מההפרדה העדתית בבית הספר ועד מאסר ההורים מעמנואל

פרשת האפליה בעמנואל

אור קשתי
אור קשתי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אור קשתי
אור קשתי

ההפרדה בין תלמידות ממוצא אשכנזי ומזרחי ב"בית יעקב" בעמנואל נחשפה לפני כשלוש שנים, והתבטאה, בין השאר, בכניסות נפרדות לבית הספר ואף במגמות לימוד נפרדות - האחת "כללית", בה לומדות בעיקר תלמידות ספרדיות, והשנייה "חסידית", שקלטה את רוב התלמידות האשכנזיות.

בעקבות עתירה שהגיש יו"ר עמותת "נוער כהלכה", יואב ללום, באמצעות עו"ד ד"ר אביעד הכהן, קבע בג"ץ באוגוסט 2009 כי "מרכז החינוך העצמאי" ובית הספר החרדי "פגעו בזכותן של התלמידות הספרדיות לשוויון". פסק הדין מתח ביקורת לא רק על החינוך החרדי, אלא גם על משרד החינוך, אשר "חרג מסמכותו שעה שנמנע מלהפעיל את האמצעים העומדים לרשותו למניעת האפליה". כמו כן הורה בית המשפט לרשת החינוך החרדית "להסיר כל סממן, פורמאלי ומהותי כאחד, של תופעת האפליה שרווחה בבית הספר".

בעקבות החלטת בג"ץ, קבע מנכ"ל משרד החינוך, שמשון שושני, כי "לא ניתן לקבל קיום של שתי מגמות המלמדות תוכנית לימודים דומה על יסוד הבדל באורח חיים", וכי יש לאחד באופן מיידי בין שתי המגמות. ואולם, במשך חודשים ארוכים בשנת הלימודים הקודמת, המשיכו בפועל הלימודים הנפרדים. על רקע זה הגישו בדצמבר האחרון ללום והכהן בקשה לביזיון בית המשפט, בנימוק שבית הספר החרדי מתחמק מביצוע פסק הדין של בג"ץ.

במהלך תקופה זו החרימה קבוצה גדולה של כ-70 תלמידות, ברובן ממוצא אשכנזי, את בית הספר "בית יעקב", והחלו ללמוד במוסד פיראטי, שלא קיבל את האישורים הנדרשים. חלק מהמורות שלימדו תלמידות אלה עבדו במקביל ב"בית יעקב". בנוסף, סירבו בבית הספר לשתף פעולה עם דרישת משרד החינוך להפעיל נגד ההורים האשכנזים את נוהל "ביקור סדיר", המחייב לימודים סדירים במסגרת חינוכית מאושרת. בסופו של דבר, לקראת סוף שנת הלימודים האחרונה, נשלחו כמה עשרות הורים למאסר, תוך הפגנות מחאה אדירות של הציבור החרדי.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ