השרים ידונו היום בהחלת חוק ביטוח בריאות ממלכתי על קטינים חסרי מעמד

ההצעה מבקשת להחיל את החוק גם על כ-5,000 ילדי מהגרים זרים, מבקשי מקלט ובדווים בישראל

דנה ויילר-פולק
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דנה ויילר-פולק

ישראל אמנם חתמה על אמנת האו"ם לזכויות הילד הקובעת כי לא תישלל הגישה לשירותי בריאות מאף ילד החי במדינה, אך 5,000 קטינים חסרי מעמד - מהגרי עבודה, מבקשי מקלט, בדווים ואחרים - אינם מבוטחים כיום בביטוח בריאות ממלכתי. "אני במצב לא טוב וסובל מאוד. מצחיק לחשוב שאם היה לאמי כסף, גורלי היה שונה. כסף קובע מי יחיה ומי ימות פה", אומר לאם אנתוני ארופ, מבקש מקלט בן 14 מסודאן.

הצעת חוק חדשה של ח"כ דב חנין (חד"ש), שתעלה היום בוועדת שרים לענייני חקיקה, מבקשת לתקן את חוק ביטוח בריאות ממלכתי, ולהחילו על כל ילד שנולד או מתגורר בישראל במשך תקופה העולה על שלושה חודשים. זאת, בלי קשר למעמד החוקי של הוריו. "מצב בו לילדים אין שום ביטוח רפואי הוא בלתי נסבל מבחינה מוסרית ובעייתי גם מבחינה חברתית וכלכלית", אומר חנין, "אין שום סיבה שילדים לא יזכו לביטוח בריאות בדיוק כפי שהם זוכים לחינוך".

ישראל הסדירה ב-2001 אפשרות לביטוח לילדים חסרי מעמד בהסדר מיוחד דרך קופת חולים "מאוחדת". הסדר זה לוקה בחסר בשל היותו וולונטרי ותלוי ביכולת הכלכלית של ההורים, שכן התשלום החודשי הוא 194 שקלים - סכום גבוה לעובדים זרים ומבקשי מקלט וכן לקטינים השוהים בישראל בגפם. כיום מבוטחים רק 2,000 מתוך 5,000 הילדים העונים על קריטריון זה. ההערכה היא כי עלות הצעת החוק היא כ-11 מיליון שקלים וחצי.

ארופ, שהגיע לישראל ב-2007, סובל מאי ספיקת כליות וזקוק לדיאליזה. בשל מצבו החמור הוא סובל גם מבעיות לחץ דם. ואולם, חרף מחלתו, משפחתו לא ביטחה אותו עקב העלות הגבוהה. יש לציין כי גם אם ארופ היה משלם את דמי הביטוח החל היום, היה עליו להמתין לטיפול דיאליזה במשך ארבעה חודשים הנחשבים לתקופת אכשרה - פרק זמן שבמהלכו המבוטח משלם פרמיה, אך תנאי הפוליסה אינם חלים על חברת הביטוח והיא פטורה מתשלום על אירוע ביטוחי.

ארופ ובני משפחתו ברחו מדרום סודאן למצרים ב-2001. אביו, שנחשד כפעיל פוליטי נגד הממשלה בסודאן, נרצח בטרם הספיקה המשפחה להימלט מהמדינה. בקיץ של שנת 2007 חצתה משפחתו של ארופ את הגבול בין מצרים לישראל. לארופ שני אחים נוספים, אחד מהם אוטיסט ונזקק לטיפול אף הוא.

היעדר ביטוח מוביל לביקורים תכופים במיון

פעם בשבוע עולה ארופ לבדו על אוטובוס מערד לתל אביב, שם הוא מקבל טיפול חלקי ועובר מעקב במרפאת הילדים של עמותת "רופאים לזכויות אדם". יש לציין שהטיפול במרפאה הממוקמת ביפו המיועדת למהגרים וחסרי מעמד הוא חלקי בלבד בשל היעדר מכשור. ביום חמישי האחרון אושפז ארופ בבית החולים סורוקה לאחר שמצבו הוגדר כמצב חירום.

"היעדר שירותי בריאות רק מוביל להחמרה בבעיות רפואיות פשוטות ולביקורים תכופים בחדרי המיון במצבי חירום", אומר רן כהן, מנהל מחלקת מהגרים וחסרי מעמד בעמותת רופאים לזכויות אדם. "בתי החולים נאלצים לטפל בילדים מתוקף חוק זכויות החולה, אולם הם אינם מקבלים תמורה לשירות זה, שעלותו יכולה להגיע למאות אלפי שקלים ללא כיסוי. חובות אלו מהווים פגיעה ממשית במערכת הבריאות. ניתן למנוע זאת אילו לילדים תהיה גישה לשירותי בריאות נאותים בשגרה", מוסיף כהן.

בשנת 2009, נרשמו במרפאה של רופאים לזכויות אדם 238 ילדים חדשים שהגיעו לקבל טיפול רפואי, ובסך הכל טופלו בה כ-400 ילדים. מאז ינואר 2010 ועד לחודש מאי האחרון, נרשמו במרפאה 156 ילדים חדשים.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ