יו"ר נשות הכותל עוכבה לחקירה כי צעדה עם ספר תורה

רב קונסרבטיבי בארה"ב: מסר עגום ליהדות התפוצות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ענת הופמן, יו"ר ארגון "נשות הכותל", עוכבה אתמול לחקירה בתום תפילה שקיימה עם קבוצה של חברות הארגון ברחבת הכותל. הופמן עוכבה ונחקרה לאחר שלטענת המשטרה בסיום תפילה בכותל, ניסתה יחד עם קבוצת נשים לקיים תהלוכה ברחבת הכותל, כאשר צעדה בראש הנשים בעודה מחזיקה את ספר התורה, דבר הנוגד לכאורה את פסיקת בג"ץ בעניין.

הופמן שוחררה לאחר כארבע שעות שבהן נחקרה במרחב דוד של משטרת ירושלים. עם שחרורה הוסכם כי תורחק מרחבת הכותל למשך 30 ימים ותפקיד ערבות עצמית של 5,000 שקלים.

סמוך לשעה 8:00 בבוקר עוכבה הופמן על ידי שוטרי מרחב דוד של משטרת ירושלים, לאחר שלטענתם ניסתה לצאת בראש תהלוכה ברחבת הכותל כשהיא נושאת ספר תורה. לטענת המשטרה העיכוב הסתמך על פסיקת בג"ץ, שלפיה על כל הציבור המגיע לכותל להתנהג לפי מנהג המקום. עשרות נשות הארגון הגיעו לתחנת המשטרה בירושלים ומחו על מעצרה של הופמן.

הופמן מצדה דחתה אתמול את הטענות שלפיהן פעלה בניגוד לפסיקת בג"ץ: "בג"ץ לא דיבר מעולם על תהלוכות בכותל. לצערי יש פסיקה נגד קריאה של נשים בספר תורה בכותל, ולא התכוונו לעשות את זה, אלא ללכת למקום שלנו ולקרוא שם. הבעיה היתה אחיזה שלי בספר תורה ולא קריאה בו. זו הרחבה מאוד גורפת של פסיקת בג"ץ. כשאנשים הם פנאטיים אין לזה גבול". הופמן טענה כי מעצרה נעשה בצורה אלימה. בתנועה המסורתית אומרים כי מעצרה של הופמן הוא דבר איוולת. "התנועה מעולם לא קראה ולא תקרא להפרת חוק, אך אכיפה כה סלקטיבית שלו, ועוד כנגד מעשה לא אלים, מעוררת תהיות. רחבת הכותל שייכת לעם ישראל כולו. החרדים הפקיעו את הכותל מהעם".

רב הכותל המערבי, הרב שמואל רבינוביץ, גינה את המעשה של הופמן ואמר כי הוא "מזועזע" ממנו. לדבריו, "הכותל המערבי הוא מקום של אחדות עם ישראל ולא מקום של קיטוב וחידוד הבדלים".

רבי סטיבן וורניק, סגן הנשיא של בית הכנסת המאוחד של היהדות הקונסרבטיבית, היה בכותל כשענת הופמן נעצרה עם ספר התורה. "הייתי בהלם שמכל הימים, בראש חודש אב, תשעה ימים לפני תשעה באב, יהודי כלשהו ייעצר במדינת היהודים בגלל נשיאת ספר תורה", אמר וורניק ל"הארץ". לדעתו של רבי וורניק, התקרית שולחת מסר עגום לקהילה היהודית בתפוצות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ