שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בעקבות הסערה, התורם המרכזי לתנועת "אם תרצו" הפסיק להזרים לה כספים

על רקע הקמפיינים השנויים במחלוקת של התנועה והביקורת שעוררו, החליט ראש ארגון הימין הנוצרי להפסיק את התמיכה. בשנה החולפת תרם מאה אלף דולר

ארה"ב
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ארה"ב

המטיף האוונגליסטי האמריקאי, ג'ון הייגי, החליט להפסיק את תרומותיו לתנועת "אם תרצו", על רקע הקמפיינים השנויים במחלוקת שניהלה האחרונה. בשנת 2009 תרם ארגונו - "הנוצרים המאוחדים למען ישראל" - ל"אם תרצו" מאה אלף דולר, כ-375 אלף שקלים, חלק הארי מסך התרומות לתנועה באותה שנה שעמד על 456 אלף שקלים.

"אם תרצו" מנהלת בשנה האחרונה שני קמפיינים עיקריים. הראשון היה נגד הקרן החדשה לישראל והעומדת בראשה, הפרופסור נעמי חזן, קמפיין שהציג את חזן עם קרן מזדקרת ממצחה. בתנועה מנהלים גם מאבק נגד "ההטיה השמאלנית" באקדמיה הישראלית. לפני שבוע נחשף ב"הארץ" מכתב איום שהעבירו ראשי התנועה - רונן שובל וארז תדמור - לנשיאת אוניברסיטת בן גוריון, פרופ' רבקה כרמי, ובו דרשו שתפטר מרצים "אנטי-ציונים" במחלקה לפוליטיקה וממשל - אחרת יפעלו להפסיק את התרומות שמקבלת האוניברסיטה מישראל ומחו"ל.

הנהגת ארגון הימין הנוצרי - שמנסה למתג עצמו מחדש כחלק מהזרם המרכזי, להתנער מדימוי בעייתי של תומכי מתנחלים ולהימנע מהשתתפות רשמית בדיונים פוליטיים - הייתה מאוד לא מרוצה מכך שהארגון נקשר עם הפעילויות האחרונות של "אם תרצו". עם זאת, בארגון ציינו כי ההחלטה התקבלה כבר בפברואר - בעקבות פרשת חזן, ולפני הקמפיין נגד "האקדמיה השמאלנית" - אך הדבר נחשף רק אתמול.

לדברי הארגון, הוא נוהג לסכם את התרומות לשנה החולפת רק בסתיו, באירוע לכבוד ישראל בכנסייתו של הייגי בסן אנטוניו שבטקסס. באירוע השנה, "אם תרצו" לא יהיו ברשימת מקבלי התרומות. "'נוצרים מאוחדים למען ישראל' לא ישנה את מדיניותו לגבי תאריך ההכרזה על מקבלי התרומות שלנו", אמר ל"הארץ" דוברו של הייגי, ארי מורגנשטרן, "ואולם, הבהרנו היטב את עמדתנו לגבי פעילותה של ?אם תרצו'. הם הוליכו אותנו שולל לגבי הפעילות שלהם. האמנו להם כשהם סיפרו לנו שהמשימה שלהם היא חינוך יהודי גרידא. לא היה לנו ידע מוקדם לגבי הפעילות הפוליטית שלהם. אנחנו לא מעוניינים להתערב בדיונים הפוליטיים הפנימיים בישראל".

הקהילה היהודית של יוסטון, שסייעה בתיווך בין הייגי ל"אם תרצו", העבירה מסר דומה לפיו אין בכוונתה לסייע בעתיד למימון התנועה, ש"הפכה לארגון סמי-פוליטי".

תרמו גם לבן גוריון

הכנס השנתי האחרון של "נוצרים מאוחדים למען ישראל", ביולי בוושינגטון, התחרה בגודלו בזה של איפא"ק וכלל סדנאות בנושאי המזרח התיכון וכנסים בנושא שתדלנות פרו-ישראלית בקונגרס. המנכ"ל, דיוויד ברוג, סיפר אז לכתבים שג'ון הייגי כלל לא היה מודע לתרומה הספציפית של ארגונו ל"אם תרצו". "פסטור הייגי תורם כ-10 מיליון דולר מדי שנה, ויותר מ-95% מזה הולך לארגוני צדקה בתוך הקו הירוק, וכ-5% הולכים לפרויקטים הומניטריים מעבר לקו הירוק - כמעט הכל בשטח שאמור להישאר בגבולות ישראל לאחר ההסכם. זה לא היה מוקד התמיכה שלו. יש לו צוות יועצים - הכולל שלושה חברים יהודים שלו - אשר ממליץ לו למי לתרום. כך שאם תרצו להאשים מישהו בפרשת ?אם תרצו' - תאשימו אותנו. המטיף הייגי מעולם לא שמע על ?אם תרצו'. אני פגשתי אותם והם סיפרו לנו כמה הם מנסים ללמד ציונות בקמפוסים של האוניברסיטאות. התרשמנו מהם והם קיבלו מימון מסוים. כל הסוגיה הזאת תיבחן מחדש לאור הדגש שלהם בשנה שעברה".

עוד מתברר כי בשנת 2009, השנה בה תרגם הייגי 100 אלף דולר ל"אם תרצו", תרם ארגונו סכום שווה גם לאוניברסיטת בן-גוריון, ולדברי ארי מורגנשטרן, תמיכה זאת תימשך גם בעתיד. "אנו לא מאמינים שדעות פוליטיות של כמה פרופסורים מאפיינים אוניברסיטה שלמה", אמר, "לכן הכנסיות של ג'ון הייגי אינן מודאגות מתמיכתנו באוניברסיטת בן גוריון, הן מביטות בגדול על מה שאוניברסיטת בן גוריון עושה למען עם ישראל ולפיתוח הנגב".

מ"אם תרצו" נמסר בתגובה כי "אנו מודים לנוצרים מאוחדים למען ישראל על תמיכתם החשובה בתחילת דרכה של התנועה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ