טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

ברהט משוכנעים: גם סטנלי פישר היה נכשל פה

כשרהט, העיר השנייה בגודלה בנגב, כללה 32 אלף תושבים, היה מענק האיזון שהגיע ממשרד הפנים 27 מיליון שקלים. כיום, כאשר בעיר 50 אלף תושבים, המענק הוא 16 מיליון שקלים בלבד. לכן אין מסגרת שיקומית ל-73% מילדי העיר המוגדרים "ילדים בסיכון" ואפילו ההתקשרות עם קבלן הניקיון העירוני בוטלה

תגובות

באחד החדרים של מעון היום "פרח המדבר" ברהט ישבו השבוע ארבעה נערים ונערה נוספת, חייכנית במיוחד. עוצמת הקול של המוזיקה שבקעה ממרקע הטלוויזיה בחדר היתה גבוהה, במטרה להגביר את רמת הגירוי של אותם צעירים, כדברי מנהלת המעון אדריאנה כץ. הם בני 17-18, סובלים מתסמונת דאון ובאים כל יום, אחר הצהריים, למעון שהוא מסגרתם הטיפולית היחידה בשעות אלה. החמישה בדיוק עסקו בהכנת עבודות אמנות לרגל יום האם במגזר הערבי, שיצוין מחר ובחדר שפעו החיוכים, ג' ביקשה ללחוץ את ידיהם של שני העיתונאים שנכנסו לחדר ואילו מטופל נוסף התבדח עם כץ. בחדר הסמוך, ישבו עוד חמישה ילדים, הסובלים משיתוק מוחין, ליטפו ארנב לבן ואוגר שחור ובפינת הניידות, ניסו ז' וג', אח ואחות בני 17 ו-20, בעזרת שתי הסייעות לעמוד, ללכת או סתם להתגלגל על המזרנים.

33 חניכים נמצאים היום במעון, 50 נוספים מחכים לדעת מה יעלה בגורלו של המוסד הייחודי, אם תצליח העירייה להמשיך לממן את פעילותו או שתיאלץ לסגור אותו, בשל קשיים תקציביים. כדי שהמעון יוכל להעניק שירות לכל החניכים הוא זקוק לתקציב של כ-2.5 מיליון שקלים, כשהעירייה תממן שליש מהתקציב ואת היתר יעביר משרד הרווחה, על פי נוסחה קבועה בין המדינה לרשויות המקומיות. "המדינה אומרת 'אנחנו נעביר את הכסף בתנאי שהרשות המקומית תעביר את החלק שלה'. הבעיה היא שהעירייה לא יכולה להעביר את החלק שלה, אין לה כסף", הסביר מנהל מחלקת הרווחה בעירייה, סעיד אלעוברה, "וכך המדינה לא מעבירה והפרויקט נסגר".

אשפה וחולדות

אבל לא רק המעון לבעלי צרכים מיוחדים. עיריית רהט איננה מסוגלת לממן היום גם שום מסגרת שיקומית ל-1,500 נערים מנותקים, ל-73% מילדי רהט שמוגדרים "ילדים בסיכון", לממן תוכניות לימודיות להגדלת הישגי הזכאות בבגרות או לספק שירות בסיסי כמו ניקיון העיר שרחובותיה מוצפים אשפה, ניילונים וכן גם חולדות ומזיקים. "בשל אילוצים תקציביים, אנחנו לא מחזיקים היום עובדי כפיים", אומר ראש העיר, פאיז אבו צהיבאן, "הפסקנו גם את ההתקשרות עם קבלן הניקיון. אז כל כמה חודשים אנחנו עורכים מבצע ניקיון בעיר".

המצוקה התקציבית בה נמצאת העיר רהט יסודה במחסור בהכנסות עירוניות. בעוד שהתקציב העירוני השנתי הוא 145 מיליון שקלים, הכנסות העירייה מארנונה מסתכמות בעשרה מיליון שקלים. "85% מהארנונה הם ממגורים והיתר מבתי מלאכה ועסקים. הצלחנו בשנה האחרונה להעמיק את הגבייה והגענו ל-67%, שזה כעשרה מיליון שקלים. רובם מקבלים הנחה בארנונה על פי חוק כי מדובר באוכלוסייה חלשה", הסביר אבו צהיבאן. לדבריו, גם אם תהיה גבייה של מאה אחוזים היא תגיע ל-14 מיליון שקלים בלבד.

בדיוק בשל הסיבה הזו, הוחלט להעניק לרשויות כמו רהט, שבהן אין מספיק מקורות הכנסה, תקציבים ממשלתיים שנקראו מענקי איזון. לאורך השנים המענקים הללו קוצצו, דבר שהביא בשבוע שעבר את מרכז השלטון המקומי להכריז על שביתה. השבוע התרצה משרד האוצר ובהסכם עם מרכז השלטון המקומי הוא העלה את תקציב מענקי האיזון. "כשרהט מנתה 32 אלף תושבים, היא קיבלה מענק איזון של 27 מיליון שקלים. היום אנחנו 50 אלף תושבים והמדינה מקצה לנו רק 16 מיליון שקלים", הסביר אבו צהיבאן.

המדינה מתעלמת

וכאילו לא די בצרותיה, כשמנסה העירייה להתייעל ולעלות על דרך המלך, המדינה מתעלמת ממנה במקום לסייע לה. "עם כניסתי לתפקיד בדצמבר 2008, קיבלנו חשב מלווה והתבקשנו להכין תוכנית הבראה, הכוללת צמצום הוצאות, פיטורי עובדים והעמקת ההכנסות. הכנו תוכנית שעונה על הקריטריונים של משרד הפנים והחלטנו לפטר 63 עובדים (מחצית מעובדי העירייה, לא כולל מערכת החינוך - פ"ע). מאז מאי 2009, התוכנית הזו נמצאת במשרד הפנים ועד עכשיו היא לא אושרה בגלל ביורוקרטיה", סיפר אבו צהיבאן. לדבריו, אישור תוכנית ההבראה מתבטא במענקים בסך כעשרים מיליון שקלים שיכולים להציל את השירותים העירוניים מקריסה.

"בגלל הדחייה הזאת, אני עדיין משלם כ-600 אלף שקלים לעובדים שהיו אמורים להיות מפוטרים אילו אושרה התוכנית והעיר נראית כמו שהיא נראית. קיצצנו בשירותים, הפסקנו התקשרות עם קבלנים וספקים, בשעה 23:00 אנחנו מכבים את התאורה ברחובות כדי לחסוך בחשמל. חומרי הדברה אני לא יכול לרכוש, מועדונית לבני נוער עומדת שוממת כי אין לי תקציב לבנות קיר תומך, כפי שדורש התקן. את שלנו אנחנו עושים, אבל המצב הזה לא יכול להימשך. גם אם סטנלי פישר היה מגיע לפה, הוא לא היה מצליח לנהל את העיר במצב הזה", אמר אבו צהיבאן, "תושבים מגיעים אליי ובצדק, אומרים 'אנחנו משלמים ארנונה, אנחנו רוצים שירותים'. לא מעניין אותם שהמדינה מקצצת או לא מאשרת את תוכנית ההבראה. מבחינתם הם בחרו בי ואני צריך לשרת אותם", הסביר.

30% אבטלה

רהט היא העיר השנייה בגודלה בנגב, אחרי באר שבע. כמו כל היישובים הבדוויים בנגב, רהט ממוקמת בדירוג החברתי כלכלי הכי נמוך בארץ (אשכול 1), עם 18% אבטלה. לדברי אבו צהיבאן, זהו הנתון הרשמי אך אחוז המובטלים מגיע ל-30%, שברובו מורכב מנשים שמעדיפות שלא לבוא ללשכות התעסוקה ולדווח על כך. "65% מהתושבים הם בני 18 ומטה. ממוצע הגילים ביישוב הוא 13", תיאר אבו צהיבאן, "אני ראש עיר של ילדים".

אלעוברה, מנהל מחלקת הרווחה, מצביע על 14 אלף תושבים שמטופלים על ידי שירותי הרווחה בעיר. הוא אינו מסוגל להפעיל מסגרות שיקומיות לנערות במצוקה, לנערים בסיכון או לאלכוהוליסטים. "אני מסורס. יש לי אוכלוסייה שנמצאת בסיכון גבוה ואני לא מסוגל לתת לה מענה. במשרד הרווחה מוכנים לתת כסף, אבל מתנים את זה בכך שהעירייה תיתן את החלק שלה בתקציב. אז מי שיש לו כסף כמו הרשויות החזקות מקבל יותר ונותן יותר לתושבים. ואילו הרשויות החלשות, שאין להן תקציב, לא מקבלות בגלל ההתניה של המדינה והן לא יכולות לתת", אומר אלעוברה.

ילדי מעון "פרח המדבר" חוזרים לבתיהם כל יום בשעות הערב. כץ, מנהלת המעון, מסבירה כי אילולא המעון "הילדים היו מסתובבים ברחוב משעה מוקדמת יותר. המקום הזה הוא גם מסגרת טיפולית שנועדה לעזור לפתח אותם כמה שיותר וגם מקום שנועד לשמור עליהם מבחינה בטיחותית". לדבריה, "לרבים מהם, יש בבית הורים חולים, משפחות מרובות ילדים שאין להן את היכולת להשקיע בהם ולהכיל את הילדים הללו. צריך לדעת, ילד שלא נמצא במסגרת הזו, נמצא בסכנת חיים ואני לא מגזימה".

ממשרד הפנים נמסר בתגובה על העיכוב באישור תוכנית ההבראה: "מאז 2009 טרם נקבעה מסגרת תקציבית לתוכניות הבראה לרשויות המקומיות. משרד הפנים פועל בשיתוף משרד האוצר לאישור מסגרת תקציבית וקריטריונים לאישור תוכניות הבראה לרשויות המקומיות. לאחר אישור התקציב והקריטריונים ניתן יהיה לבחון אילו רשויות עומדות בקריטריונים לתוכניות הבראה".רהט השבוע. התושבים המשלמים ארנונה דורשים שירותים מינימליים כמו ניקיון, אבל ללא הועיל


מעון ''פרח המדבר'' ברהט לנערים הסובלים מתסמונת דאון, השבוע. נמצא בסכנת סגירהתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
tm_tools.isArticleType(article) : true