שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

דו"ח: מחסור בכיתות לימוד במזרח ירושלים

עמותת "עיר העמים": 5,300 תלמידים מחוץ למסגרת החינוכית

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ניר חסון

5,300 תלמידים ממזרח ירושלים אינם רשומים באף מסגרת חינוכית, ומחצית מהכיתות במוסדות החינוך במזרח העיר אינן עומדות בתקני משרד החינוך - כך עולה מדו"ח שפרסמו השבוע עמותת עיר עמים והאגודה לזכויות האזרח לקראת פתיחת שנת הלימודים.

על פי הדו"ח, הבעיה הקשה ביותר של תלמידי מזרח ירושלים היא מחסור בכאלף כיתות לימוד. לטענת עיר עמים והאגודה לזכויות האזרח, למרות הבטחות עיריית ירושלים ומשרד החינוך בשנה החולפת, לא נבנו יותר מ-39 כיתות במזרח העיר. בנוסף לטענתן, בתשע השנים האחרונות נבנו 257 כיתות בלבד - בערך מחצית מהמספר שאליו התחייבו העירייה והמדינה בפני בג"ץ. על פי הדו"ח, המחסור בכיתות ובמבנים דחף כ-52% מתלמידי העיר לפנות ללימודים במוסדות חינוך פרטיים.

בנוסף, על פי הדו"ח, בעיה נוספת שמתעוררת כתוצאה מהמחסור בכיתות לימוד היא קיום לימודים במבנים לא מתאימים - כמו דירות מגורים - בצפיפות רבה וללא שירותים כמו מגרשי ספורט או מעבדות.

"מצבה החמור של מערכת החינוך בירושלים המזרחית מהווה עדות עגומה לטענת ?העיר המאוחדת' המופרכת", אומרת מנכ"לית עמותת עיר עמים, יהודית אופנהיימר. "ההזנחה החמורה של מערכת החינוך בירושלים המזרחית הולכת ומצטברת לכדי קטסטרופה", הוסיפה עו"ד טלי ניר מהאגודה לזכויות האזרח. "איזה ילד יכול להתפתח בלי מערכת חינוך ראויה לשמה?".

בעיריית ירושלים דחו את הביקורת והציגו נתונים אחרים, שלפיהם חסרות רק 700 כיתות במזרח העיר. בנוסף, על פי נתוני העירייה, בשנתיים האחרונות נבנו כ-200 כיתות ועוד כ-230 כיתות נמצאות בהליכי בנייה שונים. "המחסור בחדרי הלימוד נובע בעיקר מהיעדר קרקעות ייעודיות ותוכניות לבניית מוסדות חינוך", נכתב בתגובת העירייה. "בנסיבות מיוחדות אלו העירייה נותנת פתרונות דיור שונים על ידי הצבת מבנים ניידים, שכירת מבנים והתאמתם למוסדות חינוך ובנייה של מוסדות חינוך חדשים. כיום מוערך המחסור בכ-700 חדרים, להם נמצאו תחליפים שונים עד לסיום הבנייה. העירייה משקיעה בשכירת מבני חינוך במזרח העיר פי עשרה מאשר במערבה ובהסעות פי ארבעה מאשר במערב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ