בעמנואל, האשכנזיות והספרדיות נכנסו לבתי ספר נפרדים

80 ילדות החלו ללמוד במוסד פטור שהוקם באישור בג"ץ, אך המתיחות ביישוב לא שככה

יאיר אטינגר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יאיר אטינגר

ביישוב עמנואל שבשומרון יש, על פי הערכה מפליגה, פחות מ-300 ילדות חרדיות בכיתות א'-ח'. כעת, עם פתיחת השנה, דרכים שונות יובילו את הילדות מדי בוקר לארבעה בתי ספר שונים: אחד שייך לרשת "מעיין החינוך התורני" המזוהה עם ש"ס, שני מזוהה עם חב"ד, ושניים אחרים נושאים אותו שם, "בית יעקב". לבד מהתלמידות בארבעת בתי הספר החרדיים, יש בעמנואל ילדות שנוסעות מדי בוקר אל מחוץ ליישוב לבתי ספר ממלכתיים-דתיים.

החדש מבין הארבעה הוא "בית יעקב חסידי", שבשבוע שעבר משרד החינוך הודיע לבג"ץ שאישר את הקמתו כ"מוסד פטור" הנהנה מאוטונומיה כמעט מלאה, שתאפשר לו בין היתר לקבוע שיטת מיון כראות עיניו. הוא הוקם בתוך מבנה של תלמוד תורה לבנים המשתייכים ברובם לקהילה החסידית-אשכנזית של עמנואל, בקומה נפרדת ששופצה והופרדה הרמטית, הפעם מטעמי צניעות. בבית הספר לומדות 80 תלמידות.

בכך באה לסיומה פרשת ההפרדה בעמנואל: ההפרדה היא עובדה קיימת, הפעם באישור בג"ץ. "בית יעקב" המקורי, שרוב תלמידותיו ממוצא ספרדי, ממשיך להיות מוסד "מוכר שאינו רשמי" המקבל מימון ממשלתי מלא, ואילו בית יעקב החדש הוא "מוסד פטור" מסוג יוצא דופן. בשונה ממוסדות חרדיים בדלניים המקבלים רק מימון חלקי מהמדינה, הוא לא מקבל דבר.

הורי התלמידות משוכנעים שהמדינה מבקשת להתנקם בהם, לתת להם יחס של חרדים בדלנים ואנטי ציוניים. "הופכים אותנו לסאטמר בלי שנרצה להיות סאטמר", אמר ל"הארץ" יצחק ויינברג, אב לילדה בכיתה ג' בבית הספר החסידי. "אנחנו מכירים במדינה ומשלמים מסים, ואף על פי כן לא נותנים לנו תנאים בסיסיים ששר החינוך מוכן לתת אפילו לילדי עובדים זרים. השיטה היא ?הכה בחרדים'".

עם זאת, הקרן שהוקמה בציבור החרדי למען ההורים מעמנואל צברה סכומים גדולים, שלדברי ההורים תצליח לממן את בית הספר, החל בשיפוץ הנרחב שנעשה במבנה וכלה שכר המורות, לפחות בשנה הקרובה.

חודשיים חלפו מאז שככה פרשת עמנואל, אבל אלה לא הספיקו כדי לטהר את האווירה ביישוב המפולג. אם שואלים את ויינברג (לא מדובר בדובר ההורים, אלא בהורה אחר בעל אותו שם, אף הוא חסיד סלונים) - המגמה הפוכה. "חד משמעית, השנאה והאיבה גברו והתהום עמוקה יותר. זה חבל אבל כשמדליקים את הגפרור הראשון צריך לקחת בחשבון מה יקרה".

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ