בעמנואל מנסים לדבר על פיוס, בינתיים רק למשך שלושה ימים

בימי העיון לתלמידות לא מזכירים איחוד של ביה"ס

יאיר אטינגר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יאיר אטינגר

"אין פילוג ואין מחלוקת", אמר אתמול הרב יצחק דוד גרוסמן. את משאלת הלב הזאת הציג רבה של מגדל העמק בפני ילדות בבית הספר בית יעקב בעמנואל. הוא היה ראשון האורחים ביישוב בשלושת ימי העיון הנערכים כאן בהתאם לפסיקת בג"ץ שחתמה את תיק עמנואל.

בימי העיון משתתפות כ-150 התלמידות שהופרדו לפני כשלוש שנים לשתי "מגמות", לצד תלמידות מבתי הספר של ש"ס וחב"ד ביישוב. לפי ההבנות בין הרבנים, שקיבלו שלשום תוקף מבית המשפט העליון, אתמול החלו "שלושה ימי עיון במשותף לכל בנות בתי הספר בעמנואל בעניין אחדות, שלום ואהבת ישראל עם גדולי הרבנים והמרצים מכל העדות".

היום אמורים להגיע ליישוב שני הרבנים הראשיים, וכן הרב שמעון בעדני, חבר מועצת חכמי התורה של ש"ס. הרב גרוסמן אמר לאחר הרצאתו: "כולנו, רבנים ספרדים ואשכנזים, רוצים להפוך את המשבר הזה לתיקון".

העיתונים החרדיים סיכמו את הפרשה ככניעה של בג"ץ. "המודיע" הוציא מוסף חגיגי שכותרתו "הורי התלמידות במגמה החסידית בעמנואל שוחררו מהכלא למרות שלא חתמו על קיום פסק בג"ץ". כל הידיעות, מאמרי הדעה, התצלומים - הכל נועד לחגוג ניצחון חרדי בשני הצירים שבהם נעה הפרשה: שמירת האוטונומיה בבית הספר, ושמירת האוטונומיה החרדית מול שלטון החוק החילוני.

כל זה לא סותר את הרושם שהמורות עשו ניסיון אמיתי למלא בתוכן את ימי העיון ולטהר קצת את היחסים העכורים בבית הספר. באחת הפעילויות חולקו לתלמידות בלונים בצבעים שונים, מגוון שנועד להזכיר להן תכונות כמו "הכנסת אורחים", "אל תסתכל בקנקן", "ייעשו כולם אגודה אחת". גם אם אלו דיבורים בלבד, הם לא נשמעו כבר שנים ביישוב המסוכסך. ההפרדה בין הבנות ניכרת, אבל פה ושם נראו חבורות מעורבות משני חלקי בית הספר.

למרות זאת, שלושה ימים לא יספיקו לאחות שום קרע, ובמיוחד בשעה שאיש לא מדבר על איחוד בית הספר מחדש. המנהלת רבקה שטרן אמרה לתלמידות שאחזו בלונים: "הנה אנחנו יושבות פה כל אחת עם הצבע שלה. מה למדנו? לקבל את כולן עם הדעה שלהן, את כולן אנחנו אוהבות". האם היא הצליחה לייצג את "כולן" כשהוסיפה "כולנו מאוחדות בקידוש ה' הגדול שהיה, אנחנו מודים לה' להיות בעמנואל בימים גדולים אלה"? אמא לתלמידה במגמה הכללית אמרה כי באה לבית הספר "לחזק אותה לאחר שאמרו עליה שהיא מחללת שבת יחד עם כל ההשמצות שהשמיצו אותנו".

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ