פרשת עמנואל | בג"ץ קיבל את הצעת הפשרה של הרב עובדיה יוסף והאדמו"ר מסלונים

ההורים שוחררו ממאסר; הסכם הפשרה קובע כי יתקיימו 3 "ימי עיון ואחדות ישראל" בהשתתפות כל בנות עמנואל

יאיר אטינגר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יאיר אטינגר

בג"ץ קיבל היום (ראשון) את הצעת הפשרה בפרשת האפליה העדתית בבית הספר "בית יעקב" ביישוב עמנואל. הסכם הפשרה קובע כי יתקיימו שלושה "ימי עיון ואחדות ישראל" בהשתתפות כל בנות עמנואל. השופטים הודיעו לצדדים כי עליהם להגיש את תוכנית הלימודים לשנה הבאה עד סוף אוגוסט. במקביל נמסרו לידי בית המשפט התחייבות של מורות בית הספר בעמנואל לקיים את פסק הדין.

בדיון נכחו שמונה אמהות, שהיו מועמדות למאסר, וכל האבות שנאסרו בבית הכלא מעשיהו. בתום הדיון שוחררו האבות לבתיהם.

מוקדם יותר הבוקר הודיעו הפרקליטות והעותר לבג"ץ יואב ללום כי הם תומכים בהצעת הפשרה, עליה חתמו הלילה הרב עובדיה יוסף והאדמו"ר מסלונים, ומחשיבים אותה כקיום פסק הדין.

נציג ההורים טען בדבריו בבית המשפט כי ההסדר המוצע מהווה למעשה ציות לפסק הדין הקורא לאחד את המגמות. לדבריו, ההסכם קובע כי יתקיימו שלושה "ימי עיון ואחדות ישראל" בהשתתפות כל בנות עמנואל, במקום שלושת ימי הלימודים שנותרו עד סוף השנה. הוא סיפר כי ההסדר המוצע הושג הלילה בפגישה של נציגי סלונים עם הרב עובדיה יוסף אצל יו"ר ש"ס, אלי ישי. "ישבנו עם הרב עובדיה עד 2:30 בלילה", אמר השר ישי, שהוסיף כי הוא "מקווה שהמשבר ייפתר. כל סיום אחר יהיה דבר נורא עם השלכות רבות".

יואב ללום, יו"ר עמותת "נוער כהלכה", שעתר לבג"ץ אמר הבוקר לעיתונאים כי הוא תומך בהצעת הפשרה. "מקבלים את הצעת הרב עובדיה. התיק הזה מיצה את דרכו. מקווה שיצא מכאן אור ליהודים", אמר ללום. השר אלי ישי, שנכח בדיון, אמר כי נעשים מאמצים לקירוב לבבות והשד העדתי קיים בכל המגזרים, "אלא שבחילוני עושים מאמץ לסגור את הבקבוק, ואצל החרדים - ללבות את האש".

"למה לעשות מלחמות?"

הרב עובדיה יוסף שוב מתח אמש ביקורת על העתירה לבג"ץ שהוגשה בפרשת עמנואל, וקרא לציבור שלו לשלוח את הילדים אך ורק למוסדות ספרדיים. "אנחנו לא נופלים מהם", אמר. "למה לעשות מלחמות?", שאל הרב עובדיה.

"מלכתחילה אדם שהוא ספרדי חייב לשלוח את בניו לתלמודי תורה ספרדיים". מדובר בקריאה דרמטית, בין השאר על רקע העובדה שחלק מבניו, נכדיו וניניו של הרב עובדיה לומדים במוסדות אשכנזיים, וכך גם רוב ילדיהם של השרים והח"כים של ש"ס.

ביהמ"ש סירב לשחרר את ההורים לפני גיבוש הפשרה

בית המשפט העליון דחה בקשה קודמת לאישור הסכם גישור שהגישו לו הצדדים בתיק עמנואל. שלוש שעות וחצי לפני כניסת השבת, קבע השופט אדמונד לוי כי "הדרך האחת" עבור ההורים להשתחרר ממאסר היא קיום פסק הדין המורה על איחוד המגמות "החסידית" ו"הכללית".

הבקשה הדחופה שהוגשה לבית המשפט ביום שישי בצהריים היוותה תפנית משמעותית בפרשת עמנואל. היא הוגשה כחלק ממאמצי התיווך החשאיים שנחשפו ב"הארץ", שמאחוריהם עמד עו"ד רם כספי. זו הפעם הראשונה מזה למעלה משלוש שנים שבה הצדדים, באישור של הרבנים הבכירים ביותר, ובכללם האדמו"ר מסלונים, שעד כה סירב לפשרות, חותמים על הסכם גישור ופונים לפתור את הסכסוך מחוץ לבית המשפט.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ