שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

במשלחת הסיוע הישראלית לקונגו, חיוכים ותודות לצד מתחים פוליטיים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

משלחת חירום רפואית מישראל נחתה בשבוע האחרון בקונגו, במטרה לסייע למקומיים לטפל בנפגעי השריפה שפרצה בתחילת החודש וכילתה כפר שלם. בשריפה נהרגו למעלה מ-230 ועשרות רבות נוספים נפצעו קשה. חברי המשלחת חששו מעט ממה שצפוי להם, אך במהרה התברר שהמקומיים מארחים למופת. עם זאת, הם מספרים, כי נתקלו ביחס מעט עוין מחלק מהמתנדבים המערביים מ"רופאים ללא גבולות" ששהו במקום.

"באנו לפה להציל חיים, אבל גם בגלל שחשוב לנו להראות שישראל היא לא 'מדינת המשט' כמו שמנסים לצייר אותה היום", אמר הד"ר אייל וינקלר, סגן מנהל מחלקת כירורגיה פלסטית במרכז הרפואי שיבא, העומד בראש המשלחת. ביום שלישי וינקלר וארבעה אנשי צוות מהמחלקה באו לקונגו כדי לטפל ב-50 פצועי כוויות שנפגעו בהתלקחות של מכלית דלק בכפר סנגה ב-2 ביולי. עם וינקלר הגיעו הד"ר שמואל קלצ'קין, הד"ר אריאל טסונה, הד"ר גיל נרדיני ונועה אנסטסיה אוצ'קובה - אחות מהמחלקה. הם באו עם שגריר ישראל בקונגו, דניאל סעדה, כמשלחת של סוכנות הסיוע של משרד החוץ הישראלי.

חציית הגבול בין בורונדי לקונגו והתנועה באזור, שמתאושש ממלחמת אזרחים אכזרית, נעשו במהירות, בפיקוחו של מושל קיבו הדרומית, ז'אן מישל קיבאלה. נשיא המדינה, ג'וזף קבילה, טילפן למשלחת ביום שני להודות לחבריה. לדברי וינקלר, יציאת המשלחת היא חלק מתפישת העולם של בית החולים שיבא ושל הפרופ' זאב רוטשטיין, העומד בראשו. "זאת שליחות אנושית מהמעלה הראשונה", אמר.

בבית החולים, לימדה המשלחת הרפואית את הרופאים המקומיים לבצע השתלות עור. ביום שבת ביקר את הרופאים הישראלים שר הבריאות הקונגולזי, ויקטור מאקוונגה קאפוט, שטס מקינשסה שבמערב המדינה כדי לראותם. בעבודתם הצילו חולים שסיכוייהם לשרוד ללא ההשתלות היו קלושים.

לעומת זאת, היחסים עם המתנדבים של הארגון ההומניטרי "רופאים ללא גבולות", שבאו מהסניף ההולנדי של הארגון שבוע קודם לכן לבית החולים של עיר הספר אובירה, התחילו ברגל שמאל. לדברי וינקלר, הוא קיבל את הרושם שחלק מעשרת המתנדבים של רופאים ללא גבולות באזור לא רצו להיות במחיצת הישראלים. "זאת המציאות: רופאים מארגונים הומניטריים בינלאומיים מתייחסים לרופאים ישראלים שבאים לעזור בקונגו כמו אל כובשים", אמר וינקלר בארוחת הבוקר לנתי הרוש, סגן קצין הביטחון של משרד החוץ שהתלווה למשלחת.

"זה רגע מאד טעון ויש רגישויות פוליטיות ברורות", אמר הד"ר חירט מורן, מנתח מטעם "רופאים ללא גבולות" מבלגיה, שעובד עם המשלחת הישראלית באובירה. "צריך לשים לכם גבולות", הוא אמר בהזדמנות אחרת. "לצערי, זה נכון שלרוב הארגונים הבינלאומיים שפועלים באזור יש גישה פרו-פלסטינית והם לא ידידותיים לישראלים", אמרה גילה גארוויי, ישראלית-אמריקאית שעובדת בהדרכת האוכלוסייה בקונגו 15 שנה ופועלת גם למען משרד החוץ.

"המתנדבים של 'רופאים ללא גבולות' חששו מבוא הישראלים", אמר הד"ר איב באגאלה, מנהל בית החולים באובירה, "בגלל הנושא הפוליטי שנוגע לישראל, והיה גם חשש שהישראלים ישתלטו על העניינים בבית החולים". ד"ר מורן ושאר המתנדבים מטעם "רופאים ללא גבולות" סירבו להתראיין.

לאחר יומיים של עבודה משותפת בחדר הניתוח עם הצוות הישראלי, הורגשה הפשרה ביחס של מורן כלפי אנשיו של וינקלר. מורן סייע להם במגע עם הרשויות ועם החולים וגם בניתוחים עצמם, בהם הצוות ביצע השתלות עור מצילות חיים בעזרת ציוד שהביאו אתם מתל השומר. "פוליטיקה זה רק פוליטיקה, צריך לדעת איך להמיס את זה", אמר וינקלר. "חירט עזר לנו מאוד בבית החולים, והוא עשה בשבילנו דברים שלא היינו יכולים לעשות בקלות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ