פרשת עמנואל | האפליה תישאר, אך גדרות ההפרדה יימחו

פרשנות

יאיר אטינגר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יאיר אטינגר

כולם מדברים על שלום, ומדברים גם על אחדות, ועל קירוב לבבות, ועל אהבת ישראל - מלים יפות המופיעות בנוסח ההסדר שהתקבל אתמול בבית המשפט העליון. כולם מדברים על שלום, ובאותה נשימה מכריזים כי הכניעו את הצד שכנגד, ואולי גם גזרו קופון פוליטי. רוב המעורבים בפרשת עמנואל מדברים על ניצחון, אבל אותם אנשים זכאים לחוש מאוחדים גם סביב טעמה המר של התבוסה, וזה עוד בלי להגיד מלה על השנאה הבוערת עדיין בעמנואל, ועל היחסים בין חרדים לבג"ץ, ובין חרדים לכל היתר.

אבל לפני הכל, הנה הצעה לתמונה אחת למזכרת מפרשת עמנואל: כמאתיים איש נדחסו אתמול בצהריים לבית הכנסת של הרב עובדיה יוסף בשכונת הר נוף, רובם אשכנזים בלבוש חסידי. במרכז האולם ישבו 33 אסירים משוחררים טריים ש"קידשו שם שמיים" בכך שצייתו לרבניהם ולא לשופטי בג"ץ. התחנה הראשונה שלהם מחוץ לכלא, מיד אחרי טבילה במקווה, היתה ביתו של מנהיג יהדות ספרד.

לא חשוב מה היתה עמדתו של הרב עובדיה לאורך המשבר, נעזוב לרגע את העובדה שהוא בחר לקבל את הורי המגמה החסידית, ולא את תומכיו מעמנואל. רוב הנוכחים לא היו כאן מעולם, ולא היו מגיעים אלמלא פרשת עמנואל, אבל כשהרב נכנס לאולם, הם שרו בגרון ניחר "ימים על ימי מלך תוסיף", וכשדיבר אתם דברי תורה ומוסר, הם ישבו מכונסים, קשובים, חלקם בעיניים עצומות, חלקם מתנדנדים בדבקות משל היו אלה דברי אלוהים חיים מפי האדמו"ר שלהם.

והנה גם הערכה, הנכתבת בזהירות. בלי שום קשר לשאלה אם פרשת עמנואל היתה גזענות טהורה או גזענות חלקית, או רק עניין דתי כפי שטוענים ההורים - לפרשה הזאת יהיה אפקט על הנושא העדתי במגזר החרדי בטווח הארוך. זה לא שהאפליה תיעלם - היא גם לא תיעלם כל כך מהר מהמגזר הכללי - אך מופעיה הקיצוניים והבוטים כמו גדרות ויריעות יוטה, וכניסות נפרדות לתלמידות - יהיו כעת בלתי אפשריות. האיש השנוא בפרשה הוא אולי יואב ללום, אבל החרדים עשויים עוד להודות לו על תיק עמנואל.

ללום הוא רק אחד מאלה המעורבים בפרשה, שיכולים לראות בעצמם מרוויחים בעירבון מוגבל. אריה דרעי, יו"ר ש"ס לשעבר, מילא את החלל שנוצר בעקבות שתיקתה הממושכת של ש"ס בפרשה. הוא חולל מערבולת בש"ס שבסופו של דבר דירבנה דווקא את אלי ישי לקחת את המושכות בידיים. על קו הסיום, מסלול הגישור שרקח דרעי נכשל, והמסלול של אלי ישי ושל חסידות סלונים אומץ בידי בג"ץ. ישי ניצח, אבל יצטרך להתמודד עם המרירות ברחוב החרדי-ספרדי נגדו. דרעי הפסיד, אבל הזכיר לציבור שהוא עדיין רלוונטי, שהוא ממתין לחזור להנהגה.

גם יהדות התורה הרוויחה, לטווח הקצר. היא השכיחה את העובדה שהיא סיעה מסוכסכת ומפולגת, הצליחה להביא את הרחוב החרדי-אשכנזי על כל זרמיו וחוגיו לאחדות שלא היתה כאן שנים, נגד בג"ץ, ולמפגן דמוקרטי שלא היה כאן שנים. ח"כ מאיר פרוש צבר נקודות על עצרת ההמונים שארגן בירושלים, והיה לו חלק גם בפשרה שהושגה.

היחידים שיכולים לרשום לעצמם ניצחון מלא הם הורי התלמידות מהמגמה החסידית בעמנואל. אלה נחשבים אסירי מצפון, גיבורי היום ברחוב החרדי בישראל ובחו"ל, "מקדשי שם שמיים", גם האשכנזים וגם הספרדים שביניהם. אחרי שיחלפו שלושת הימים הקרובים - קרוב לוודאי שבנותיהם לא יראו שוב את בית הספר "בית יעקב" מבפנים. הם דורשים להקים "מוסד פטור" בעמנואל.

היחידים שיכולים לרשום לעצמם הפסד מלא, הם התלמידות מ"המגמה הכללית" ובני משפחותיהן. בשנה הבאה הן ימשיכו כנראה ללמוד לבדן, כפי שהיה בשלוש השנים האחרונות. אתמול בני המשפחות היו אמורים להיפגש עם סיעת ש"ס, ואלה הבטיחו להעניק להם גב אחרי שהם הושמצו במשך תקופה ארוכה כ"מחללי שבת". אתמול איש לא דיבר על הבנות האלה מ"המגמה הכללית", והאיש שרוב המשפחות רואות כמנהיגן הרוחני, הרב עובדיה יוסף, קיבל בביתו דווקא את אנשי המחנה השני, נתן להם כבוד של מנצחים.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ