יוסי מלמן
יוסי מלמן

בבית העלמין של קיבוץ עינת נקבר אתמול (שישי) איש המוסד צדוק אופיר, שהיה מקציני האיסוף הבולטים ביותר בתקופת המאבק בטרור הפלסטיני בשנות ה-60 וה-70. אופיר נפצע במהלך פעילות מבצעית ב-1972, חמישה ימים לאחר רצח הספורטאים הישראלים במינכן, בעת מפגש שהיה לו בבית קפה בבריסל עם אחד מסוכניו הפלסטינים שאותם הפעיל במסגרת עבודתו. הפלסטיני היה סוכן כפול שלכאורה העביר מידע למוסד, אך למעשה נאמנותו נשארה לאש"ף שהורו לו לחסל את מפעילו אופיר.

באותה תקופה היו כמה תקריות דומות למה שנודע בכינוי "מלחמת הסוכנים", כשאנשי אש"ף ניסו לפגוע באנשי מודיעין ישראליים, ובמקרה נוסף אף הצליחו להרוג במדריד ב-1973 את ברוך כהן, גם הוא מפעיל סוכנים מאגף צומת של המוסד.

צדוק אופיר נולד ב-1930 ובצעירותו היה פעיל באצ"ל ואף השתתף בכיבוש יפו ובקרבות שניהל הארגון ביהוד. לאחר מכן התגייס לצה"ל ושירת תקופה ארוכה בתקפיד קת"ם - קצין תפקידים מיוחדים ביחידה 155 (כיום 504) של אגף המודיעין. במסגרת עבודתו ביחידה הוא אף צנח יחד עם כוח הצנחנים במעבר המתלה, עם פתיחת מבצע סיני באוקטובר 1956, ומשימתו היתה ללוות את הכוח כאיש מודיעין וכחוקר שבויים.

לאחר מלחמת ששת הימים הוא הצטרף למוסד ופעל בין השאר בסיוע ללוחמים הכורדים בעיראק, אך בעיקר היה קשור לאגף צומת והפעיל סוכנים בקרב אש"ף וארגונים פלסטינים אחרים. אחרי פציעתו הקשה בבריסל, הוא התעקש לשוב לעבודתו במוסד, והמשיך לשרת בו עד לפרישתו לגמלאות.

מאות בני אדם ובהם חבריו למוסד ולאמ"ן השתתפו אתמול בהלוויה, וספדו לו בין השאר יו"ר הכנסת ראובן רבלין שהכיר את צדוק אופיר מתקופת עבודתם המשותפת כאנשי מודיעין באזור אילת, וכן ספדו לו שלושת בניו.

מפקדו במוסד, שמואל גורן, שהיה ראש האגף להפעלת סוכנים - צומת, אמר בדברי ההספד שלו שצדוק אופיר שייך לזן מיוחד שהולך ונכחד של מי ששירתו במערכת המדיעין במגוון תפקידים, וסיפר כי צדוק אופיר "השתתף במבצעים מיוחדים שחלקם ממודרים גם היום בקהילית המודיעין ולא יגיעו לעולם לידיעת הציבור". הוא הגדיר אותו קצין וג'נטלמן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ