מי יירש את עזבונו של חוזה המדינה? נמצאו מניות אבודות בבעלותם של הרצל, דיזנגוף ואחד העם

החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה גילתה מניות בבעלות חוזה המדינה

טל לוי
לין
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
טל לוי
לין

מבין כל הנכסים שאותרו ב"חברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה", בעליהן של מניות אוצר התיישבות היהודים (יק"ט) הם החמקמקים ביותר. כל 250 אלף המניות הללו נקנו במשך כמה שנים בתחילת המאה ה-20, כשאנשי התנועה הציונית עברו מדלת לדלת והציעו ליהודים, לא בהכרח בעלי אמצעים, לקנות מניה ובכך לתרום כסף למען תכנית מעורפלת למדינה שאפשר שתקום ביום מן הימים ואפשר שלא. ניתן היה לשער שגם בנימין זאב הרצל, מקים המיזם, ייתן דוגמה אישית וירכוש כמה מניות. אלא שרק לאחרונה נמצאה לכך עדות.

בעוד שרבים מאותם בעלי המניות נספו בשואה, "אוצר התיישבות היהודים" ממשיכה להתקיים עד היום. מניותיה, מסביר פרופ' יוסי כץ, שחשף במחקריו בסוף שנות ה-90 שקיימים לא מעט נכסים של נספי שואה בישראל, "נסחרות בבורסה בתל אביב, ושוויה כיום של מניה של 1 ליש"ט הוא בסביבות 2,000 שקלים. בשנת 1903 הקימה יק"ט חברה בת - אנגלו-פלשתינה קומפני' ששינתה את שמה עם הקמת המדינה ל'בנק לאומי'".

לחברה לאיתור ולהשבה יש 55 אלף שמות של בעלי מניות שמעולם לא באו לדרוש את רכושם. חוקרי החברה נעזרים בכל אמצעי - ומברכים על פייסבוק וגוגל - בחפשם אחר יורשים חוקיים למניות. "אם יש מניה שרשומה על שם משה כהן מוורשה, לכי תדעי לאיזה מעשרה אנשים בשם הזה שחיו בעיר שייכת המניה", מסבירה אלינור קרויטורו, ראש אגף איתור נכסים ויורשים.

אבל יש שמות שאינם אנונימיים כמו "משה כהן", כמו מאיר וצינה דיזנגוף, דוד וולפסון, אחד העם, יחיאל צ'לנוב, וחיים ארלוזרוב (מה שהחוקרים בחברה מכנים "רחובות תל אביב") וגם תיאודור הרצל ושלושת ילדיו, שכל אחד מהם נספה בנסיבות טרגיות: טרודה - שנרצחה בשואה, פאולינה - שמתה ככל הנראה ממנת יתר של סמים והאנס - שהתאבד מיד אחרי מות אחותו. כאשר לפני שבועות אחדים ראתה רוני שלו, רכזת בכירה לאיתור יורשים, את השמות האלה ברשימת בעלי המניות, היא יצאה למסדרון בקריאות שמחה ובישרה לקרויטורו על התגלית. "הזלנו דמעה", סיפרו.

את מלוא המשמעות של שלוש המניות שנמצאו הבינו שלו וקרויטרו יחד עם ירון רז, ראש אגף השבה ופניות הציבור בחברה, רק אחרי שהתקשרו לפרופסור אריאל פלדשטיין, ראש המועצה הציבורית להנצחת הרצל והאדם שהביא את עצמות ילדי הרצל לישראל. המניות הללו, ששוויין כיום 6,000 שקלים, הן הדבר היחידי שנותר מעיזבונו של הרצל, שרבים חשבו שחוסל כבר. "הופתעתי שגם זה נשאר", אמר פלדשטיין ל"הארץ". ג'ולי נשאוור הרצל, אשתו של, היתה בת לסוחר עשיר כקורח; כל הממון שירשה ממנו יצא על מאמצי בעלה המרוחק למען החלום הציוני: נסיעות ברחבי אירופה, בטורקיה ובארץ ישראל; תשלום כספי שוחד ותשלום בעבור ארגונם של הקונגרסים הציוניים, שהרצל הקפיד על פרטיהם הטקסיים ועל יוקרתם ועיצב את תפאורתם כאילו היו אחד ממחזותיו שהוצגו בתיאטראות אירופה. כולם מכירים את תמונתו של הרצל נשען על מרפסת מלון שלושת המלכים בבאזל; מעטים יודעים שהשהייה במלון היוקרתי הזה שולמה מכספי הנדוניה של ג'ולי הרצל.

אבל הרצל לא הזכיר את מניות יק"ט בצוואתו. "הרצל כתב על מניות בצוואתו, חלקן אמורות היו לשמש למימון הלימודים של האנס, בנו, בבית ספר באנגליה", אומר פלדשטיין. "כל ההון המשפחתי הושקע במשא ומתן, במפגשים, בקונגרסים, והרצל ידע שההון מידלדל ודאג לילדיו, שהיו קטינים. המניות האלה נותרו במקומן מטעמים סימבוליים ככל הנראה", משער פלדשטיין, "הרצל לא האמין שיהיה להן ערך כלכלי".

הרצל כן האמין, לדעת פלדשטיין, בערכן הסימבולי של המניות, ועכשיו משנמצאו פלדשטיין נחוש שאת הערך הזה יש לממש. בהיעדר יורשים חוקיים למניות, הוא סבור שהחברה צריכה לתת את הכסף למדינה כדי שזו תשקיע אותו בפינת הנצחה לילדיו של הרצל, ליד חלקת הקבר שלהם. "העברתי לחברה חוות דעת משפטית שאומרת שאלה הם היורשים של משפחת הרצל. הציפייה שלי היא שברגע שהכסף יועמד לרשות המועצה הציבורית, נוכל לגייס עוד כספים להנצחה". בעיניו, זה המעט שמדינת ישראל ואזרחיה יכולים לעשות למען האדם שרוקן את קופתו המשפחתית למען הציונות.

בחברה היססו אם להעביר את הכסף למדינה. "שמנו לעצמנו לפעול במנותק מהמדינה, אחרי כל השנים שבהן היא ניצלה את נכסיהם של נספי השואה", הסביר צבי קנור, מנכ"ל "החברה לאיתור ולהשבה". הוא גם נזהר להעביר למדינה נכס שאמנם כיום אין לו דורש, אבל ייתכן שביום מן הימים יופיע שאר בשר זה או אחר ויבקשו. כבר היה לחברה ניסיון עם דרישות ותביעות לא צפויות. אבל הן החברה והן פלדשטיין סבורים שדרוש עוד הליך מהיר של בדיקה לפני שאפשר יהיה להעביר את שארית העיזבון הסימבולית של הרצל למנוחה אחרונה בחלקת הקבר של ילדיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ