שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
נועה קושרק
נועה קושרק

עצרת הזיכרון המרכזית לציון שנה לאירוע הירי בברנוער בתל אביב, בו נהרגו ניר כץ וליז טרובישי, נערכה הערב (שבת) במרכז הגאה בגן מאיר בתל אביב במעמד משפחות הנרצחים, הפצועים, חניכים ומדריכים מהברנוער.

קודם לכן התכנסו אלפי אנשים סמוך לבית האגודה בפינת הרחובות רוטשילד ונחמני בעיר, הניחו זרים, הדליקו נרות, ויצאו עם לפידים דולקים דרך שדרות רוטשילד ושדרות בן ציון, עד לגן מאיר.

התהלוכה, הערב בתל אביב. תצלום: אלון רון

מייק המל, יו"ר אגודת ההומואים והלסביות, אמר כי "גם היום אנחנו לא מבינים למה זה קרה ומדוע השנאה מלווה אותנו בכל מקום. מה שאנחנו יכולים להגיד זה שאנחנו מתעלים את השנאה לעשייה".

המל נשא דברים גם בעצרת והתייחס לאלימות המופנית לקהילת הלהט"ב. "טראנסיות מותקפות כמעט מדי יום, הומואים כמעט מדי שבוע, גם בתל אביב הפתוחה והסובלנית. השנאה היא סרטן המעקר את החברה הישראלית. המל הוסיף כי הנפגעים זוכים לסיוע תקציבי נמוך מאוד מהמדינה. "המדינה חייבת לקחת אחריות כי היא אחראית לכישלון", הדגיש. "הגיע הזמן למעשים".

אנה שילנסקי, אחת הפצועות באירוע הירי, אמרה כי "מבחינתי, לא מספיק השתנה בשנה שחלפה. ללילה אחד אנחנו זוכרים את הכאב, האובדן וההרוגים, והגאווה שלא איבדנו. אנחנו כאן גאים, ובעיקר זוכרים", הדגישה. אילה, אמו של ניר כץ שנהרג באירוע, השתתפה בצעדה ובעצרת, ואמרה כי "ההרגשה היא מעורבת ומבולבלת. מדהים שכל כך הרבה אנשים זוכרים".

אילה טרובישי, אחותה של לי שנהרגה לפני שנה, קראה למשטרת ישראל למצוא את הרוצח השפל: "למה לקחת לנו את הפרח הכי יפה, את אחותי היקרה מכל, זה לא נתפס...פרח שהשאיר אחריו משפחה כואבת ומדממת".

שר החינוך גדעון סער נשא דברים בעצרת, וקרא, בין היתר, לאנשי הציבור הישראלים "מכל הזרמים הפוליטיים לומר דברים ברורים: כן לסובלנות ולקבלת האחר. אל תפחדו להתייצב ולומר את דעתכם, אל תעשו חשבונות פוליטיים, זוהי כוחה של מנהיגות", אמר סער. לדבריו, "חשוב להזכיר מה קרה ולמי כוונו הכדורים. מחובתנו להיאבק על דמותה של החברה הישראלית. ההומפוביה היא קריאת תיגר על שונות ואורח חיים".

ח"כ ניצן הורוביץ אמר כי עברה שנה מאז הרצח, אבל גילויי האלימות נגד הקהיה עדיין חמורים. "לצערי שמענו הרבה מילים והבטחות אבל המציאות קשה, אני לא מדבר על מה שאירע לפני שנה ועל זה שהרוצח לא נתפס ועל כל המשמעויות...אלא על העובדה שכל כך הרבה לא למדו. וההתקפה נמשכת כאילו לא היה רצח".

לדבריו, ישנה הסתה מצד נבחרי ציבור ואף חברי כנסת. "לפני יומיים בירושלים סגן ראש העיר מרשה לדבר לעצמו כאילו הם סוטים, חולים. בעיצומו של המצעד הותקפו אנשים באלימות...הם הלכו למשטרה ולא ממש התייחסו לטענות שלהם. תל אביב היא לא מדינת ישראל, לצערי הגדול בב"ש בצפון במגזרים שונים, אנחנו עדים לאלימות כמעט יומיומית נגד הקהילה", אמר.

שנה מאז הרצח, ללא התקדמות משמעותית בחקירה

לפני שנה, נכנס אדם רעול פנים לברנוער, מקום מפגש חברתי, מרחב מוגן לבני נוער, של אגודת הלהט"ב (לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים), והחל לירות לכל עבר. באירוע נהרג המדריך ניר כץ, 26, וליז טרובישי, 17, ונפצעו 13 איש.

עד כה, לא חלה התקדמות משמעותית בחקירת המשטרה. לפני חודשים ספורים, חשו בקהילה ההומו-לסבית כי השוטרים הצליחה לפענח את הרצח, תוך התבססות בעיקר על מעצרו של יעקב טייטל, והודאתו בביצוע המעשה. בשלב מסוים בחקירתו טען טייטל לאחריות למעשה, אבל החוקרים טוענים שלא הוא ביצע את הרצח ושהחקירה בפרשה זו נמשכת.

הורים מונעים כניסת מדריכים מהקהילה הגאה לבתי הספר

יוני הפצוע חזר הביתה לאב שכינה אותו סוטה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ