היום לפני 59 שנים: ליל הפילוג בקיבוץ המאוחד

20.5.1951

טל לוי
לין
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
טל לוי
לין

"החל מחצות ליל שלשום חיים 31,000 נפש, המרוכזים ב-80 משקי הקיבוץ המאוחד, בסימן של פילוג רעיוני וארגוני, בעקבות ההחלטה הגורלית לתנועה הקיבוצית, שנתקבלה במועצת הקיבוץ המאוחד בנען אחרי דיונים סוערים במשך 48 שעות", דיווח "הארץ" ב-22 במאי 1951.

זה היה שיאם הדרמטי של כמה חודשי מאבק בין מפא"י ומפ"ם על אורח החיים החברתיים בקיבוץ והמשך דרכו הרעיונית. בקיבוצים אשדות יעקב וגבעת השלושה "הדברים הגיעו לידי כך שההורים חברי מפא"י הוציאו את ילדיהם ממוסדות החינוך של המשק ותבעו לתת להם חינוך נפרד", דיווח "הארץ". חברי הקיבוץ ממפא"י אמרו שילדיהם מקבלים "חינוך לבולשביזם"; אנשי מפ"ם דחו את הטענה, ואמרו שהפילוג מקורו בדרישת מפא"י לחלוקת עלייה ונוער לפי יחסי הכוחות המפלגתיים בקיבוץ, ושחינוכם יימסר לידי המפלגות. אנו, אמרו אנשי מפ"ם, רוצים לשמור על אחדות היישוב ללא חלוקה מפלגתית.

בשעה עשר בליל 19 במאי הונחו שתי הצעות בפני 1,500 משתתפי הכינוס, שהתאספו באולם המסגרייה בנען. הצעת מפא"י היתה "להעדיף משטר חיים בקיבוץ הבנוי על שיוויון הערך של כל אדם וכל זרם בתוכו, ללא כפייה רעיונית וללא השתלטות חברותית", וכן "לשמור על חינוך הרמוני בבית הספר, בחברת הילדים והנוער, ללא יצירת חיץ בין ילדים והוריהם". מפא"י הציעה שהמועצה תטיל על הקיבוץ המאוחד לשלוח ועדה לאשדות יעקב ולגבעת השלושה "כדי לנסות למצוא הסדר יעיל שיהיה בכוחו למנוע הכרח של חלוקה".

הצעתה של מפ"ם התוותה דרך ברורה לפילוג. "המועצה מחליטה על ההכרח להטיל את מלוא המשקל המוסרי והרעיוני המאוחד של הקיבוץ, להחזיר את אחדותם של הישובים באשדות יעקב וגבעת השלושה. המועצה חזקה בהחלטתה לקיים את הקיבוץ המאוחד על מלוא ערכיו ודרכו, ומביעה את התקוממותה נגד מעשי הפילוג שנעשו על ידי מפא"י". "החברים המפלגים", נכתב בהצעה, "אשר אינם מקבלים עליהם את החלטת המועצה בדבר אחדותם של המשקים הנ"ל, מוציאים עצמם מהקיבוץ המאוחד ובכך חדלה חברותם בקיבוץ".

השעה היתה כבר אחר חצות בלילה שבין ה-19 ל-20 במאי כאשר התקבלו תוצאות ספירת הקולות. "ויכוחים נרגשים והצעות פשרה של הרגע האחרון נעשו עוד על הבמה על ידי הנשיאות שנמנו על אנשי שתי המפלגות, ואולם ללא תוצאות". 127 מתוך 194 חברי המועצה הצביעו בעד הצעת מפ"ם, שמשמעותה פילוג בלתי נמנע. הכל ידעו זאת, אף על פי שיו"ר הישיבה אמר ש"לא נסגרה עדיין בפני מפא"י הדרך חזרה לקיבוץ המאוחד".

הפילוג, הסביר "הארץ", "יפגע במיוחד ב-10 המשקים הוותיקים והגדולים בהם חיים כ-40%-45% של חברי מפא"י, בתוכם: גבעת חיים, גבת, בית השיטה, יגור, גבעת ברנר". כבר אז הסתמן ה"טרנספר" שיתחולל מאוחר יותר, שהיה הפתרון המועדף על חברי מפא"י, ובו מיעוטים של מפא"י ומפ"ם יעברו ממשק אחד למשנהו.

"היו בינינו ?תמימים', שחלמו על כך, שהאדמה מסוגלת לאחד את כל עובדיה בלי בדל מפלגתי או הבדל בהשקפת עולם", כתב כמה ימים אחר כך משה סמילנסקי ב"הארץ", ותוך סקירת המחלוקות בעם היהודי מיציאת מצרים ועד הקיבוץ המאוחד הגיע למסקנה ש"המחלוקת היא כנראה מחלה ?לאומית' אצלנו, אחת המידות של אופיינו המיוחד. ויש לקרוע על כך". אבל באותו ליל פילוג ספק אם ראו חברי הקיבוץ המאוחד את המחלוקת האידיאולוגית הבוערת של שעתם כנקודה על רצף ההיסטוריה היהודית. עם התקבל ההחלטה, קמו כל אנשי מפא"י והתחילו לצאת מהאולם. "מבוכה השתררה באולם המסגריה הגדול ותוך דממה מעיקה, בלי שמישהו יוציא הגה, נמשך ?מיצעד הפילוג' עד שהאחרון חברי מפא"י עזב את המועצה", סיפר כתב "הארץ". הם פרשו לבית ברל בקיבוץ נען והחלו מניחים את היסודות לתנועה קיבוצית חדשה. למחרת קיבלו חבריו הבוגרים של הקיבוץ המאוחד, 16 אלף במספר, את הידיעה על הפילוג "מאוכזבים ומוכי תדהמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ