמול בחדשות ערוץ 10. עד כה סירבו בתוקף הרבנים האורתודוקסים להכיר בכל צורה של גיור רפורמי או קונסרבטיבי המושמצים תדיר ברחוב החרדי ונחשבים לכאלו שאינם עומדים בסטנדרטים הנוקשים של ההלכה היהודית.

פסק ההלכה, שפורסם בסוף השבוע בקובץ התורני בית הלל, הוצא בעקבות מקרה פרטי שמקורו באיסור על כהן להתחתן עם גיורת. צעיר ממשפחת כהנים הגיע אל הרבנים וביקש להינשא לבחורה שאמה התגיירה בגיור קונסרבטיבי. בפסיקה תקדימית החליטו הרבנים לבוא לקראתם ולהוציא פסק הלכה, עליו חתום הרב עובדיה יוסף, המאשר את הגיור הקונסרבטיבי ומתיר לשניים להינשא.

בתוך פסק ההלכה מופיעות אף מחמאות נדירות לגיור הקונסרבטיבי. בין היתר כותבים הרבנים על דייני בית הדין הקונסרבטיבי באותו מקרה כי אלו "הקפידו בכל הפרטים לא פחות ואולי אף יותר מאשר בבתי דין רבניים אחרים".

עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית, מסר בתגובה כי "על עם ישראל לשבח את הרב על זה שלא נתן לשיקולים פוליטיים לגבור הפעם על האמת: הגיור המסורתי-קונסרבטיווי הוא גיור הלכתי לכל דבר. הוא מתבצע על ידי בית דין של רבנים לאחר תהליך ארוך ורציני של לימוד ושל השתתפות בקהילה יהודית בארץ או בחו"ל. לאור הפסיקה האמיצה של הרב עובדיה יוסף, עלינו לקוות כי גם הרבנות הראשית, תכיר בגרים שעברו דרך בתי הדין המסורתיים. ועוד עלינו לקוות שהרב עובדיה יוסף לא יחזור בו מפסיקתו לאור הפרסום".

הרב פרץ רודמן, יו"ר הוועדה לענייני ציבור בתנועה המסורתית, אמר כי הרב יוסף "מייצג שילוב מרתק בין פסיקה מתונה ומפויסת המתובלת מעת לעת בהתבטאויות קשות ומקוממות. הפעם הוא הפתיע, אין ספק. אומץ הלב הרבני שלו, שהובילו הפעם להכרה בגיור הקונסרבטיווי, מסמל יושרה שמזכירה את הסיבה שבעטיה נולדה ש"ס - התנערות מההגמוניה האשכנזית עתירת ההחמרות המיותרות. אנו מקוים כי הפרסום אינו נובע ממלחמת החורמה שמנהלים עסקני דגל התורה נגד עסקני ש"ס, ומחזקים את ידי הרב עובדיה יוסף. כשהוא צודק, הוא צודק".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ