מהפך: הכנסת התשיעית נפתחה בישיבה חגיגית

13.6.1977 היום לפני 33 שנה:

טל לוי
לין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טל לוי
לין

שבוע לפני ישיבת הכנסת החגיגית, איימה סיעת המערך להחרים את המעמד. הליכוד, לראשונה בשלטון, דרש לשנות את סדר הישיבה של הח"כים באולם המליאה, לעקור את המערך ממקומו המסורתי בצד שמאל ולתפוס את מקומותיו. נציגי המערך נימקו את עמדתם נגד השינוי ב"טעמים רגשיים" ואילו נציגי הליכוד "ציטטו באזניהם את הנימוקים שהשמיעו בעבר אנשי המערך כדי לבסס את טענותיהם שעל האופוזיציה לשבת בצדו הימני של האולם", דיווח ב-7 ביוני סופר "הארץ".

ההתנגדות לא הועילה. ב-13 ביוני 1977, יום טקס הפתיחה החגיגי של הכנסת התשיעית, ישבו חברי המערך, לראשונה בתולדותיהם, באופוזיציה. בלית ברירה הם עזבו את מקומותיהם ונדדו בלב כבד ל"גלות" בחלקו הימני של אולם המליאה. את מקומותיהם תפסו חברי הכנסת של הקואליציה, יותר מ-50 מהם חדשים בתפקיד.

לא רק בגלל שינוי סדר הישיבה וריבוי הח"כים החדשים התרשם סופר "הארץ" י. טירה, כי "התמורה שהתחוללה לאחר הבחירות בהרכב הכנסת ובנוף הפוליטי קיבלה את ביטוייה החד והמוחשי בישיבתה של הכנסת". אווירה חגיגית "מלווה מתח והתרגשות" שררה באולם, שהיה מלא וצפוף בשונה מהרגיל. שעה ארוכה לפני תחילת הישיבה כבר היה האולם מלא בקרובים של חברי הכנסת החדשים, שרצו לראות את טקס ההשבעה; בחברי כנסת מהכנסות הקודמות; באנשי הסגל הדיפלומטי, ובהם השגריר האמריקאי; באנשי צבא בכירים, נציגי מוסדות דתיים ובשופטי בית המשפט העליון. הכל התנהל לפי המבנה הקבוע ובהתאם לפרוטוקול, אבל "את המפנה הזה היה אפשר לחוש באוויר", כתב טירה - ההתרגשות שניכרה בפניהם של האורחים הרבים נמהלה בהבעה של סקרנות. מנחם בגין, מרכז תשומת הלב, התחבק ולחץ ידיים ללא הרף.

בנאומו עוד ניסה הנשיא, פרופ' אפרים קציר, להבין מה חולל את המהפך. ההרכב החדש של הבית, אמר, "מעיד על התפנית שחלה בהלך הרוחות בעם ואשר מצאה את ביטוייה בבחירות האחרונות... הבחירות לכנסת התשיעית מצביעות, אולי יותר מבעבר, על הצורך בהעמקת הטיפול בבעיות פנים וחברה בעתיד". גם יתר הנואמים, דיווח כתב "הארץ" עוזי בנזימן, הביאו "קולות חדשים ונימות חדשות". יו"ר הישיבה, זקן חברי הכנסת זרח ורהפטיג, בן 71, דיבר בנאומו על פרשת השבוע וקרא פרקי תהלים.

יצחק שמיר, יו"ר הכנסת החדש, עמל על "נאום נמלץ" שבו הזכיר את חללי האצ"ל והלח"י. "ישיבה שיש בה מהילה של חגיגיות ראוותנית-משהו עם תיאטרליות מודגשת", אבחן בנזימן. שמיר התמנה לתפקידו באכזבת מה. "אין לי שום טענות לחבריי, כאשר הציעו לי זאת", אמר בראיון ברדיו ביום הישיבה החגיגית. "כבוד גדול הוא עבורי למלא אותו. אמנם חשבתי שאוכל למלא תפקידים בעלי אופי יותר ביצועי, אבל עוד חזון למועד", סיכם בבטחה ראש הממשלה העתידי.

חברי המערך, לעומת זאת, הביטו אל עתיד נטול שררה. שרידיה האחרונים של הסיעה עוד ניכרו בישיבתה האחרונה באולם הגדול, שיימסר כעת לסיעה הגדולה. "סדרן ניגש וקורא לטלפון דחוף את השר שלמה הלל. עוזר מגיש תיק לשר חיים צדוק. קצרנית רושמת את הנאמר. אך מעבר לכך הולך ונשמט השלטון מהיד", דיווח בנזימן. "הם יושבים שם, כולם, ומנסים להתרגל למעמדם החדש... הם מדברים עדיין בלשון של ?עשייה' - באיזו ועדה ניתן ?לעשות' יותר. עד שקם אחד ואומר: צריך להסתגל למצב החדש. בשום ועדה לא ניתן ?לעשות'. אפשר רק לדבר. ומישהו מוסיף: בכל ועדה נהיה במיעוט. צריך להתרגל לכך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ