דרעי: הדרישה לכפיית לימודי ליבה היא פופוליסטית

יו"ר ש"ס לשעבר התנצח עם יו"ר קדימה על חשיבות לימודי הליבה והתייחס גם לפרשת עמנואל: לא גזענות - "בעיה של דעות קדומות"

יאיר אטינגר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יאיר אטינגר

יו"ר ש"ס לשעבר, אריה דרעי, תקף היום (רביעי) את הדרישה לכפות לימודי ליבה במוסדות חרדיים כ"פופוליסטית". דרעי טען כי חרדים המעוניינים בכך יכולים לרכוש "לימודי חול" לאחר פרק לימודיהם בישיבה.

דרעי, שהופיע היום בפאנל בקמפוס החרדי של הקריה האקדמית אונו, לצד יו"ר האופוזיציה ציפי לבני, הוסיף כי "אם יש כאן סטודנטים חרדים שמצליחים במקצועות חול ועברו לימודי ישיבה, אפשר להבין שלימודי הליבה לא הכרחיים". יצויין כי בקמפוס החרדי, הפועל באור יהודה, נשים וגברים לומדים בנפרד לתארים במשפטים או מינהל עסקים.

לבני אמרה, כי היא מצפה מהחרדים להכיר בערכם של לימודים שיאפשרו להם לעבוד, אף כי היא לא מזהה מנהיגים חרדים ש"מוכנים לעשות את השינוי מבפנים". בתשובה לשאלת המנחה, עיתונאי "מעריב" בן כספית, אם היא "שונאת חרדים", השיבה: "אני רוצה להרוג את המחשבה הזאת. מה זה שונאת חרדים? אני מדברת על הסבא שלי, העם היהודי מורכב מאנשים ששומרים מצוות ופחות שומרים. כל אחד מתרגם את היותו יהודי בצורה אחרת".

דרעי דחה את הטענה כי פרשת עמנואל חשפה את הגזענות של החברה החרדית. "מה זה גזענות? בעבר בארה"ב כושי לא יכול היה לעלות לאוטובוס. כשאני באתי לארץ ממרוקו, אשכנזים הם אלה שגידלו אותנו ובנו לנו את המוסדות", אמר וזכה למחיאות כפיים. עם זאת, אמר כי "בחברה החרדית יש לנו בעיה של דעות קדומות, לא יודע להגדיר אותה. מוסד שרוצה לחשוב שהוא מהאליטות, רוצה כמה שפחות ספרדים".

דרעי שב על עמדותיו הידועות לגבי שינוי שיטת הבחירות, והתייחס גם לעתידו הפוליטי. "אני חוזר חזרה לחיים הציבוריים", אמר. "באיזו צורה? באיזו מסגרת? ה' יודע, אני לא יודע". לבני, מנגד, החמיאה לו ואמרה, שיוזמת הגישור שהעלה בניסיון לפתור את הסכסוך בעמנואל, מעידה כי "הוא נמצא שם כדי לעשות טוב".

הצעת חוק: לכפות את מקצועות הליבה על המגזר החרדי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ